لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۰
محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، می‌گوید که دیگر قصد بازگشت به عرصه قدرت را ندارد و هم‌نسلان او نیز نباید به قدرت بازگردند.

سخنان آقای خاتمی روز دوشنبه، ۲۶ خرداد در دیدار با اعضای کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب بیان شده که روزنامه‌ اصلاح‌طلب شرق از آن به عنوان «وداع با قدرت» نام برده است.

وی در این سخنرانی در ادامه با اشاره به وضعیت کنونی خود در ساختار حکومت ایران گفته‌است: «نه قصد داشتم، نه دارم و نه زمینه‌اش فراهم است که به قدرت بازگردم. ما نسلی هستیم که نباید دیگر به قدرت بازگردیم اما دوست داریم ارزش‌ها و معیارها حفظ شود و شخصیت‌هایی که نسبت به نظام، آرمان‌ها و سرنوشت ایران دغدغه بیشتری دارند روی کار بیایند و برای این موضوع تلاش می‌کنیم.»

بر اساس گزارش این روزنامه، آقای خاتمی خود و اصلاح‌طلبان را منتقد حکومت ایران نامیده اما تاکید کرده است که «اصل نظام» را قبول دارند و «نمی‌خواهند اعتراض‌ها و انتقادات به اصل نظام لطمه بزند».

وی اظهار داشته‌است: « متاسفانه تنگ‌نظری‌هایی وجود دارد که نظام را در یک دیدگاه محدود خلاصه می‌کند و هر کسی خلاف آن حرف بزند، می‌گویند نظام تضعیف شد؛ در حالی که این محدود کردن دید درباره نظام بزرگ‌ترین ضربه به آن است.»

محمد خاتمی از رهبران گروه‌های اصلاح‌طلب ایران است که به‌ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، تحت حملات شدید محافظه‌کاران نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفت به‌طوری که از او به عنوان یکی از «سران فتنه» نام می‌برند، اصطلاحی که محافظه‌کاران به میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز نسبت می‌دهند، دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ۸۸ که حکومت را به تقلب در انتخابات و مهندسی آرا متهم ساختند.

با این حال آقای خاتمی در سخنرانی روز دوشنبه خود تاکید کرد که «دلش می‌خواهد نظام از آسیب‌ها مصون بماند» و انتقادات او اصل نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار نمی‌دهد.

محمد خاتمی از چهره‌های تاثیرگذار در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بود و در این انتخابات از حسن روحانی حمایت کرد.

پیش از آن برخی گروه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب از آقای خاتمی برای نامزدی در آن انتخابات دعوت کرده بودند، اما او این دعوت را رد کرد.

وی همچنان از دولت حسن روحانی حمایت می‌کند چنانچه روز دوشنبه نیز مواضع خود را در این باره تکرار کرده و گفت: «همه ما می‌خواهیم دولت موفق باشد. این دولت مشکلات بزرگی دارد و کارهای خوبی هم انجام داده است؛ البته ممکن است عیب و نقصی هم باشد، اما بخش قابل‌توجهی از این عیب و نقص‌ها از گذشته به ارث رسیده و دولت ناچار است به‌جای ایجاد یک زمینه تازه، انرژی خود را برای ترمیم آن مشکلات بگذارد.»

محمد خاتمی پیش از این هشدار داده بود که برخی گروه‌های داخل کشور تلاش می‌کنند که بدنه اجتماعی حامی دولت حسن روحانی ریزش کند و او باید در مقابله با این گروه‌ها، وعده‌های خود را عملی کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG