لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۵۷

کارنامه دی ماه ۹۷

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در دی ماه ۹۷ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۹:۴۶ ۱۸.۱۰.۱۳۹۷

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: اسماعیل بخشی در یک فیلم به وابستگی به حزب کمونیست کارگری اعتراف کرده است

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز سه شنبه با استناد به فیلم اعترافات اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، او را متهم کرد که به حزب کمونیست کارگری ایران وابستگی دارد.

این نماینده مجلس در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت،‌ وابسته به مجلس، گفت که اسماعیل بخشی «در فیلمی به وابستگی به حزب کمونیست کارگری اعتراف کرده اما صدا کاملا مفهوم نبوده است».

وی اشاره کرد که «حزب کمونیست کارگری سیاست گسترش اعتراض ها را در ایران دنبال می‌کند و پایگاهش در یک کشور اروپایی است».

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با اعلام اینکه مقام های وزارت اطلاعات تاکید کرده اند که اسماعیل بخشی شکنجه نشده است،‌گفت: «در مسیر بازداشت و انتقال به زندان یکسری درگیری‌ها بین او و ماموران صورت گرفته اما شکنجه نبوده است».

آقای بخشی پنجشنبه گذشته در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که در مدت ۲۵ روز بازداشت خود از سوی ماموران اطلاعات تحت شکنجه‌های جسمی و روحی قرار داشته است و محمود علوی،‌ وزیر اطلاعات، دعوت کرد در یک مناظره زنده تلویزیونی شرکت کند.

این دعوت تاکنون از سوی وزیر اطلاعات بی‌پاسخ مانده است.

۱۴:۲۹ ۱۸.۱۰.۱۳۹۷

هیئت اعزامی قوه قضائیه در شهرستان شوش

یک هیئت کارشناسی ویژه از سوی قوه قضائیه برای رسیدگی به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، روز سه‌شنبه در شهرستان شوش حضور یافت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، علی اکبر بختیاری،‌ رئیس دفتر دادستان کل کشور،گفت که این اقدام با توجه به دستور رئیس قوه قضاییه به منظور «بررسی شایعات و ادعاها درباره شکنجه یکی از کارگران بازداشتی شرکت نیشکر هفت تپه» انجام شده است.

در این ارتباط،‌ ایرنا نوشت: سه عضو هیات ویژه «هرگونه اظهار نظر در خصوص ادعای شکنجه کارگر هفت تپه را به بعد از بررسی کارشناسی موکول کردند».

آقای بخشی چند روز پیش اعلام کرد که در مدت ۲۵ روز بازداشت، از سوی ماموران وزارت اطلاعات شکنجه شده است و محمود علوی، وزیر اطلاعات، را به شرکت در یک مناظره زنده تلویزیونی دعوت کرد.

۱۴:۰۸ ۱۷.۱۰.۱۳۹۷

آزادی دو کارگر فولاد اهواز؛ شش کارگر دیگر هنوز زندانی هستند

مصطفی عبیات و کاظم حیدری، دو تن از کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد ایران، یکشنبه عصر با قرار کفالت آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، به خانواده‌های شش کارگر بازداشتی این مجتمع گفته شده است که آنها در روزهای آینده، به ترتیب آزاد می‌شوند. اتحادیه آزاد کارگران ایران در این مورد خبر داده که "قاضی مربوطه اعلام کرده ممکن است بطور روزانه یک یا دو نفر دیگر از آنان آزاد شود".

بر اساس گزارش این تشکل کارگری، آزادی آقایان عبیات و حیدری در حالی انجام شد که "علیرغم فضای شدید امنیتی در گروه ملی صنعتی فولاد ایران، جمعی از کارگران با توقف دو ساعته یکی از خطوط تولید به رئیس حراست اعلام کردند چنانچه همکاران شان فورا آزاد نشوند تولید در همه خطوط را متوقف خواهند کرد و تجمع های خود را در مقابل استانداری خوزستان از سر خواهند گرفت".

شش کارگر دیگر طارق خلفی، محمدرضا نعمت پور، بهزاد علیخانی، کریم سیاحی، میثم علی قنواتی و غریب حویزاوی همچنان زندانی هستند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، آقای علیخانی همچنان تحت بازداشت اراده اطلاعات اهواز است و هنوز به زندان شیبان منتقل نشده است.

۱۳:۴۴ ۱۷.۱۰.۱۳۹۷

تجمع کارگران راه‌آهن دورود-خرم‌آباد در مقابل ساختمان استانداری لرستان

کارگران راه‌آهن دورود-خرم‌آباد روز دوشنبه در مقابل ساختمان استانداری لرستان تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این کارگران به "پرداخت نشدن مطالبات و دستمزد چندین ماه، نبود بیمه و ..." اعتراض داشتند و خواستار پیگیری مطالبات و رفع مشکلات شان از سوی مسئولان شدند.

در این ارتباط، سیامک کیانی، مدیر حوزه طرح‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در استان لرستان، به ایسنا گفت: "از مجموع مطالبات آنها، دو ماه حقوق به کارگران پرداخت شده و حق‌وحقوق چندین ماهه ندارند". با این همه، او به میزان دقیق طلب کارگران اشاره نکرد.

وی افزود که "اگر کسی در راه‌آهن مشغول کار باشد قطعا قرارداد داشته و تحت پوشش بیمه نیز هست، چنانچه مواردی وجود داشته باشد جای تاسف دارد".

این مقام دولتی در عین حال قول داد که مشکلات این کارگران را پیگیری و آنها را رفع کند.

در سالیان گذشته، پرداخت نشدن دستمزدها و حق بیمه کارگران مناطق مختلف ایران به مدت طولانی، اعتراض و اعتصاب آنها را به دنبال داشته است.

۰۳:۴۵ ۱۷.۱۰.۱۳۹۷

حمایت ۷۰۰ فعال مدنی و سیاسی از دادخواهی اسماعیل بخشی

حدود ۷۰۰ فعال مدنی و سیاسی داخل و حارج از ایران در نامه سرگشاده ای از آنچه دادخواهی اسماعیل بخشی نامیدند، حمایت کردند. این نامه با عنوان "کمپین تنها نمان به درد" نوشته شده است.

در این نامه با اشاره به شکنجه جسمی و روحی اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه، و سپیده قلبان، فعال مدنی، و انکار آن از سوی رئیس قوه قضائیه آمده است که "طرفداران حکومت حتی خانم سپیده قلیان و آقای اسماعیل بخشی را به دروغگویی متهم و ضرب و شتم و بیداد و ظلم حاکمیت در زندان را انکار می کنند".

امضاکنندگان نامه گفته اند که "اسماعیل بخشی در نتیجه شکنجه های اعمال شده به خود بسیار رنج می برد. به این خاطر، نامه ای علنی نوشته و درخواست کرده است که به او حق داده شود، جایی دادخواهی کند و صدایش را به گوش مردم برساند".

در این نامه با اشاره به این موضوع که آقای بخشی "فردا ممکن است حتی به خاطر نوشتن این نامه باز هم دستگیر و شکنجه بشود" آمده است: "به همین خاطر ما در داخل و خارج کشور از نامه دادخواهی اسماعیل بخشی حمایت می کنیم".

امضاکنندگان نامه با اعلام اینکه "دیگر گذشت دوره ای که زندانی شکنجه می شد و انکار می شد" افزوده اند: "هیچ ظلمی بدتر از انکار ظلم نیست. تنها راه درمان زخم های اسماعیل بخشی و همه زندانیانی که در زندان مورد ضرب و شتم و شکنجه و آزار قرار گرفتند، بیان حقایق است. هیچ دارویی درمان زخمهای جسمی و روحی آدم زندانی نیست. باید عدالتخواهی شود و نامه اسماعیل بخشی، عدالت خواهی و دادخواهی است".

از جمله امضاکنندگان نامه، پرستو فروهر، منیره برادران، بانو صابری، مهرنوش موسوی، اصغر ایزدی، شهلا عیقری، نگین بانک، سولماز اسکندری، امیر امیرقلی، فخری شادفر، مینا احدی، راحله طارانی، شبنم شجری زاده، اردشیر زارعی قنواتی، حسن نایب هاشم، پروز دستمالچی، بهروز فراهانی، صادق کارگر، امیرعباس آزرم وند، منصوره بهکیش، زرنشت احمدی راغب، پروین اشرفی، میهن روستا، هادی پاکزاد و ناصر همتی هستند.

۰۱:۱۷ ۱۷.۱۰.۱۳۹۷

قوه قضائیه: بخشی شکایت کند، وزارت اطلاعات پیگیری کند، وارد عمل می شویم

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، روز یکشنبه درباره موضوع «شکنجه» اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، گفت که «اگر شکایت کند دادستان وارد می‌شود».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی در پاسخ به پرسشی دربارهٔ موضوع «شکنجه» اسماعیل بخشی گفت: «وزارت اطلاعات پیگیری می‌کند و قطعاً دستگاه قضایی هم اگر شکایت کند وارد می‌شود. باید دید که موضوع چگونه است و اگر شکایت کند دادستان وارد می‌شود و اگر وزارت اطلاعات تخلفی را دید حتماً به مرجع قضایی اعلام می‌کند».

آقای بخشی که روز پنجشنبه در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد در دوران بازداشت بیست و پنج روزه خود شکنجه شده است، خواستار مناظره با محمود علوی، وزیر اطلاعات، در یک برنامه زنده تلویزیونی شده است.

او در جریان اعتصاب حدودا یک ماهه کارگران نیشکر هفته‌تپه در ۲۷ آبان ماه بازداشت شد و نزدیک به یک ماه در بازداشت وزارت اطلاعات بود.

این فعال کارگری در اینستاگرام خود نوشت: «تا ۷۲ ساعت در سلولم از جایم نمی‌توانستم تکان بخورم و آنقدر زده بودند که حتی از تاب درد خوابیدن هم برایم زجزآور بود».

او با تشریح شکنجه های جسمی و روحی خود و سپیده قلیان، فعال مدنی، که همراه با او بازداشت شده بود، نوشت: ماموران وزارت اطلاعات او و سپیده قلیان را «کتک می‌زدند» و به آنان «انواع و اقسام فحش‌های رکیک جنسی می‌دادند.»

در این حال، به گزارش روز یکشنبه کانال مستقل کارگران هفت تپه، آقای بخشی و خانواده اش در روزهای پس از اعلام شکنجه، از سوی نیروهای امنیتی تحت فشارهای مداوم و شدید قرار گرفته اند تا موضوع شکنجه را تکذیب کند.

از سویی، فراکسیون اصلاح طلبان مجلس، موسوم به فراکسیون امید، در جلسه روز یکشنبه خود، از مسئولان وزارت اطلاعات برای بررسی اظهارات اسماعیل بخشی در مورد آزار و شکنجه در زمان بازداشت و همچنین ارائه گزارش دراین باره دعوت کرد.

در همین حال، علیرضا رحیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس، نیز در صفحه خود در توئیتر نوشت که «رئیس مجلس با پیشنهاد بنده مبنی بر رسیدگی به ادعاهای اسماعیل بخشی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس موافقت کرد.»

او افزود: «با رئیس کمیسیون هم طرح موضوع داشتم و قرار شد در اولین فرصت با حضور وزیر اطلاعات به همه ادعاها در کمیسیون رسیدگی دقیق شود.»

از سوی دیگر، علی مطهری، نایب رئیس مجلس، در روزنامه اعتماد نوشت که اسماعیل بخشی در نامه خود «از شکنجه‌های سخت جسمی و روحی در زندان و نیز شنود تلفن همراه و مکالمات خود با همسرش توسط مأموران وزارت اطلاعات سخن گفته‌است. وزارت اطلاعات باید اطلاع‌رسانی کند که آیا این اتهامات صحت دارد یا نه و اگر صحت دارد، چه مستند قانونی برای این کارهای خود دارد؟»

او افزود: «اگر صحبت‌های آقای بخشی صحت داشته باشد، باید مجرمان در اسرع وقت معرفی شده و به مجازات برسند. به هر حال، وزیر اطلاعات باید پاسخ قانع‌کننده بدهد. در غیر این صورت مجلس وظیفه دارد که از مظلوم و حقوق شهروندی دفاع کند. اگر ادعاهای آقای بخشی واقعیت داشته باشد، معلوم می‌شود که … هنوز درون وزارت اطلاعات، نیروهایی هستند که خیال می‌کنند برای حفظ نظام از هر وسیله‌ای می‌توان استفاده کرد. این پدیده برای دولت تدبیر و امید که با شعار آزادی و دفاع از حقوق شهروندی روی کار آمده، مایه شرمساری است.»

۰۱:۱۰ ۱۶.۱۰.۱۳۹۷

حمایت شماری از کارگران آرژانتینی و بولیویایی از کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد ایران

شماری از کارگران فولاد آرژانتین و کارگران یک معدن بولیوی در بیانیه‌ای مشترک، از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران و شرکت نیشکر هفت‌تپه حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در این بیانیه ضمن بیان اینکه خواسته‌ کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران و شرکت نیشکر هفت‌تپه، پرداخت معوقات و خلع ید از بخش خصوصی است، بر لزوم تحقق این خواسته تاکید شده است. پیشتر دولت خسن روحانی با این خواسته مخالفت کرده است.

کارگران فولاد آرژانتین و معادن بولیوی همچنین خواستار آزادی کارگران زندانی گروه ملی صنعتی فولاد ایران شده اند.

به نوشته ایلنا، این بیانیه از سوی کارگران شرکت فولاد ارسلور میتال، کارگران شرکت فولاد ترنیوم- سیدرار - سانتا نیکلاس آرژانتین و گروهی از کارگران معدن از شهر هوانونی بولیوی امضا شده است.

۰۱:۰۵ ۱۶.۱۰.۱۳۹۷

حمایت کارگران نیشکر هفت تپه از هشت کارگر زندانی گروه ملی صنعتی فولاد ایران

شماری از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در اطلاعیه‌ای از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران حمایت کردند و خواستار آزادی هشت کارگر بازداشتی این مجتمع شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این کارگران در اطلاعیه خود نوشتند: "ما کارگران هفت تپه خواهان آزادی هرچه سریعتر بازداشتی‌های گروه ملی فولاد اهواز هستیم چراکه معتقدیم که اعتراضات برادران فولادی، صنفی بوده و هرگونه فشار بر این عزیزان محکوم است".

کارگران نیشکر هفت‌تپه از مسئولان خواستند وعده‌های خود در مورد آزادی کارگران زندانی گروه ملی صنعتی فولاد ایران را هر چه زودتر عملی کنند.

در همین حال، محمدعلی جداری فروغی، وکیل برخی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، با اعلام خبر محمدرضا نعمت پور، کارگر این مجتمع، به ایلنا گفت: در حال حاضر، هشت کارگر در بازداشت به سر می‌برند و "علیرغم وعده‌های مکرر، هنوز خبری از آزادی این کارگران نیست".

آقای جداری فروغی تاکید کرد: از همه مجاری قانونی برای آزادی این کارگران تلاش خواهم کرد.

۰۰:۵۸ ۱۶.۱۰.۱۳۹۷

۳۴ تشکل دانشجویی خواستار شرکت وزیر اطلاعات در مناظره تلویزیونی با اسماعیل بخشی شدند

۳۴ تشکل دانشجویی در ایران در نامه ای به محمود علوی، وزیر اطلاعات، از او خواستند دعوت اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه، را برای مناظره تلویزیونی بپذیرد.

آقای بخشی روز پنجشنبه با تشریح شکنجه های خود در زمان بازداشت در بازداشتگاه وزارت اطلاعات از وزیر اطلاعات دعوت کرده بود در مناظره ای تلویزیونی شرکت کند.

تاکنون محمود علوی به این دعوت اسماعیل بخشی پاسخ نداده است.

۳۴ تشکل دانشجویی خطاب به محمود علوی نوشته اند که خواستار "برگزاری مناظره برای روشن شدن موارد مطرح شده" از سوی اسماعیل بخشی هستند.

های دانشجویی اشاره کردند که "در آستانه‌ ورود به پنجمین دهه‌ انقلاب، انتظار می رود جمهوری اسلامی در مرحله‌ای قرار گرفته باشد که یک کارگر بتواند بلند‌ترین مقامات کشور را مورد نقد قرار دهد و در جایگاه شهروندی خود، آنها را به پاسخگویی وا ‌دارد".

لذا‌ ضمن درخواست برگزاری مناظره با ایشان، ما تشکل‌های دانشجویی امضا کننده‌ی این نامه، آمادگی خود را برای میزبانی این نشست اعلام می داریم.

۰۰:۵۱ ۱۶.۱۰.۱۳۹۷

واکنش مقام های جمهوری اسلامی ایران به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی

مقام های جمهوری اسلامی ایران واکنش های متفاوتی نسبت به نوشته های اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه، در مورد شکنجه اش در بازداشتگاه وزارت اطلاعات، نشان دادند.

همزمان با تکذیب شکنجه اسماعیل بخشی در زندان از سوی استاندار خوزستان، معاون پیگیری اجرای قانون اساسی ریاست جمهوری از آقای بخشی خواست "هرچه زودتر شکایت خودرا به صورت مکتوب به نهادهای صالح تقدیم کند‌". و نوشت: "ما هم در معاونت پیگیری اجرای قانون اساسی ریاست جمهوری آمادگی خود را برای مساعدت به ایشان و پیگیری قضیه اعلام می کنیم".

اسماعیل بخشی روز پنجشنبه با تشریخ شکنجه هایی که در مدت ۲۵ روز بازداشت خود در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تجربه کرد، محمود علوی، وزیر اطلاعات را به مناظره زنده تلویزیونی فرا خوانده است.

آقای بخشی در اواخر آبان ماه و در جریان اعتصاب و تجمع کارگران شرکت نیشکر هفت تپه همراه با ۱۷ کارگر دیگر این واحد و همچنین سپیده قلیان، فعال مدنی، در شهرستان شوش بازداشت شد. ۱۷ کارگر بازداشتی در روزهای یعد با قرار کفالت آزاد شدند. اما آزادی اسماعیل بخشی پس از ۲۵ روز و خانم قلیان بیش از یک ماه بعد آزاد شدند.

به گفته فرزانه زیبلابی، وکیل این فعال کارگری، آقای بخشی با اتهاماتی از قبیل «اخلال در نظم عمومی» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، و «مشارکت در تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت» مواجه است، و در این زمینه برای او پرونده‌ای در شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز تشکیل شده است.

در همان زمان شماری از تشکل های کارگری از شکنجه آقای بخشی و خانم قلیان خبر دادند اما مقام های دولتی و قضایی این موضوع را تکذیب کردند.

با این همه، سپیده قلیان پس از آزادی با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی در ضفحه اینستاگرام خود از شکنجه خود خبر داد.

آقای بخشی هم در تشریح شکنجه نوشت که در روزهای نخست بازداشت، «بدون دلیل یا هیچ حرفی تا سر حد مرگ مورد شکنجه و زیر مشت و لگد» قرار گرفت.

او افزود: به این دلیل «تا ۷۲ ساعت در سلولم از جایم نمی‌توانستم تکان بخورم و آنقدر زده بودند که حتی از تاب درد خوابیدن هم برایم زجز آور بود».

او اضافه کرد که اکنون نیز با گذشت چندین هفته از زمان بازداشت، «در دنده‌های شکسته، کلیه‌ها، گوش چپ و بیضه‌هایش احساس درد می‌کند».

آقای بخشی در بخش دیگری مطلب در صفحه اینستاگرامش نوشت: شکنجه‌گران خود را سرباز گمنام امام زمان می‌نامیدند، اما به بنده و خانم قلیان انواع و اقسام فحش‌های رکیک جنسی می‌دادند و ایشان را هم کتک می‌زدند اما برای او «از شکنجه جسمی بدتر، شکنجه‌های روانی بود.

این کارگر شرکت نیشکر هفت تپه از محمود علوی به عنوان «وزیر اطلاعات و یک روحانی مذهبی» پرسیده است که «از نظر اخلاقی، حقوق بشری و بخصوص دین اسلام حکم شکنجه یک بازداشتی چیست؟ آیا رواست؟ اگر رواست به چه میزان؟»

در این میان، وزیر اطلاعات هنوز پاسخی به دعوت اسماعیل بخشی برای شرکت در مناظزه زنده تلویزیونی نداده است.

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، که پیشتر نیز خبر شکنجه آقای بخشی در زمانی که در بازداشتگاه وزارت اطلاعات بود، را تکذیب کرده بود، روز شنبه دوباره شکنجه این فعال کارگری را تکذیب کرد.

این مقام دولتی گفت: "برخی با توسل به شایعات پیرامون بازداشت کارگران هفت تپه قصد دارند سناریو سازی کنند و قسم خورده اند تا نگذارند جمهوری اسلامی سالگرد چهل سالگی اش را جشن بگیرند".

در همین حال، علی اکبر گرجی، معاون پیگیری اجرای قانون اساسی ریاست جمهوری از اسماعیل بخشی خواست "هرچه زودتر شکایت خودرا به صورت مکتوب به نهادهای صالح تقدیم کند‌" و نوشت: "ما هم در معاونت پیگیری اجرای قانون اساسی ریاست جمهوری آمادگی خود را برای مساعدت به ایشان و پیگیری قضیه اعلام می کنیم".

پیشتر محمد کاظمی، عضو کمیسیون قضایی مجلس، به خبرگزاری ایلنا گفته بود: "امکان دارد این موضوع در کمیسیون قضایی مطرح شود اما در هر صورت این ادعایی است که باید اثبات شود و نیاز به رسیدگی قضایی دارد".

بحث شکنجه اسماعیل بخشی در شرایطی مطرح شده است که پیش از این، گزارش هایی در مورد شکنجه زندانیان عقیدتی و سیاسی در دهه های پس از پیروزی انقلاب بهمن پنجاه و هفت و نیز شماری از فعالان کارگری و صنفی منتشر شده است اما مقام های جمهوری اسلامی ایران همواره این گزارش ها را تکذیب کرده اند.

با این همه، سازمان های حقوق بشری و اتحادیه های بین المللی صنفی این تکذیب ها را رد کرده اند.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG