لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۵

تقوی: روحانی نتوانست برنامه اش را برای سخنرانی در روز قدس تنظيم کند


رييس شورای سياست‌گذاری ائمه جمعه روز شنبه گفته است، از حسن روحانی، رييس جمهوری ايران دعوت شده بود تا سخنران پيش از خطبه های نماز جمعه در «روز قدس» باشد، اما ايشان نتوانست برنامه اش را تنظیم کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، رضا تقوی درباره سخنرانی نکردن رييس جمهور ايران پيش از خطبه نماز جمعه «روز قدس» گفته است: ما از آقای روحانی برای سخنرانی دراين مراسم دعوت کرده بوديم، ولی ايشان به خاطر گرفتاری و مشغله‌ای که داشتنند، نتوانستند برنامه‌های خود را تنظيم کنند.

در حالی رضا تقوی گفته است که حسن روحانی به دليل مشغله و گرفتاری در نماز جمعه سخنرانی نکرده است که رييس جمهوری ايران در تظاهرات به همين مناسبت در تهران شرکت کرده بود.

در ايران همزمان با آخرين جمعه در ماه رمضان تظاهراتی رسمی با عنوان «روز قدس» برگزار می شود. به گزارش رسانه های ايران، سوم مردادماه در تهران و ديگر شهرهای ايران اين تظاهرات برگزار شده است.

محمود احمدی نژاد طی سال های اخير از سخنرانان پيش از خطبه های نمازجمعه در «روز قدس» بود، ولی امسال اين روز با نخستين سال رياست جمهوری حسن روحانی مصادف بود .

رييس شورای سياست‌گذاری ائمه جمعه در پاسخ به اين پرسش که «طی چند سال گذشته همواره رئيس جمهور به عنوان سخنران پيش از خطبه بوده است، ولی امسال شاهداين موضوع نبوديم و آيا اين علت خاصی داشت» گفته است: اين مصوبه شورای سياست‌گذاری ائمه جمعه نيست که حتما رئيس جمهور به عنوان سخنران پيش از خطبه در روز راهپيمايی روز قدس باشد. البته در چند سال گذشته رئيس جمهور، سخنرانی می‌کردند همانطور که پيش از آن رئيس مجلس به عنوان سخنران پيش از خطبه‌ بودند، ولی قاعده‌ای نبوده که حتما رئيس جمهور سخنران باشد.»

به گفته رضا تقوی تصميم گيری در مورد دعوت از مقام های دولتی و ديگران برای سخنرانی پيش از خطبه نماز جمعه با ستاد نماز جمعه است.

امامت نماز جمعه روز سوم مردادماه در تهران را احمد خاتمی را برعهده داشت. وی در خطبه های نماز جمعه روز گذشته از يکی از شعارهای معترضان به انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ انتقاد کرد.

احمد خاتمی گفته بود:«آنها که در فتنه ۸۸ و در روز قدس شعار نه غزه نه لبنان دادند جمعيت بريده از روز قدس بودند که اگر الان نيز شعارشان همين باشد جماعت بريده از ملت هستند. »

اشاره خطيب نماز جمعه تهران به اين شعار معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهوری است که می گفتند:«نه غزه،‌نه لبنان،‌جانم فدای ايران». رسانه ها و شخصيت های نزديک به رهبر ايران از اعتراضات به انتخابات سال ۱۳۸۸ به عنوان «فتنه» ياد می کنند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG