لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۲۰

ترخیص نیمی از داروهای انباشتی با «مسوولیت» معاون گمرک ایران


گزارش‌‌ها از کمبود دارو در بازار ایران حکایت دارد
یک روز پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر انباشت دارو در گمرکات ایران، معاون اداره گمرک کشور روز چهارشنبه، ۹ مرداد، اعلام کرد که با «مسوولیت شخصی» خود نیمی از این داروها را ترخیص کرده است.

محمدرضا نادری، معاون فنی گمرک، روز سه شنبه اعلام کرده بود که ۳۳۰ تن دارو در گمرکات فرودگاه امام خمینی انباشت شده در حالی که اگر وزارت بهداشت تعهد بدهد، اداره گمرک مجوز ترخیص این داروها را صادر خواهد کرد.

اکنون آقای نادری در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، می‌گوید که وزارت بهداشت چنین تعهدی نداده و او با «مسئولیت خود» مجوز ترخیص ۱۶۵ تن از این داروها را صادر کرده است.

این مقام گمرک ایران با انتقاد از نظام اداری کشور گفت: «متاسفانه شرایط به گونه‌ای است که دارو در کشور وجود دارد اما به دلیل بروکراسی اداری، حجم عظیمی دارو در گمرک‌ها انباشت شده و به دلیل مشکلات ارزی ترخیص نمی‌شوند.»

پیش از این گزارش‌های متعددی درباره کمبود دارو در بازار ایران به‌ویژه داروی بیماری‌های خاص مانند تالاسمی، هموفیلی و بیماری‌های صعب‌العلاج منتشر شده است.

ایران در معرض تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد که اقتصاد کشور را نشانه رفته است. این تحریم‌ها اگرچه شامل غذا و دارو نمی‌شود، اما از آنجا که امکان نقل و انتقالات مالی را برای بانک‌های ایرانی دشوار می‌سازد، واردات دارو را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

از سوی دیگر، بانک مرکزی ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی را که به کالاهایی مانند دارو تعلق می‌گرفت به ارز مبادله‌ای ۲۴۷۷ تومانی تغییر داد که این مسئله نیاز واردگنندگان دارو به نقدینگی را بیشتر از گذشته ساخت، چنان‌که رییس اتحادیه واردکنندگان دارو هشدار داده است که این شرکت‌ها دیگر قادر به تحویل گرفتن داروها از گمرک نیستند.

سخنان روز گذشته معاون فنی گمرک نیز حاکی از فشار بانک مرکزی بر واردکنندگان دارو برای پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌‌ای بود، اما اکنون که مجوز ترخیص نیمی از داروهای انباشته در گمرکات صادر شده، آقای نادری می‌گوید که دیگر رضایت بانک مرکزی اهمیتی ندارد.

این مقام گمرک ایران دراین‌باره اظهار داشت: «خب، بانک مرکزی راضی نباشد. چه مشکلی دارد؟ اینجا بحث بیمار است، بیماران صعب‌العلاجی که شدیدا نیازمند دارو هستند.»

وی در نهایت گفت: «متاسفانه در شرایطی که در تحریم به سر می‌بریم خودمان هم واردات دارو را تحریم کرده‌ایم که باید این مشکل هرچه زودتر حل شود.»

پیش‌تر ناصر ریاحی، رییس اتحادیه واردکنندگان دارو، هشدار داده بود که ۶۰ تا ۷۰ میلیون دارو در گمرکات داخلی در معرض فاسد شدن هستند. او اما هم از «سخت‌گیری‌های گمرک» دراین‌باره انتقاد کرده است و هم از «عدم همکاری بانک مرکزی».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG