لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۰

مجلس نمایندگان آمریکا انتقال زندانیان از گوانتانامو را ممنوع کرد


مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب لایحه‌ای انتقال زندانیان از بازداشتگاه نظامی گوانتانامو در ماههای باقیمانده از ریاست جمهوری باراک اوباما و یا تا زمان تصویب لایحه دفاعی جدید را ممنوع کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز این لایحه با ۲۴۴ رای موافق و ۱۷۴ رای مخالف به تصویب رسید. اکثریت آراء نمایندگان براساس تعلق حزبی بود. از جمهوری خواهان فقط چهار نفر با آن مخالفت کرده و از نمایندگان دمکرات نیز فقط ۱۲ نفر از آن حمایت کردند.

کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما این لایحه را وتو خواهد کرد. این لایحه برای تصویب در مجلس سنا به تمامی آرای جمهوری خواهان و درصد بالاتری از حمایت دمکرات‌ها نیاز دارد.

باراک اوباما در اولین کارزار انتخاباتی در سال ۲۰۰۸ وعده داد بازداشتگاه گوانتانامو را تعطیل خواهد کرد . به دلیل مخالفت قاطع جمهوری خواهان و تعدادی از دمکرات‌ها او نتوانسته این وعده را عملی کند.

طرفداران برچیدن بازداشتگاه گوانتانامو می گویند، هزینه آن بسیار سنگین است، زندانی کردن بدون محاکمه بازداشت شدگان که همه مسلمان هستند ناقض قوانین آمریکاست و به موضوعی برای تبلیغات گروههای اسلام گرای تندرو بدل شده است.

اما جمهوری خواهان مدعی اند بازداشتگاه گوانتانامو ابزار مهمی در مبارزه با تروریسم است و انتقال زندانیان از این بازداشتگاه یک تهدید امنیتی است. آنها به این نکته اشاره می کنند که تعدادی از چند صد نفر زندانیانی که طی ۱۵ سال گذشته آزاد شده اند به گروههای خشونت طلب و تروریستی پیوسته اند.

دولت آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد دو زندانی دیگری که از گوانتانامو آزاد شده اند به گروههای تندرو پیوسته اند. براساس گزارش مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا از زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما ۹ نفر از زندانیان سابق گوانتانامو به گروههای تندرو پیوسته اند.

با تسریع روند آزادی زندانیان گوانتانامو در دوره اخیر مدافعان حفظ این بازداشتگاه نگرانند که باراک اوباما ممکن است تا قبل از پایان ریاست جمهوری خود در ماه ژانویه همه زندانیان را آزاد کند.

خبرگزاری رویترز یادآوری می کند که دولت آمریکا در سال ۲۰۰۲ و چند ماهی پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ به نیویورک و واشنگتن بازداشتگاه گوانتانامو را به عنوان زندانی برای اتباع خارجی مظنون به فعالیت‌های تروریستی دایر کرد. اکثر این افراد بدون محاکمه و اعلام جرم بیش از یک دهه در اسارت بوده اند و این موضوع انتقادات بین المللی گسترده‌ای را برانگیخته است.

در حال حاضر حدود ۶۰ زندانی در بازداشتگاه گوانتانامو هستند.

براساس لایحه‌ای که مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرده انتقال زندانیان فقط تا پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در ماه ژانویه و یا تا زمان امضا قانون جدید دفاع ملی متوقف می شود. باراک اوباما هشدار داده که لوایح مصوب مجالس نمایندگان در این مورد را وتو خواهد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG