لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۰

برپایی نهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران


سید مسعود شجاعی؛ دبیر نهمین دو سالانه کاریکاتور
نهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران، از روز یکشنبه یکم آذرماه در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا و موزه هنرهای معاصر اهواز، با دبیری سید مسعود شجاعی کار خود را آغاز کرد.

دو سالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران، امسال در چهار بخش کارتون با موضوع «ترس»، کارتون با موضوع «آزاد»، کاریکاتور چهره و کمیک استریپ هر دو با موضوع آزاد برپا شده است.

این دوسالانه در حالی کار خود را آغاز کرده که چندی پیش، بیش از یکصد کاریکاتوریست ایرانی با انتقاد از اتفاقاتی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری روی داده است، از شرکت در نهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران انصراف دادند.

آنها در بیانیه‌ای نوشته بودند که «در این شرایط، نهمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران نیز از راه می‌‌رسد. از آنجا که نشاط فرهنگی در جامعه پس از رخدادهای اخیر از میان رفته است، ما لزوم برگزاری چنین دوسالانه‌ای را به مصلحت ندانسته، خندیدن و خنداندن در فضای کنونی را به دور از احساس مسئولیت می‌دانیم.»

حسین خسروجردی، علی درخشی، جمال رحمتی، اردشیر رستمی، کیارش زندی، افشین سبوکی، حسین صافی، مجید صالحی، محسن ظریفیان، مانا نیستانی، کیوان زرگری، سعید رزاقی و حمید بهرامی از جمله امضاءکنندگان این بیانیه بودند.

دوسالانه کاریکاتور تهران یکی از مهم‌ترین رویدادها در این رشته است که به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و اولین دوره آن در سال ۱۳۷۲ بود.

آقای شجاعی در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های ایران گفته است: «بعد از اعلام تحریم توسط عده‌ای، ما عزممان را بیشتر جزم کردیم تا دوسالانه کاریکاتور که نتیجه ۱۸ سال زحمت بی‌شائبه بود با کیفیت و کمیتی در خور شأن جمهوری اسلامی برگزار شود».

به گفته آقای شجاعی انتخاب موضوع ترس ۱۰ ماه پیش قبل از بحث‌های انتخاباتی در کشور، به پیشنهاد جواد علیزاده کاریکاتوریست سرشناس از میان ۱۵۰ موضوع پیشنهادی مورد موافقت قرار گرفت.

در این دوره از دوسالانه ۷۵۰ اثر از ۹۱ کشور جهان به بخش نهایی و نمایشگاه راه پیداکردند.

قرار است محمدرفیع ضیایی، بهمن عبدی، حسین نیرومند، بهرام ارجمندنیا و محمدرضا دوست محمدی، به همراه سه داور خارجی از کشورهای ترکیه، چین و برزیل به داوری این آثار بپردازند.
XS
SM
MD
LG