لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۴

«شمار زندانیان مهریه در ایران ماهیانه افزایش می‌یابد»


به گفته مدیرعامل یک سازمان غیردولتی موسوم به «ستاد دیه»، شمار زندانیان مهریه در ایران به طور ماهیانه در حال افزایش است.

اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه، به خبرگزاری ایلنا گفته است شمار «زندانیان مهریه» در حال حاضر به حدود سه‌هزار نفر می‌رسد که «از این تعداد ۱۸۹۲ نفر واجد شرایط دریافت کمک از ستاد دیه هستند».

ستاد دیه نهادی غیردولتی ست که به نوشته وبسایت آن، در سال ۱۳۶۹ تأسیس شده و برای جمع‌آوری دیه برای آزادی محکومان مالی و همچنین جرائم غیرعمدی است.

در پی افزایش مردانی که به دلیل ناتوانی از پرداخت مهریه همسر خود رهسپار زندان شدند، در قانون جدید که در سال ۱۳۹۱ به تصویب رسید، ناتوانی از پرداخت مهریه‌هایی بالاتر از ۱۱۰ سکه طلا مشمول حبس نمی‌شود.

با این حال مدیرعامل ستاد دیه حدود دو سال پیش گفته بود که «زندانیان مهریه» در کنار «محکومان مالی غیرکلاهبرداری» در صدر فهرست زندانیان جرایم غیرعمد در سراسر کشور قرار دارند.

علاوه بر افزایش شمار زندانیان دیه در ایران، حدود دو ماه پیش نیز مقام‌های ایران از افزایش نرخ طلاق خبر دادند و درخواست برای «طلاق توافقی» را یکی از ۱۰ خواسته اول رسیدگی در محاکم قضایی ذکر کردند.

اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه، در گفت‌وگویش با خبرگزاری ایلنا همچنین شمارمحکومان جرائم غیرعمد را ۱۳ هزار نفر اعلام کرد که از بین آنها «۲۶۰ تن زن هستند و ۱۸۰ نفر از آنها واجد شرایط کمک ستاد دیه محسوب می‌شوند».

همچنین به گفته آقای جولایی، شمار محکومان حوادث کار در ایران ۸۵ نفر است.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا، ایرنا و رادیو فردا / ب.خ / ج

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG