لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۱۱

یک مستندساز ایرانی در سوریه کشته شد


هادی باغبانی، مستندساز ایرانی، در حومه دمشق کشته شده است
خبرگزاری‌های داخلی از کشته شدن یک مستندساز ایرانی در جریان جنگ داخلی سوریه خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، هادی باغبانی که برای ساخت اثر مستندی درباره بحران سوریه به این کشور سفر کرده بود، روز دوشنبه، ۲۸ مرداد در جریان حمله یک گروه از «سلفی‌ها» در حومه دمشق کشته شد.

خبرگزاری مهر عاملان قتل آقای باغبانی را اعضای «جبهه النصره»، گروهی وابسته به القاعده، عنوان کرده است.

خبرگزاری فارس نیز گفت‌وگویی با یکی از همکاران هادی باغبانی منتشر کرده است که شرحی از ماجرای کشته شدن او ارائه می‌دهد.

مرتضی شعبانی به این رسانه خبری گفته است که آقای باغبانی در «کمین تکفیری‌ها و سلفی‌ها» گرفتار شده بود در حالی که او قصد ساخت فیلم مستندی از «پیروزی‌های اخیر» نیروهای حامی حکومت سوریه را داشت.

به گفته او، هادی باغبانی و گروه سه نفره‌اش همراه با نیروهای پیشروی ارتش سوریه بودند که مناطق گسترده‌ای از خاک این کشور را «آزاد» کرده‌اند.

این گزارش‌ها، اما اطلاعات بیشتری درباره مستندی که هادی باغبانی قصد ساختن آن را داشت، نمی‌دهد و مشخص نمی‌کند که این مستند محصول کدام موسسه و نهادی می‌توانست باشد.

با این حال مرتضی شعبانی در مصاحبه خود با خبرگزاری فارس از حضور «گروه‌های مختلف روایت فتح» در جنگ داخلی دو ساله سوریه سخن گفته است.

«روایت فتح» عنوان مجموعه مستندهایی بود به کارگردانی مرتضی آوینی که رخدادهای جنگ ایران و عراق را شرح می‌داد و در سال‌های دهه ۱۳۶۰ شهرت فراوانی در میان ایرانیان یافته بود. اما آقای شعبانی توضیح بیشتری درباره ارتباط این مجموعه با رخدادهای سوریه نمی‌دهد.

او می‌گوید که گروه‌های مختلف مستندسازی ایران تاکنون ۲۲ فیلم مستند از رخدادهای سوریه تهیه کرده‌اند و هادی باغبانی نیز برای دومین بار بود که به سوریه عازم می‌شد.

جسد هادی باغبانی صبح امروز، چهارشنبه، ۳۰ مرداد در تهران تشییع شد.

پیش از این مایا ناصر، خبرنگار پرس تی وی، شبکه تلویزیونی دولتی ایران، در جریان جنگ داخلی سوریه کشته شده بود. ایران در این جنگ از حکومت بشار اسد در برابر شورشیان حمایت می‌کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG