لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۳۰

مخالفت استرالیا و زلاندنو با شکار نهنگ توسط ژاپن


صلح سبز می گوید که کشتی های ژاپنی رادارهای خود را از کار انداخته اند تا شناسایی نشوند

استراليا و زلاندنو به حرکت ناوگان کشتی های ژاپنی به سمت قطب جنوب برای شکار نهنگ اعتراض کرده و از توکیو خواستند حرکت آنها را متوقف کند.
اين ناوگان روز يکشنبه بندر شيمونوسکی در جنوب ژاپن را ترک کرد و بر اساس گزارش های رسیده، شکارچيان نهنگ قصد کشتن پنجاه نهنگ کوهان دار، ۹۳۵ نهنگ مينک و پنجاه نهنگ با بال های کوتاه را دارند.

اتحاديه ماهيگيران ژاپن، از اين شکار به عنوان بزرگترین شکار نهنگ در طول تاريخ ياد کرده است.گروه صلح سبز که برای حفظ محيط زيست فعاليت می کند ، سعی دارد کشتی هايی را که در شکار نهنگ در اقيانوس آرام فعالند، رديابی کند.


کميسيون بين المللی وال ها اجازه شکار نهنگ برای مقاصد علمی را می دهد، اما منتقدان می گويند که ژاپن از مقاصد علمی به عنوان پوشش ی برای مقاصد تجاری استفاده می کند .


ديو والش، يکی از اعضای گروه رديابی به خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته است :«اقيانوس بی انتهايی است اما قصد داريم که متوقف شان کنيم.»


گروه صلح سبز ادعا کرده است که کشتی های ژاپنی رادارهای خود را از کار انداخته اند تا شناسايی نشوند، اما هيدکی مورونوکی، رييس بخش شکار نهنگ در اتحاديه ماهيگيران ژاپن، اين ادعا را تکذيب کرد.
اين اقدام ژاپنی ها، اعتراض بسياری را برانگيخته است. هلن کلارک، نخست وزير زلاند نو گفته است که اين کشتی ها هرگز نبايد بندر را به قصد شکار نهنگ ها ترک می کردند.استراليا هم شديداً از اين اقدام ابراز نارضایتی کرده است و وزيران امور خارجه و محيط زيست اين کشور از ژاپن خواسته اند که در قبال اين «امر غيرانسانی» حساسيت نشان دهند.در مراسم حرکت کشتی های ژاپنی، رییس اين ناوگان گفت که ژاپن نبايد به ادعاهای طرفداران محيط زيست توجهی کند، چرا که آنها «تروريست های خشن محيط زيست »هستند و «ما بايد عليه دروغ های آنها بجنگيم.»ژاپن ادعا می کند که «کشتن نهنگ ها برای تنازع بقای آنها ضروری است و به تغذيه گياهان هم کمک می رساند و ضمناً تعداد نهنگ هايی که شکار می شوند، نسبت به جمعيت آنها رقم ناچيزی است.»کميسيون بين المللی وال ها اجازه شکار نهنگ برای مقاصد علمی را می دهد، اما منتقدان می گويند که ژاپن از مقاصد علمی به عنوان پوششی برای مقاصد تجاری استفاده می کند.
اين کميسيون در سال ۱۹۸۶ منع شکار نهنگ برای مقاصد تجاری را به اجرا گذاشت. از آن تاريخ تا به امروز، ژاپن حدود ده هزار و ۵۰۰ نهنگ را شکار کرده است.
XS
SM
MD
LG