لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۱۱

گسترش اعتراضات به کودتای میانمار


صدها هزار نفر از هواداران آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی و برکنار شده میانمار روز جمعه ۲۴ بهمن در شهرهای مختلف تظاهرات کردند.

همزمان دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که از وقوع کودتا در روز ۱۳ بهمن تاکنون بیش از ۳۵۰ نفر از جمله مقامات دولت غیرنظامی، نمایندگان منتخب پارلمان، راهب‌ها و فعالان سیاسی بازداشت شده‌اند.

تظاهرات روز جمعه بزرگترین اجتماعات اعتراضی از زمان به دست گرفتن قدرت توسط نظامیان و در مجموع صلح آمیز بود.

یک مقام صلیب سرخ میانمار به خبرگزاری رویترز گفت که در شهر مالوامینه، واقع در جنوب این کشور سه نفر از تظاهرکنندگان بر اثر اصابت گلوله‌های پلاستیکی مجروح شده‌اند. چندین نفر نیز بازداشت شده ولی پس از تجمع معترضان در برابر پاسگاه پلیس این افراد آزاد شدند.

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور میانمار در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت گزارش‌ها و اسناد تصویری نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی علیه معترضان از گلوله‌های واقعی استفاده کرده‌اند. او از شورای امنیت خواست اقدامات تنبیهی و تحریم تسلیحاتی علیه حاکمان نظامی میانمار را در دستور کار قرار دهد.

سفیر میانمار در نهادهای سازمان ملل در ژنو گفت: «ما قصد نداریم روند انتقال به دمکراسی را متوقف کنیم و همکاری با جامعه بین الملل را ادامه خواهیم داد.»

همزمان فیسبوک اعلام کرد که از تبلیغات حکومت نظامیان به دلیل «انتشار اطلاعات غلط » در این شبکه اجتماعی جلوگیری خواهد کرد.

حدود ۳۰۰ نفر از نمایندگان منتخب پارلمان در نامه‌ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل از این نهاد خواستند در مورد «نقض فاحش حقوق بشر در میانمار» تحقیق کند.

دولت آمریکا روز پنجشنبه تحریم‌هایی علیه فرماندهان ارتش میانمار وضع کرد و نماینده این کشور در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل از سایر کشورها خواست اقدامات مشابهی انجام دهند.

نمایندگان آمریکا و بریتانیا در سخنان خود در جلسه شورای حقوق بشر باری دیگر بر ضرورت واکنش قاطع جامعه بین المللی تاکید کردند.

ارتش میانمار مدعی است که به دلیل تقلب در انتخابات پارلمانی نوامبر دولت غیرنظامی را برکنار کرده و پس از پایان وضعیت اضطراری رای گیری جدیدی برگزار خواهد شد و قدرت را به برنده انتخابات منتقل خواهد کرد.

اما کمیسیون انتخابات میانمار تقلب در رای گیری را تکذیب کرده و فعالان سیاسی می‌گویند هدف ارتش از به دست گرفتن قدرت جلوگیری از آغاز کار پارلمان جدید بوده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG