لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۲۷

از جمعه تا جمعه- ایران در هفته ای که گذشت


مقطع زمانی سفر محمود احمدی نژاد به آمریکای لاتین، مورد انتقاد نمایندگان مجلس قرار گرفت

در هفته ای که گذشت، مساله پرونده هسته ای ایران بار دیگر خبر ساز شد. رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفت این کشور پیش از آنکه وارد مذاکره با ایران شود، باید برگ های برنده بیشتری داشته باشد.


آقای گیتس با اعلام اینکه ایران نسبت به قدرت کنونی اش مبالغه می کند، گفت آمریکا تا زمانی که قدرتش را تحکیم نکرده، نباید با ایران وارد مذاکره شود.


این درحالی است که آمریکا دومین ناو هواپیما بر خود را به خلیج فارس اعزام کرده و اعلام کرده قصد دارد برای مدت طولانی در این منطقه بماند.


وزیر دفاع آمریکا درباره احتمال حمله نظامی به ایران گفت فکر نمی کند کسی خواهان یک جنگ دیگر در منطقه باشد اما ایران با برنامه هسته ای خود، نگرانی هایی ایجاد کرده است.


از سوی دیگر بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل در دیداری که با جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا داشت، گفت برنامه های غنی سازی ایران مساله ای جدی است و صلح و امنیت را نه تنها در خاورمیانه بلکه در سراسر جهان به مخاطره انداخته است.


دبیر کل سازمان ملل همچنین گفت بر عهده شورای امنیت است که درباره اقدام نظامی علیه ایران تصمیم بگیرد.


در واکنش به این اظهارات، محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، سخنان دبیر کل سازمان ملل را ناقض اصل بی طرفی این سازمان خواند.


این درحالی است که رییس جمهوری ایران در هفته ای که گذشت، قانون الزام دولت به تجدید نظر در روابط با آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای اجرا ابلاغ کرد.


بنا بر این قانون، دولت موظف است در واکنش به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به برنامه هسته ای ایران سرعت ببخشد و در همکاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس آنچه منافع ملت ایران خوانده شده، تجدید نظر کند.


از سوی دیگر در حالی که علی لاریجانی، مذاکره کننده اصلی جمهوری اسلامی در امور هسته ای به عربستان سعودی سفر کرد، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام سعودی نوشت ایران از رهبران عربستان سعودی خواسته است پیام حسن نیت تهران برای تصمیم به همکاری را به واشینگتن انتقال دهد.


با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ادعای میانجی گری عربستان میان واشینگتن و تهران را رد کرد و گفت این خبر صحت ندارد.


در همین حال غلامحسن الهام، سخنگوی دولت محمود احمدی نژاد، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره با آمریکا را بر اساس شرایط «مناسب و عادلانه»، اعلام کرد. او گفت ایران برای مذاکره با آمریکا مشکلی ندارد.


ایرانیان بازداشت شده در اربیل


روز پنج شنبه حسن کاظمی قمی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، گفت وزیر امور خارجه عراق به او اطمینان داده که پنج ایرانی بازداشت شده در کنسولگری ایران در اربیل که آقای کاظمی آنها را دیپلمات خوانده، به زودی آزاد می شوند.


ارتش آمریکا روز یکشنبه ۲۴ دی ماه در بیانیه ای گفت تحقیقات مقدماتی حاکی است که پنج ایرانی بازداشت شده در اربیل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به شورشیان در عراق اسلحه می رسانند، مرتبط هستند.


در حالی که آمریکا جمهوری اسلامی را به تلاش برای بی ثبات کردن عراق متهم می کند، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران بازداشت پنج ایرانی در اربیل را خطای آمریکا خواند.


سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز این کار را اقدامی خودسرانه و بر خلاف کنوانسیون های بین المللی از سوی آمریکا توصیف کرد. با این حال روزنامه نیویورک تایمز به نقل از وزیر امور خارجه آمریکا نوشت این اقدام با دستور شخص رییس جمهوری آمریکا انجام شده و شواهد کافی وجود دارد که بمب های کنار جاده ای که علیه نیروهای آمریکایی در عراق استفاده می شود، ساخت ایران هستند.

سفر رییس جمهوری ایران به کشورهای آمریکای لاتین

محمود احمدی نژاد هفته گذشته به چند کشور آمریکای لاتین و مخالف سیاست های آمریکا سفر کرد. رییس جمهوری ایران پیش از ترک تهران گفت:« با انتخاب روسای جمهوری جدید در این کشورها، تحولات مهمی رخ داده و ایران مایل است روابط خود را با آنها گسترش دهد.

این در حالی است که خبرگزاری های خارجی هدف از سفر رییس جمهوری ایران به کشورهای مخالف سیاست های آمریکا را جذب یاران جدید برای کشور محصور شده او خواندند.


در همین حال یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت رییس جمهوری باید پس از بازگشت از سفر به آمریکای لاتین درباره انتخاب این مقطع برای سفر و علت عدم حضور در کشور در زمان ارایه بودجه، به مجلس توضیح دهد.

سوال از رییس جمهوری برای سفر به آمریکای لاتین

در هفته گذشته ۱۵۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای خواستار رعایت این موضوع از سوی محمود احمدی نژاد در لایحه بودجه سال ۱۳۸۶ شدند که پیشنهادهای طرح شده در لایحه بودجه نباید بر حجم توقعات عمومی بیفزاید.

این نخستین بار است که نمایندگان مجلس به طور دسته جمعی در بیانیه ای اولویت های لایحه بودجه را درخواست می کنند.

موج چهارم احضار دانشجویان

موج چهارم احضار دانشجویان به کمیته های انضباطی در ایران آغاز شده است. شش تن از دانشجویان دانشگاه تهران به تازگی و در زمان امتحان های پایان ترم به کمیته های انضباطی این دانشگاه احضار شده اند.

در همین حال دانشجویان سراسر ایران در اعتراض به محرومیت برخی از دانشجویان از تحصیل و طرح ستاره دار شدن دانشجویان، طوماری تهیه کرده و در حال جمع آوری امضاء هستند.

امضاء کنندگان این طومار از رییس جمهوری، وزیر علوم، رییس سازمان سنجش آموزش و رییس هیات گزینش خواسته اند اجازه بازگشت دانشجویان سه ستاره به دانشگاه و ادامه تحصیل را بدهند.

وزارت علوم از چندی پیش با اجرای طرحی موسوم به ستاره دار شدن دانشجویان از ادامه تحصیل دانشجویانی که فعالیت سیاسی داشته اند، جلوگیری می کند.


XS
SM
MD
LG