لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۱۲

آمریکا راهبرد دفاعی تازه خود را اعلام کرد


باراک اوباما روز پنجشنبه در پنتاگون
باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه، با اعلام راهبرد تازه دفاعی این کشور اظهار داشت، آمریکا با کاهش نیروهایش در اروپا، حضور بیشتری در قاره آسیا خواهد داشت.

باراک اوباما با حضور در وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، به طور رسمی سند راهبرد دفاعی این کشور را منتشر ساخت؛ خط مشی‌ای که برپایه آن ایالات متحده باید توانایی خود را برای پیروزی در یک جنگ حفظ کند و همزمان این ظرفیت را داشته باشد تا از مانع از رسیدن دشمن به اهداف خود در یک منازعه دوم شود.

این سند راهبردی از اهداف پیشین دفاعی آمریکا که برای دو جنگ همزمان، تعریف شده بود، فاصله گرفته است.

این خطی‌مشی تازه همچنین از ارتش آمریکا می‌خواهد که موازنه را قوا را به سمت آسیا-اقیانوس آرام سوق دهد و همزمان آمادگی خود برای مقابله با تروریسم را حفظ کند.

تاکید بر حضور بیشتر نیروهای آمریکایی در آسیا، به دلیل افزایش توان نظامی جمهوری خلق چین در منطقه شرق آسیاست.

باراک اوباما در پنتاگون درباره این سند راهبردی گفت: «با اینکه نیروهای ما همچنان به نبرد در افغانستان ادامه می‌دهند، شدت و حدت این جنگ در حال کاهش است.»

باراک اوباما افزود: «با اینکه نیروهای ما در ماموریت‌های کنونی خود پیروز می‌شوند، ما از این فرصت بهره‌مندیم و همچنین وظیفه داریم به نیرویی که در آینده به آن نیاز داریم توجه داشته باشیم.»

در این سند که به تصویب کنگره و امضای اوباما رسیده، بر لزوم سرمایه‌گذاری بر ظرفیت‌های سایبری تاکید شده است.

آمریکا طبق این خطی‌مشی همچنین می‌تواند تا جایی که به امنیتش لطمه‌ای وارد نشود از زرادخانه هسته‌ای خود بکاهد.

باراک اوباما پیشتر از وزارت دفاع آمریکا خواسته بود، با اولویت‌بندی در اهداف خود از هزینه‌های این وزارتخانه بکاهد.

اوباما در ماه اوت با کنگره به توافق رسید که بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار در طول یک دهه آینده از هزینه‌های وزارت دفاع بکاهد.

اوباما و کنگره همچنین به توافق رسیدند که احتمال دارد ۶۰۰ میلیارد دیگر هم از هزینه‌های پنتاگون کاسته شود مگر اینکه کنگره به تصمیم دیگری در این مورد برسد.

در سندی که روز پنجشنبه علنی شد، تنها به اهداف کلی آمریکا اشاره شده و جزئیاتی در مورد میزان کاهش نیروهای آمریکایی در آمریکا و میزان دقیق بودجه بخش‌های نظامی منتشر نشده است.

با این حال مقام‌های آمریکایی پیش از این گفته‌‌اند از شمار نیروهای ارتش و تفنگ‌داران آمریکایی در طول ۱۰ سال آینده به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد کاسته خواهد شد.

اهمیت اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، محور دیگری است که در سند راهبردی دفاعی آمریکا، به آن اشاره شده است.

حفظ ثبات در خاورمیانه و رویکرد متناسب با تحولات کشورهای عربی از دیگر محورهای راهبرد تازه دفاعی ایالات متحده است.

در این سند همچنین قید شده است که آمریکا همچنان برای توقف برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی تلاش خواهد کرد.

این سند تصریح می‌کند: «سیاست آمریکا بر امنیت خلیج فارس و همکاری مقتضی با شورای همکاری خلیج فارس برای بازداشتن ایران از توسعه ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای و مقابله با سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش تاکید دارد.»

دستیابی ایران و چین به سلا‌ح‌هایی که قدرت مانور نیروی دریایی و هوایی آمریکا را با مشکل مواجه کرده، از نگرانی‌هایی است که در راهبرد دفاعی ایالات متحده به آن اشاره رفته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG