لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۰۹

کره شمالی هم احتمال وجود مورد ابتلا به کرونا را پذیرفت


این تصویر از آوریل امسال تب‌سنجی گروهی از دانشجویان در پایتخت کره شمالی را نشان می‌دهد

در پی آن‌چه بازگشت «یک فرد فراری» با علائم کووید-۱۹ از جنوب به شمال عنوان شده، دستگاه رهبری کره شمالی وضعیت هشدار را به بالاترین سطح رسانده، و پذیرفته که «یک مورد مشکوک» رؤیت شده‌است.

کره شمالی در کنار ترکمنستان از جمله اندک کشورهایی در جهان هستند که به‌طور رسمی هیچ موردی از ابتلا به کووید-۱۹ را تائید یا اعلام نکرده‌اند.

اما روز پنجم مرداد ماه گزارش شد که مقام‌های ارشد کره شمالی و رهبر حکومت آن کشور رویه تازه‌ای در پیش گرفتند. کمیته سیاسی حزب حاکم نشست اضطراری برگزار کرد و سطح هشدار را به بالاترین سطح رساند.

کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، در این نشست اظهار داشته «با هدف بازدارندگی» دستور به مسدودیت کامل کِی‌سانگ داده‌است.

شهر کی‌سانگ در جنوب کره شمالی و در جوار کره جنوبی قرار دارد و گفته شده یک فرد «فراری»، پس از سه سال از کره جنوبی به این شهر بازگشته و مشکوک به ابتلا به کووید-۱۹ است.

مقام‌های کره جنوبی هنوز واکنشی به این گزارش‌ها نشان نداده‌اند و مشخص نیست این فرد کیست و چگونه از منطقه حائل نظامی و شدیدا تحت کنترل بین دو کشور گذشته، به کی‌سانگ در کره شمالی رفته‌است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اظهار داشته که فرد مشکوک به بیماری در «قرنطینه کامل» قرار دارد. این گزارش می‌گوید تمامی کسانی که با این فرد در تماس بودند نیز در قرنطینه قرار گرفته‌اند.

بنا به گزارش رسانه رسمی کره شمالی «مجازات شدیدی» در انتظار آن دسته از نیروهای نظامی‌ست که اجازه داده‌اند فرد مشکوک به بیماری وارد کشور شود.

اوایل سال میلادی کره شمالی وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود، مرزهای خود را بست و برخی تمهیدات دیگر پیش گرفت.

کره شمالی هنوز به‌طور رسمی هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا را تائید نکرده‌است. اما مقام‌های ارشد آن تاکید کرده‌اند همه‌گیری یک «مسئله سیاسی» و حیاتی برای آن‌ها است.

به جز کره شمالی، ترکمنستان نیز هیچ موردی از ابتلا را تائید نکرده‌است؛ اما پزشکان و کادر درمانی در این کشور به رادیو آزادی گفته‌اند دولت به شدت تلاش می‌کند شیوع ویروس را مخفی کند و موارد ابتلا در تمامی مناطق ترکمنستان شناسایی شده‌است.

همه‌گیری کووید-۱۹ در جهان به‌شکل محسوسی رو به اوج‌گیری دارد و وضعیت در ده‌ها کشور به‌طور بی‌سابقه‌ای بدتر از ماه‌های اخیر شده‌است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG