لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۹

افت صادرات نفت ایران؛ «حل مشکل بانکی» معاوضه نفت با روسیه


علی کاردر

صادرات نفت و میعانات گازی ایران در ماه جاری، اکتبر، نسبت به ماه سپتامبر تا ۲۰ درصد افت کرده و به کمترین میزان طی ۱۹ ماه گذشته رسیده است.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران‌قیمت است که از میادین گازی تولید می‌شود. ایران روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه تولید میعانات گازی دارد که بخش عمده آن به آسیا و امارات متحده عربی صادر می‌شود.

سعید خوشرو، مدیر بخش بین الملل وزارت نفت ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز، علت افت صادرات را «مشکلات فنی» عنوان کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز از منابع کشتی‌رانی و تجاری نفت، صادرات نفت و میعانات گازی ایران در ماه اکتبر به دو میلیون و ۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است که ۲۰ درصد کمتر از میزان صادرات ماه قبل آن است.

صادرات نفت ایران به اروپا ۳۹ درصد کاهش یافته و صادرات به آسیا ۹ درصد افت پیدا کرده است.

در مجموع صادرات روزانه نفت ایران به آسیا در ماه جاری به زیر ۱.۵ میلیون بشکه، صادرات به اروپا به ۵۱۰ هزار بشکه و صادرات به امارات متحده عربی به ۱۱۱ هزار بشکه رسیده است.

ایران هم اکنون ۳.۸ میلیون بشکه تولید روزانه نفت خام دارد و در نظر دارد تا پنج سال آینده این رقم را به ۴.۷ میلیون بشکه در روز برساند. تولید میعانات گازی ایران نیز به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

ایران ۴۹ میدان نفت و گاز را برای توسعه در قالب نوع جدید قراردادهای نفتی به شرکت‌های خارجی معرفی کرده، اما تاکنون تنها شرکت توتال و «سی‌ان‌پی‌سی» چین قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را امضا کرده اند.

با این حال در آستانه سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ایران در روز چهارشنبه هفته جاری، چندین غول نفتی روسیه به تهران آمده و برای نهایی کردن قراردادهای نفتی آماده می شوند.

در همین زمینه، سید صالح هندی، مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت روز جمعه به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که شرکت‌های ایرانی و روسی برای اکتشاف ده میدان نفتی در فلات قاره ایران واقع در خلیج فارس مذاکره می‌کنند.

به گفته وی، شرکت ملی نفت با شرکت های روس لوک اویل، روسنفت، زاروبژنفت، تاتنفت، گازپروم و گازپروم نفت تفاهم‌نامه امضا کرده است و برای بیش از ده قرارداد توسعه میدان های نفت و گاز مذاکره در جریان است.

ایران و روسیه از سال ۲۰۱۵ نیز موضوع معاوضه (سوآپ) نفت را به مذاکره گذاشته‌اند. ایران در نظر دارد از طریق معاوضه، روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خود را تحویل روسیه دهد و در ازای آن پول و کالا تحویل بگیرد.

در همین زمینه، علی کاردر مدیر شرکت ملی نفت ایران روز شنبه، ششم آبان‌ماه، به خبرگزاری ایرنا گفت که مشکلات بانکی مربوط به صادرات نفت به روسیه حل شده است و می توان اعتبار اسنادی (ال.سی) باز کرد.

به گفته وی، صادرات نفت به روسیه در آینده نزدیک آغاز می شود.

آقای کاردر درباره شیوه دریافت پول صادرات نفت به روسیه افزود که قرار است ۵۰ درصد ارزش صادرات به شکل یورو و بقیه نیز بر اساس توافق دولت های ۲ کشور در قالب کالا و تجهیزات دریافت شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG