لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۱۷

«آغاز» عملیات پیشمرگ های کرد برای بازپس گیری سد موصل


نمایی از سد موصل

گزارش ها حاکی است که نبرد نيروهای عراقی و پيشمرگ های کرد با نيروهای دولت اسلامی برای بازپس گيری «سد موصل»، بزرگترين سد عراق، از دست پيکارجويان اسلامگرا در روز شنبه ۱۶ اوت اغاز شده و مقام های نظامی آمريکا می گويند، جنگنده های «اف ۱۸» اين کشور مواضع گروه دولت اسلامی را در اين منطقه بمباران کرده اند.

ژنرال عبدالرحمان کورينی، يک فرمانده ارشد پيشمرگ های کرد، به خبرگزاری فرانسه گفته است که پيشمرگ های کرد با پشتيبانی جنگنده های آمريکايی بخش شرقی تاسيسات سد موصل را تصرف کرده اند.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، منابع نظامی تاييد کرده اند که عمليات مشترک نيروهای عراقی و امريکا عليه مواضه نيروهای دولت اسلامی برای بامداد روز شنبه برنامه ریزی شده بود.

طبق اين گزارش براساس اين طرح عملياتی ابتدا نيروهای عراقی و امريکايی مواضع نيروهای گروه دولت اسلامی را بمباران کرده و سپس نيروهای پيشمرگ کرد از طريق زمين به مواضع نيروهای دولت اسلامی حمله کرده اند.

به گزارش شبکه الجزيره، حملات هوايی آمريکا به مواضع نيروهای دولت اسلامی در اطراف سد موصل در راستای پيشتبانی هوايی از عمليات نيروهای پيشمرگ و عراقی انجام می شود.

منابع کرد عراقی به اين شبکه خبری گفته اند، پيشمرگ های کرد در تلاشند با استفاده از حملات هوايی جنگنده های آمريکايی و عراقی، به منطقه تحت تسلط گروه دولت اسلامی نفوذ کنند.

طبق این گزارش ها، «سد موصل» در هفتم ماه اوت به تصرف نيروهای دولت اسلامی عراق در آمده است.

در همين زمینه، منابع نظامی به شبکه «ان بی سی» گفته اند، تصميم به عمليات برای باز پس گيری سد موصل پس از آن اتخاذ شد که اطلاعات دريافت شده نشان داد که نيروهای دولت اسلامی در موقعيتی قرار ندارند که بتوانند سد را منفجر کنند.

طبق اين گزارش سد موصل برای زير ساخت های اقتصادی عراق اهميتی حياتی دارد تا آنجا که باراک اوباما،‌رييس جمهوری آمريکا، نیز هفته گذشته نسبت به تصرف اين سد توسط گروه دولت اسلامی ابراز نگرانی کرده بود.

دولت اسلامی عراق که پيشتر خود را دولت اسلامی عراق و شام،‌داعش،‌می خواند، طی ماههای اخير توانسته است مناطق وسيعی از عراق را به تصرف خود در اورد. پيش روی سريع نيروهای دولت اسلامی باعث نگرانی هايی در سطح منطقه و جامعه بين المللی شده است.

خبرگزاری ها روز جمعه گزارش دادند که نیروهای «داعش»، ۸۰ نفر از مردان اقليت ايزدی در يک روستا را «قتل‌عام» کرده و زنان و دختران روستا را به خود با اسارت برده‌اند.

در همین زمینه، هوشيار زيباری، وزیر امور خارجه سابق عراق، تاييد کرده است که حدود ۸۰ تن از ايزدی ها به دست نیروهای گروه دولت اسلامی به قتل رسيده اند.

آقای زيباری گفته است که اين عده از اهالی روستای «کوچو» در نزديکی شهر سِنجار در شمال عراق بوده اند که روز جمعه به دست افراد داعش قتل عام شده اند.

به گفته هوشيار زيباری، ممکن است اين قتل عام به تلافی حملات اخير هوايی آمريکا به مواضع داعش انجام گرفته باشد. نمايندگان ايزدی ها می گويند ۸۱ تن از مردان روستا پس از آنکه از گرويدن به اسلام خودداری کردند بقتل رسيدند و زنان و کودکان به اسارت گرفته شده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG