لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۱

اخوان‌المسلمین: در صورت قطع کمک آمریکا، در پیمان کمپ‌دیوید تجدیدنظر می‌کنیم


مرز مصر و اسرائیل
گروه اسلامگرای اخوان المسلمین مصر هشدار داد چنانچه ایالات متحده آمریکا کمک‌ها به قاهره را کاهش دهد، در توافقنامه صلحی که در سال ۱۹۷۹ میان مصر و اسرائیل منعقد شد، تجدید نظر خواهد کرد.

برخی مقام‌های آمریکایی از احتمال کاهش کمک‌های آمریکا به مصر سخن می‌گویند. دلیل این سخنان تحقیقی است که مقام‌های مصری در خصوص فعالیت برخی از سازمان‌های عیر دولتی مصری آغاز کردند که در این جریان ۴۳ فعال از جمله ۱۹ آمریکایی متهم شدند. این آمریکایی‌ها از خروج از مصر منع شدند.

مصر از زمان منعقد کردن معاهده صلح با اسرائیل، به بزرگ‌ترین دریافت کننده کمک‌های آمریکایی تبدیل شد. گروه اخوان المسلمین که بزرگترین فراکسیون پارلمان مصر را تشکیل داده، می‌گوید هر گونه تصمیم برای کاهش این کمک‌ها می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.

عصام العریان از رهبران اخوان المسلمین در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت: «ما مصری‌ها یک طرف معاهده صلح هستیم که آسیب خواهد دید از همین رو تجدید نظر در معاهده حق ماست.»

العریان که نایب رئیس حزب عدالت و آزادی بازوی سیاسی گروه اخوان المسلمین است افزود: «کمک‌های آمریکا به مصر یکی از مهم‌ترین بندهای توافقنامه صلح است و اگر در یک طرف معاهده خللی ایجاد شد، طرف دوم حق بازنگری در تعهدات خود دارد.»

سخنان العریان می‌تواند بر همه طرف‌ها فشار وارد آورد تا در پی یافتن راه حلی برای بد‌ترین بحران میان آمریکا و مصر از زمان منعقد شدن توافقنامه باشند.

پیشتر محمد مرسی رئیس حزب عدالت و آزادی در سخنان مشابهی گفته بود:«کمک‌های آمریکا جزیی از توافقنامه کمپ دیوید است که میان مصر، اسرائیل منعقد شده است. آمریکا یک طرف اصلی در این توافقنامه است و آن را به عنوان ضامن اجرایی شدنش امضا کرده است. هیچ مجالی برای سخن گفتن از کمک‌ها جز در چارچوب توافقنامه نیست. از همین رو ایما و اشاره‌هایی که درباره کاهش کمک‌ها وجود دارد هیچ محلی از اعراب ندارد و در غیر این صورت در توافقنامه تجدید نظر خواهد شد. ما می‌خواهیم روند صلح به سود ملت مصر پیش رود.»

توافقنامه کمپ دیوید در سال ۱۹۷۹ باعث شد مصر اولین کشوری باشد که با اسرائیل توافقنامه صلح امضا کرد و روابط واشینگتن با قاهره را در دوره ریاست جمهوری ۳۰ ساله محمد حسنی مبارک استحکام بخشید. در این دوره فعالیت گروه اخوان المسلمین در مصر ممنوع بود.

پس از سرنگونی نظام مبارک در پی انقلابی مردمی در یک سال پیش، گروه اخوان المسلمین موفق شد در انتخابات پارلمانی ۴۳ درصد از کرسی‌های پارلمان را به دست آورد. اما همچنان شورای عالی نیروهای مسلح اداره موقت مصر را در دست دارد. قرار است با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ژوئن سال جاری، قدرت در مصر به غیر نظامیان انتقال یابد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در طرح بودجه سالانه که در هفته جاری ارائه داد، خواستار ادامه کمک‌های نظامی به مصر به میزدان یک میلیارد سیصد میلیون دلار و کمک اقتصادی به این کشور به میزان ۲۵۰ میلیون دلار شد.

اما مارتن دمبسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا سه شنبه گذشته به رهبران مصر گفت باید مساله سازمان‌های غیر دولتی حل و فصل شود تا امکان ادامه همکار نظامی میان واشینگتن و قاهره وجود داشته باشد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم گفته است که شکست در حل و فصل پرونده سازمان‌های غیر دولتی ادامه کمک‌های آمریکا به مصر را با تهدید مواجه می‌کند.

فعالیت در سازمان‌هایی که مجوز قانونی برای فعالیت در مصر ندارند و کمک مالی از خارج به صورت نامشروع، از جمله اتهام‌هایی است که برخی فعالان در سازمان‌های غیر دولتی با آن مواجه هستند.

دولت موقت مصر می‌گوید که پرونده هم اینک در دست قوه قضائیه است. سازمان‌های غیر دولتی مصری اما می‌گویند حمله به سازمان‌های غیر دولتی به منظور منحرف کردن توجهات از شکست حاکمان کنونی در اداره کشور است.
XS
SM
MD
LG