لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۳۶

یک سرنگ برای همه؛ مرگ مشترک


طی سال ۱۳۸۵ تنها در استان مرکزی ايران ۱۱۰ جسد معتاد تزريقی پيدا شده است. اين تعداد جسد نسبت به سال گذشته دو برابر بيشتر است و تنها کسانی را در بر می گيرد که فاقد هويت يا کارتن خوابند


طی سال ۱۳۸۵ تنها در استان مرکزی ايران ۱۱۰ جسد معتاد تزريقی پيدا شده است. اين تعداد جسد نسبت به سال گذشته دو برابر بيشتر است و تنها کسانی را در بر می گيرد که فاقد هويت يا کارتن خوابند.


به گزارش خبرگزاری کار ايران، ايلنا، فرمانداری اين استان، اعلام کرد متوسط سن افراد پيدا شده بين ۱۵ تا ۳۹ سال است، که گروه سنی جوان جامعه را در بر می گيرد. جنازه های يافت شده متعلق به کسانی است که فاقد هويت يا به اصطلاح کارتن خواب هستند.


اعتياد دليل ۶۵ درصد موارد انتقال ويروس اچ آی وی در ايران است. هرچند آمار دقيق معتادان در ايران به درستی روشن نيست ولی بر اساس آن چه سازمان های دولتی مربوط طی سال های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ اعلام کرده اند، نزديک به ۴ مليون نفر معتاد در ايران وجود دارد

اين تنها يک نمونه از کل اجسادی است که به شکل ساليانه در ايران يافت می شوند و هويت ان ها روشن نيست. ولی اين بخش از مرگ و مير معتادان تنها بخش کوچکی از کل آمار مرگ و مير بر اثر اعتياد را شامل می شود.


سيامک دانيالی، مدير سازمان غير دولتی ياری در کرمانشاه که در مورد اعتياد و بلايای طبيعی فعاليت می کند می گويد: «اين دسته از معتادان بخش کوچکی از کل معتادان را تشکيل می دهند که به اصطلاح به معتادان طبقه پنج معروفند. آن ها ديگر از کار و زندگی بريده اند و کارتن خواب شده اند. می شود گفت که پنج يا شش درصد کل معتادان را تشکيل می دهند.»


به گزارش خبرگزاری کار ايران، ایلنا، در استان مرکزی فوت معتادان تزريقی درحالی رو به رشد است که بر تعداد سازمان های کمک رسانی افزوده شده است.


از جمله فعاليت هايی که بساری از سازمان های غير دولتی به آن روی آورده اند، فراهم کردن لوازم بهداشتی و سرنگ پاکيزه برای معتادان است تا به اين وسيله دست کم از شيوع بيماری های عفونی، ويروس اچ آی وی و ايدز جلوگيری شود.


سيامک دانيالی می گويد: «امکاناتی فراهم می کنيم که اگر قرار است معتادان مصرف کنند دست کم پاکيزه اين کار را انجام دهند. يکی از کارها پخش سرنگ پاکيزه و بسته های بهداشتی، الکل و بتادين برای ضد عفونی کردن است. همچنين کاندوم هم در ميان معتادان توزيع می شود تا در صورت نزديکی خطر ابتلا به بيماری هايی مانند ايدز کم تر شود.»


استفاده از سرنگ های آلوده تنها دليل مرگ و مير در ميان معتادان نيست. با اين همه يکی از مهم ترين دلايل مرگ و مير است. مرگ و ميری که به گزارش خبرگزاری کار ايران، گاه به دلايل فرهنگی مخفی نگه داشته می شود. با اين همه اين امر هميشگی نيست و بسياری از معتادان به طور کلی از خانواده طرد می شوند و نه از زندگی آن ها و نه از مرگشان کسی باخبر نمی شود.


سيامک دانيالی، مدير سازمان غير دولتی ياری می گويد: «اغلب در مورد جوانان از افراد خواسته می شود تا دليل مرگ اعلام شود. در روستاها گاهی اين مسئله مخفی نگه داشته می شود. اغلب در شهرهای بزرگ نمی توان اين مسئله را مخفی کرد. مگر اين که معتاد از خانواده جدا شده باشد و خانواده ديگر از او اطلاعی نداشته باشد. در اين موارد متوليان شهرداری و افراد دست اندرکار اجساد را جمع اوری می کنند و خاکسپاری هم توسط آن ها انجام می شود.»


تنها در استان مرکزی، جايی که اخيرا آمار اجساد يافت شده متعلق به معتادان تزريقی در سال گذشته اعلام شده است، اين آمار نسبت به سال ۱۳۸۴ دو برابر رشد کرده است. اعتياد دليل ۶۵ درصد موارد انتقال ويروس اچ آی وی در ايران است. هرچند آمار دقيق معتادان در ايران به درستی روشن نيست ولی بر اساس آن چه سازمان های دولتی مربوط طی سال های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ اعلام کرده اند، نزديک به ۴ مليون نفر معتاد در ايران وجود دارد.


XS
SM
MD
LG