لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۲۹

حضور هزاران معترض به نتایج انتخابات در خیابان‌های گرجستان


تظاهرات مخالفان حزب حاکم گرجستان در نزدیکی پارلمان این کشور

هزاران شهروند حامی احزاب اپوزیسیون در گرجستان روز شنبه ۲۴ آبان، در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی دو هفته پیش این کشور به خیابان‌های پایتخت آمدند.

کمیسیون انتخابات گرجستان می‌گوید حزب حاکم «رویای گرجستان» با کسب بیش از ۴۸ درصد آرا برنده انتخابات پارلمانی این کشور شده، اما برخی احزاب مخالف و همچنین مردم معترض با «ناعادلانه» خواندن انتخابات اخیر، خواستار رای‌گیری دوباره هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان مقابل ساختمان پارلمان کشور در تفلیس جمع شده و خواستار برگزاری دوباره انتخابات شدند.

در این اعتراضات، نمایندگان احزاب مخالف از جمله «جنبش متحد ملی»، «گرجستان اروپایی» و شش حزب دیگر حضور داشته و با تقلبی خواندن انتخابات گفته‌اند ترکیب فعلی پارلمان را قبول ندارند و آن را بایکوت خواهند کرد.

قرار است دور دوم انتخابات پارلمانی نیز شنبه هفته آینده برگزار شود، اما رویترز می‌نویسد انتظار می‌رود حزب حاکم باز هم اکثریت کرسی‌های پارلمان را حفظ کند.

پارلمان گرجستان دارای ۱۵۰ کرسی است که ۱۲۰ کرسی از آن به طور متناسب به احزاب پیروز در انتخابات تعلق می‌گیرد. سرنوشت ۳۰ کرسی دیگر که به نامزدهای مستقل اختصاص دارد که در دور دوم انتخابات مشخص خواهد شد.

نیکا مِلیا رئیس حزب جنبش متحد ملی روز شنبه در جمع معترضان گفته است اپوزیسیون تسلیم نخواهد شد و اعتراضات تا زمانی که خواسته آنها برآورده شود، ادامه خواهد یافت. وی تاکید کرد که «آرای مردم دزدیده شده است».

حزب حاکم این ادعا را رد کرده و می‌گوید انتخابات عادلانه و آزادانه بوده است.

کاخا کالادزه، شهردار تفلیس از حزب حاکم می‌گوید درخواست اپوزیسیون برای انتخابات مجدد پذیرفتنی نیست.

طبق اعلام کمیسیون انتخابات، حزب جنبش متحد ملی اپوزیسیون اصلی این کشور، بیش از ۲۷ درصد آرا را به دست آورده است.

رویترز می‌نویسد اعتراضات روز شنبه بدون خشونت برگزار شد. هفته گذشته پلیس گرجستان برای متفرق کردن معترضان از ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرده بود.

اعتراضات روز شنبه در حالی است که آمریکا و اتحادیه اروپا در تلاش برای حل مناقشه انتخاباتی کشور با مذاکره میان حزب حاکم و هشت حزب اپوزیسیون هستند.

حزب مخالف «گرجستان اروپایی» اعلام کرده اعتراضات خیابانی در زمان ورود مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا به تفلیس در روز سه‌شنبه هفته آینده نیز برگزار خواهد شد.

آقای پومپئو برای مذاکره نتایج انتخابات و دیدار با احزاب کشور قرار است سفر دو روزه‌ای به گرجستان انجام دهد.

گرجستان همچنین با جهش چشمگیر شیوع کرونا در کشور مواجه است. تا پاییز سال جاری شمار مبتلایان روزانه به کرونا در این کشور ۴.۷ میلیون نفری به چند ده نفر محدود بود، اما طی روزهای گذشته موارد روزانه ابتلا به کرونا از سه هزار نفر گذشته است.

روز شنبه دولت گرجستان اعلام کرد ۳۵۰۴ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته به کرونا مبتلا شده و ۳۳ نفر نیز جان باخته‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG