لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۳۸

مکرون: اروپا صرف‌نظر از دولت جدید آمریکا، در امور دفاعی باید مستقل باشد


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، می‌گوید اروپا حتی به رغم روی کار آمدن دولتی جدید در ایالات متحده و تقویت احتمالی روابطش با واشینگتن، همچنان به یک استراتژی دفاعی مستقل نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای مکرون که با نشریه‌ای فرانسوی مصاحبه می‌کرد با پرسشی درباره یادداشت آنه‌گرت کرامپ-کارنباوئر، وزیر دفاع آلمان، مواجه شد که در نشریه آمریکایی پولیتیکو نوشته است، اروپا تا آینده نزدیک به حفاظت نظامی آمریکا وابسته خواهد ماند.

رئیس جمهوری فرانسه اما در واکنش به این یادداشت اظهار داشت: «من کاملا با نظرگاه این یادداشت که وزیر دفاع آلمان در پولیتیکو منتشر کرده است، مخالفم.»

وی سپس عنوان کرد که اعتقاد دارد آنگلا مرکل، صدراعظم المان، نیز دیدگاهی مشابه دیدگاه او داشته باشد.

امانوئل مکرون گفت: «ایالات متحده تنها زمانی به ما به عنوان متحد خود احترام می‌گذارد که ما درباره جایگاه خود جدی باشیم و در رابطه با امور دفاعی خود استقلال داشته باشیم.»

وی افزود: «ما باید همچنان به سمت خودمختاری و استقلال گام برداریم، همان طور که ایالات متحده چنین کرده‌ و همین‌طور چین.»

هفته گذشته امانوئل مکرون با جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده مکالمه‌ای داشت که در جریان آن تاکید کرد او آماده همکاری با آقای بایدن در رابطه با مسائلی همچون تغییرات آب و هوایی، بهداشت و مبارزه علیه تروریسم است.

آقای مکرون دو سال قبل خواستار تشکیل «ارتش واقعی اروپا» به منظور دفاع این اتحادیه از خود در برابر چین، روسیه و حتی ایالات متحده شده بود.

وی آن زمان گفت که از آغاز دوره ریاست‌جمهوری خود بر ضرورت تشکیل یک نیروی مشترک نظامی برای اتحادیه اروپا تأکید داشته و اروپا در زمینه دفاعی باید وابستگی کمتری به آمریکا داشته باشد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG