لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۲۵

خبرخوان

مجوز افزایش ۲۵ درصدی قیمت لوازم خانگی صادر شد

سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان سه‌شنبه می‌گوید مجوز افزایش ۲۰ درصدی قیمت تلویزیون و ۲۵ درصدی دیگر اقلام لوازم خانگی را نسبت به قیمت بهمن‌ماه پارسال صادر شده است.

صدا و سیما گزارش داده است در نشستی که برای افزایش قیمت لوازم خانگی برگزار شده بود، تولیدکنندگان مشکلات خود اعم از کمبود مواد اولیه، قیمت پایین محصول نهایی و همچنین مشکل دریافت ارز را مطرح کردند و نماینده فروشندگان لوازم خانگی هم از کمبود کالای تولید داخل در بازار خبر دادند.

آمارهای وزارت صنعت نشان می‌دهد تولید برخی اقلام عمده لوازم خانگی در سال گذشته نسبت به سال ۹۶، یعنی دوران قبل از تحریمهای آمریکا به شدت کاهش یافته است، از جمله تولید تلویزیون و خصوصا ماشین لباسشویی.

مرکز آمار نیز می‌گوید شاخص تورم تولیدکننده (افزایش هزینه تولید کالاها) در بخش صنعت طی سال گذشته نزدیک ۴۲ درصد بوده است.

این نهاد رسمی در گزارش‌های خود فصل مشخصی که نشان دهنده میزان تورم تولید کننده یا مصرف کننده برای لوازم خانگی باشد، ندارد، اما اخیرا خبرگزاری ایسنا گزارش داد قیمت لوازم خانگی تولید داخلی ۳۰ تا ۵۰ درصد و قیمت محصولات خارجیتا دو برابر افزایش یافته است.

جمعه هفته گذشته روزنامه همشهری گزارش داد شرکت‌های تولیدی لوازم خانگی در سال جاری حداقل سه بار برای مدت چهار تا پنج روز فروش خود را متوقف کردند و بعد از آن هر بار بین ۵ تا ۱۰ درصد قیمت خود را افزایش دادند، به طوری که در حال حاضر قیمت‌ کالاهای ایرانی در این بازار ۲۵ تا ۳۰ درصد گران شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

نخست‌ وزیر فرانسه از سمت خود کناره‌گیری کرد

کاخ ریاست جمهوری فرانسه از استعفای ادوار فیلیپ، نخست وزیر این کشور و کابینه وی خبر داد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۱۳ تیر، نوشت که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه این استعفا را پذیرفته و دفتر وی نیز اعلام کرده که تا ساعات آینده، نخست‌ وزیر جدید معرفی می‌شود.

با این حال اعلام شده که آقای فیلیپ تا آغاز به کار کابینه تازه، کماکان امور مربوط به دولت را اداره خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، استعفای فیلیپ و دولت وی در راستای تلاش‌های مکرون برای ایجاد تغییرات گسترده در ساختار کابینه صورت گرفته است.

این تصمیم مکرون پس از آن اتخاذ شد که حزب وی نتوانست در انتخابات شهرداری‌ها در شهرهای بزرگ فرانسه موفقیت‌ قابل توجهی به‌ دست آورد که نشانه‌ای از نارضایتی گسترده شهروندان از وی ارزیابی شده است.

پیروزی حزب وی در انتخابات شهرداری‌ها می‌توانست مقدمه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ باشد.

تاکید دو عضو هیئت رئيسه مجلس ایران بر طرح سؤال از رئيس‌ جمهور

ناصر موسوی‌ لارگانی، عضو هیئت رئيسه مجلس ایران، روز جمعه گفت که «طرح سؤال از رئيس‌ جمهور» از روز ۱۵ تیرماه به جریان خواهد افتاد.

او در توئیتی که روز جمعه، ۱۳ تیرماه، منتشر کرد، نوشت علت سؤال از حسن روحانی «تورم افسارگسیخته، افزایش روزانه قیمت طلا،‌ سکه، ارز و مسکن» است.

همزمان، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، دیگر عضو هیئت رئيسه مجلس، نیز گفته است «طرح سؤال یا استیضاح رئيس‌جمهور» را آماده کرده است.

او از مواردی چون نقدینگی، تورم، وضعیت مسکن، وضعیت ارز و فساد اقتصادی به عنوان محورهای سؤال از روحانی نام برده است.

هفته گذشته احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم و عضو هیئت رئيسه مجلس، نیز گفته بود در صورت تداوم «افزایش قیمت‌ها»، برخی نمایندگان مجلس قصد طرح سؤال از رئيس‌ جمهور را دارند.

بر اساس آيين‌نامه مجلس شورای اسلامی، طرح سؤال از رئيس جمهور برای مطرح شدن در صحن علنی به ۱۷۵ امضا نياز دارد.

توقف زودتر از موعدِ مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت

میشل بارنیه، نماینده اتحادیه اروپا (سمت راست) و دیوید فراست، نماینده بریتانیا در مذاکرات برگزیت

تازه‌ترین دور از مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر چگونگی خروج لندن از این اتحادیه، به‌ دلیل آن چه «اختلافات جدی» اعلام شد، به بن‌بست رسید و یک روز زودتر از موعد به پایان رسید.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز پنج‌شنبه، ۱۲ تیرماه، با انتشار این خبر نوشت که قرار بود طرفین در این مذاکرات درباره روابط تجاری و امنیتی با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند.

میشل بارنیه، نماینده شورای اروپا در امور برگزیت، با صدور بیانیه‌ای، از نبود «تعامل و احترام» در مذاکرات از سوی طرف بریتانیایی انتقاد کرد.

وی چهار روز بعد از آغاز دور تازه مذاکرات، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «هدف ما این بود که مذاکرات را با موفقیت و سریع در مسیر انجام دهیم تا به توافق برسیم، اما اختلافات جدی باقی مانده است.»

دیوید فراست، نماینده ارشد دولت بریتانیا در این مذاکرات نیز با تائید توقف مذاکرات میان طرفین، از وجود اختلافات «جدی» خبر داده است.

بر اساس جدول زمان‌بندی، دو طرف تا پایان سال جاری برای رسیدن به توافق درباره آینده همکاری‌های دوجانبه در دوره پسابرگزیت فرصت دارند.

اتحادیه اروپا بریتانیا را به عقب‌نشینی از تعهدات خود در بیانیه سیاسی برگزیت متهم می‌کند و تاکید دارد که لندن باید بر اساس تعهدات پذیرفته‌شده از سوی بوریس جانسون، نخست‌ وزیر، مذاکره کند.

پس از شش ماه، جراحی زیبایی به دلیل همه‌گیری در ایران ممنوع شد

با افزایش پیوسته تعداد مبتلایان به کرونا در ایران، وزارت بهداشت اعلام کرد به دلیل لزوم «مدیریت» تخت‌های بیمارستانی، انجام جراحی زیبایی تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

خبرگزاری مهر روز پنج‌شنبه، ۱۲ تیر، این خبر را به نقل از قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت گزارش کرد.

آقای جان‌بابایی در نامه‌ای که خطاب به به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران نوشته گفت: «با افزایش بیماران در اپیدمی کووید ۱۹ و لزوم مدیریت مجدد تخت‌های بیمارستانی، انجام اعمال جراحی که صرفاً جنبه زیبایی و غیردرمانی داشته باشد تا اطلاع ثانوی ممنوع است.»

در هفته‌های اخیر روند ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از آن در نقاط مختلف ایران به طور قابل توجهی افزایش یافته و حتی گزارش‌هایی از مرگ مبتلایان جوان با علائم خفیف پس از دو سه روز ابتلا منتشر شده است.

در دو هفته گذشته مقام‌های وزارت بهداشت ایران بارها هشدار داده‌اند که وضعیت ایران در حال نزدیک شدن به روزهای بحرانی این بیماری در اسفند ۹۸ است و شهروندان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

با این حال تصاویر متعددی از ایران مبنی بر بی‌توجهی مردم به استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی منتشر می‌شود.

وکیل سابق قاضی منصوری: رومانی پرونده را کش می‌دهد

وکیل سابق قاضی غلامرضا منصوری در ایران، از «کش‌ دادن» پرونده مرگ این قاضی ایرانی توسط رومانی انتقاد کرد.

امیرحسین نجف‌پورثانی روز جمعه، ۱۳ تیر، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری برنا از علت «کش‌ دادن» ابراز بی‌اطلاعی کرده و گفت: «در چنین حادثه‌هایی انواع و اقسام عکس‌ها در زاویه‌های مختلف از جسد گرفته می‌شود، اینها اگر وجود دارد، دولت رومانی باید ارائه کند.»

وی انتشار این نوع عکس‌ها را موجب رفع «شک و تردید» در مورد صحت مرگ قاضی منصوری دانسته است.

آقای نجف‌پور ثانی در عین حال این پرسش را مطرح کرده که رومانی باید به مقام‌های جمهوری اسلامی بگوید تا چه زمانی به جسد منصوری «نیاز هست و چرا جسد را برنمی‌گردانند».

غلامرضا منصوری از قضات مورد اعتماد مقام‌های ارشد قوه قضائیه در دوران صادق لاریجانی بود، اما در ماه‌ گذشته نام او به عنوان متهم ردیف نهم در پرونده «باند ارتشا در قوه قضائیه» مطرح شد.

روز ۳۰ خرداد خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در رومانی گزارش داد که جسد او در هتلی در بخارست پیدا شده است.

دفتر دادستانی رومانی هم سوم تیراعلام کرد که کالبدشکافی غلامرضا منصوری نشان می‌دهد که مرگ وی بر اثر جراحات مرگبار، در پی برخورد به سطح سخت و احتمالا در جریان سقوط رخ داده است.

پلیس کانادا مرد مسلحی را که با وانت وارد محل اقامت ترودو شده بود، دستگیر کرد

مرد مسلحی با یک وانت بار به دروازه محل اقامت جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا کوبید و سپس وارد عمارت او شد. پلیس کانادا اما در نهایت بدون درگیری توانست وی را دستگیر کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پلیس کانادا گزارش داده که فرد مظنون عضو نیروهای مسلح این کشور است. اما نام او هنوز اعلام نشده است.

این گزارش می‌گوید که آقای ترودو هنگام حادثه در اوتاوا نبوده است. به گفته پلیس، این مرد پس از آن که دروازه عمارت را شکست، به گلخانه رفت و حدود دو ساعت طول کشید تا دستگیر شود.

هنوز انگیزه این فرد مشخص نیست و پلیس اعلام کرده که فعلا در حال بازجویی از او است.

سخنگوی خانواده‌های پرواز ۷۵۲: تا تحقیقات مستقل انجام نگیرد، غرامت را نمی‌پذیریم

حضور ماموران ایرانی و نیروهای هلال احمر در محل سرنگونی هواپیمای اوکراینی

به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره توافق سوئد و ایران برای پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی، حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده‌های پرواز ۷۵۲، از مخالفت خانواده‌ها با این اقدام پیش از انجام تحقیقات مستقل نوشت.

آقای اسماعیلیون که همسر و دختر خود را در این رویداد از دست داده است، عصر پنج‌شنبه در توییتر نوشت: «تمام خانواده‌های پرواز ۷۵۲ بر این امر اتفاق نظر دارند که تا مادامی که تحقیقات کامل و منصفانه‌ای انجام نگرفته باشد، هیچ غرامت و گزارشی را از ایران نپذیریم.»

حامد اسماعیلیون در توییتی دیگر از تماس تلفنی وزیر خارجه کانادا با خود خبر داد و نوشت که فیلیپ شامپین به او اطمینان داده هنوز هیچ توافقی میان ایران و کشورهای درگیر در این پرونده بر سر غرامت صورت نگرفته و از یادداشت تفاهم برداشت اشتباه شده است.

روز پنج‌شنبه در گزارش‌ها به نقل از آن لینده، وزیر خارجه سوئد آمده بود که با دولت ایران توافقی امضا شده که بر اساس آن جمهوری اسلامی باید به بازماندگان قربانیان سوئدی این حادثه غرامت پرداخت کند.


با این حال او نگفت که آیا ایران با دیگر کشورهایی که شهروندانشان را از دست داده‌اند نیز توافق مشابهی داشته است یا نه.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین حامل ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، ۱۱ شهروند اوکراینی، و شماری نیز شهروند افغانستان، سوئد و بریتانیا بود که همه آنها در پی شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند.

ایران برای سه روز درباره علت سقوط هواپیما پنهان‌کاری کرد و سپس گفت که این رخداد نتیجه اشتباه سیستم پدافند بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: از حادثه در تاسیسات نطنز مطلعیم

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد، از حادثه گزارش‌شده در تاسیسات هسته‌ای نطنز که سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز آن را تایید کرده، مطلع است.

مقامات ایران بدون اشاره به جزییات از وقوع حادثه در یکی از سوله‌های «محوطه باز» تاسیسات نطنز خبر داده‌اند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفته که «این رخداد هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است».

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه با انتشار توییتی اعلام کرد که با مقامات نظارتی ایران در تماس است و این نهاد همچنان می‌تواند به فعالیت‌های خود جهت راستی‌آزمایی در تاسیسات نطنز ادامه دهد.

در این حال سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اطمینان داده که در محل حادثه «هیچ نوعی از مواد هسته‌ای نبوده» و به همین خاطر آلودگی ایجاد نشده است.

این حادثه تنها یک هفته پس از انفجار در شرق تهران به وقوع پیوسته است. مقامات ایرانی می‌گویند آن انفجار مربوط به «یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» بوده و «تلفاتی در بر نداشت». اما برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که محل انفجار منطقه خجیر تهران است.

دوست دختر سابق جفری اپستین بازداشت شد

گیزلین مکسول

گزارش‌ها حاکی است که گیزلین مکسول، دوست دختر سابق جفری اپستین میلیاردر متهم به قاچاق و سوء استفاده از دختران نوجوان، توسط پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، بازداشت شده است.

رویترز می‌گوید، گیزلین مکسول از جمله به همدستی با جفری اپستین در سوء استفاده از دختران نوجوان متهم شده است.

جفری اپستین مرداد ماه سال گذشته در زندانی در نیویورک دست به خودکشی زد.

اف بی آی می‌گوید، گیزلین مکسول، ۵۸ ساله در برفورد در ایالت نیوهمپشایر بازداشت شده است.

جفری اپستین با بسیاری از سیاستمداران آمریکا ارتباط داشت. اما ارتباط او با الکساندر آکوستا وزیر کار دولت دونالد ترامپ در یک پرونده قدیمی در سال ۲۰۰۸باعث شد تا بار دیگر سوابق و اتهامات او مورد توجه قرار گیرد.

به دنبال جنجال در ارتباط با پرونده جفری اپستین، الکساندر آکوستا ۲۱ تیر ماه از سمت خود استعفا کرد.

ابی بعد از ۵۰ سال برای کمک به یونیسف ریش خود را تراشید

ابراهیم حامدی یا ابی

ابراهیم حامدی یا ابی، از پرطرفدارترین خوانندگان موسیقی پاپ ایران اعلام کرد به دنبال جمع آوری کمک مالی برای یونیسف ریش خود را پس از تقریبا ۵۰ سال تراشیده است.

ابی در اینستاگرام خود نوشته است: «پس از چندین دهه از زدن ریش خودم خودداری می‌کردم، برای این‌کار هدفی تعیین کردم و گفتم تنها در این صورت حاضرم این کار رو انجام بدم، اما هرگز فکر نمی‌کردم به این سرعت کمک ها جمع آوری بشه و مجبور بشم برم جلوی آیینه! »

ابی هفته گذشته از طریق بنیاد «با تو»، بنیاد خیریه ای که خود موسس آن است، از طرفدارانش خواسته بود کمک‌های نقدی خود را به یونیسف اهدا کنند.

ابی همچنین گفته بود: « تصمیم گرفتم در راستای این حرکت بزرگ و خیرخواهانه، بعد از تقریبا ۵۰ سال از آخرین باری که ریش های خودم رو اصلاح کردم، و برای ایجاد انگیزه به افزایش کمک های مالی و مشارکت شما عزیزان در این کمپین، برای دومین بار بعد از سال ۱۹۷۱ و به محض رسیدن میزان مشارکت به ۱۰ هزار دلار، ریش‌های خودم رو اصلاح کنم.کامل و از ته!»

ونزوئلا از اخراج سفیر اتحادیه اروپا منصرف شد

نیکلاس مادورو دو روز پیش دستور اخراح سفیر اتحادیه اروپا را داد

سه روز بعد از اولتیماتوم نیکلاس مادورو٬ رئیس‌جمهوری ونزوئلا برای خروج ایزابل بريلانتی پیدروزا سفیر اتحادیه اروپا از این کشور، دولت کاراکاس اعلام کرد که از این تصمیم منصرف شده است.

پس از آن که اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۱ مقام ونزوئلا را مورد تحریم قرار داد، مادورو به سفیر اتحادیه اروپا گفته بود ظرف ۷۲ ساعت فرصت دارد این کشور را ترک کند.

اما اعلامیه‌ای که پنج‌شنبه خورخه آرئاسا، وزیر خارجه ونزوئلا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر کردند، می‌گوید دولت کاراکاس تصمیم اخراج سفیر اتحادیه اروپا را لغو کند.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۱ مقام ونزوئلایی از جمله لوئیز پارا از اعضای شورای ملی و رقیب خوان گوایدو، رهبر مخالفان را تحریم کرد.

نیروهای امنیتی ونزوئلا اوایل ماه ژانویه با ممانعت از ورود خوان گوایدو، رهبر مخالفان و نمایندگان مخالف دولت به «شورای ملی» (پارلمان)، باعث شدند که اقلیتی از نماینده‌های حامی دولت نیکلاس مادورو طی یک رای‌گیری آقای پارا از متحدین سابق رئیس‌جمهوری را به ریاست پارلمان انتخاب کنند.

خوان گوایدو ریاست جمهوری نیکلاس مادورو را نامشروع و نتیجه تقلب و سرکوب مخالفان می‌داند، خود را رئیس جمهور موقت نامیده است. ایالات متحده و بیش از پنجاه کشور دیگر خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

روسیه: از اول اوت سطح تولید نفت افزایش می‌یابد

الکساندر نواک

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه می‌گوید اوپک و کشورهای هم‌پیمان قصد ندارند سطح کاهش ۲۳ درصدی تولید نفت را بعد از ژوئیه تمدید کنند و تولیدشان افزایش خواهد یافت.

در پی سقوط قیمت نفت، اوپک و کشورهای هم‌پیمان تصمیم گرفتند برای ماه‌های مه و ژوئن تولید خود را ۲۳ درصد، معادل ۹.۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. ماه گذشته این کشورها تصمیم گرفتند سطح کاهش ۲۳ درصدی را برای ماه ژوئیه نیز تمدید کنند.

الکساندر نواک پنج‌شنبه اعلام کرد کاهش تولید از اول ماه اوت تنها ۱۸ درصد، معادل ۷.۷ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

برای سال آینده نیز کاهش تولید این مجموعه ۱۴ درصد، معادل ۶ میلیون بشکه خواهد بود.

بر اساس گزارش‌ها، اوپک در ماه گذشته میلادی ۷ درصد بیشتر از تعهد خود کاهش تولید داشت. عربستان ماه ژوئن بصورت داوطلبانه یک میلیون بشکه بیشتر از تعهد خود کاهش تولید انجام داد.

افت تولید این مجموعه به همراه برخی کشورها مانند آمریکا، کانادا، برزیل و بلژیک، قیمت نفت برنت را از حدود ۱۸ دلار در ماه آوریل به نزدیک ۴۳ دلار در روز پنج‌شنبه افزایش داد.

قیمت نفت در ژانویه سال جاری بالای ۶۳ دلار بود، اما با شیوع کرونا در جهان به سرعت سقوط کرد.

شیوع کرونا در جهان، نیاز به نفت را به شدت کاهش داده و انتظار می‌رود در سال جاری مصرف جهانی نفت نسبت به پارسال بیش از ۸ میلیون بشکه در روز کاهش داشته باشد.

دیوان عالی ترکیه تصمیم‌گیری برای تغییر کاربری ایاصوفیه را به تعویق انداخت

حضور رجب طیب اردوغان در ایاصوفیه (عکس از آرشیو)

دیوان عالی ترکیه روز پنج‌شنبه تصمیم‌گیری برای تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد را برای ۱۵ روز به تعویق انداخت.

این تصمیم بعد از جلسه استماع ۱۷ دقیقه‌ای گرفته شده است.

این بنای ۱۵۰۰ ساله از سوی سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده و مورد احترام مسیحیان و مسلمان است.

با این حال رجب طیب اردوغان در کارزار انتخاباتی پارسال قول داده بود این بنا را تبدیل به مسجد کند.

ایاصوفیه در دوران امپراطوری بیزانس در سال ۵۳۷ میلادی به عنوان کلیسای اسقفی ارتدوکس یونانی ساخته شد. عثمانی‌ها در سال ۱۴۵۳ استانبول را فتح و کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کردند. سرانجام، پس از اعلام جمهوری سکولار توسط کمال آتاترک در ترکیه، دولت در سال ۱۹۳۴ این بنای تاریخی را به موزه تبدیل کرد.

تصمیم دولت اردوغان برای تبدیل ایاصوفیه به مسجد از طرف مسیحیان، خصوصا کلیسای کاتولیک که مرکز آن در یونان است و همچنین برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. اپوزیسیون لائیک ترکیه نیز علیه این تصمیم هستند، اما گروههای اسلامگرا از این اقدام حمایت می‌کنند.

کلیسای ارتدوکس استانبول نیز این تصمیم دولت را به شدت «مایوس‌کننده» خوانده و خواستار عدم تغییر کاربری ایاصوفیه شده است، اما اردوغان می‌گوید تبدیل مسجد به موزه در دهه ۴۰ میلادی «یک اشتباه بزرگ» بوده است.

سازمان یونسکو می‌گوید، درباره تصمیم ترکیه به دولت این کشور نامه نوشته است، اما جوابی دریافت نکرده است.

یک گروه ناشناس مسئولیت «حمله به تاسیسات نطنز» را برعهده گرفت

عکسی که سازمان انرژی اتمی ایران از محل حادثه منتشر کرده است.

شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که ساعاتی پیش از انتشار خبر وقوع حادثه نطنز در بامداد پنجشنبه، گروهی به نام «یوزپلنگان وطن» در ای‌میلی به خبرنگاران این شبکه مسئولیت حادثه یاد شده را به عهده گرفت.

به گفته یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی، در این ای‌میل ادعا شده است که اعضای «یوزپلنگان وطن» در دستگاه‌های امنیتی ایران حضور و فعالیت دارند.

هنوز هیچ مقام رسمی ایران به این ادعا واکنش نشان نداده است.

پیشتر، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ، گفته بود که این «حادثه» در یکی از سوله‌های «محوطه باز» تاسیسات نطنز رخ داده است.

به گفته او، این رخداد هیچ‌گونه «تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است».

در همین حال، فابین هینتس، کارشناس برنامه موشکی ایران در مؤسسه میدلبری کالیفرنیا، در این زمینه توئیت کرده است: تصویر اولیه‌ای که سازمان انرژی اتمی ایران منتشر کرده است، نشان می‌دهد که محل «حادثه» مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران بوده است.

او گفته که این ارزیابی را با تطبیق موقعیت جغرافیایی عکس منتشر شده و تصاویر ماهواره‌ای گوگل انجام داده است.

مرگ حداقل ۱۶۲ کارگر معدن در پی رانش زمین در میانمار

شمار کارگران معدن در هنگام رانش زمین حداقل ۲۰۰ نفر بوده و عملیات جستجو برای یافتن اجساد ادامه دارد

در پی رانش زمین در میانمار به خاطر بارندگی‌های فصلی، ریزش معدن در شمال کشور به کشته شدن حداقل ۱۶۲ کارگر در روز پنج‌شنبه منجر شد.

بر اساس گزارش‌ها، شمار کارگران معدن که اکثر آنها مهاجران هستند، در هنگام رانش زمین حداقل ۲۰۰ نفر بوده و عملیات جستجو برای یافتن اجساد ادامه دارد. بدین ترتیب انتظار می‌رود شمار قربانیان این حادثه در معدن سنگ قیمتی «یشم سبز» افزایش یابد.

دولت میانمار می‌گوید بخاطر ادامه بارندگی‌های سنگین، عملیات جستجو و نجات به کندی پیش می‌رود.

هفته گذشته دولت میانمار اعلام کرده بود به خاطر شروع بارانهای موسمی فعالیت معدن به مدت سه ماه باید متوقف شود.

هنوز معلوم نیست چرا به رغم ممنوعیت فعالیت، این معدن در شهر هپاکانارائا ایالت کاچین فعالیت خود را ادامه داده است.

پارسال نیز رانش زمین منجر به کشته شدن ۵۴ کارگر معدن در این ایالت شده بود. سال قبل از آن نیز حادثه مشابهی اتفاق افتاده بود و سال ۲۰۱۵ نیز رانش زمین و ریزش معدن منجر به دفن ۱۲۰ کارگر در زیر گل و لای شده بود.

میانمار یکی از کشورهای عمده تولیدکننده یشم سبز در جهان است و از این معادن میلیاردها دلار درآمد دارد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG