لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۰۰

نخستين همايش ائتلاف تمدن ها خاتمه يافت


موزه بنت ناصر المسند، همسر امير قطر، در نشست ائتلاف تمدن ها صد میلیون دلار به این نشست کمک کرد

نشست مشترک جوامع مدنی و نهادهای دولتی بيش از ۶۰ کشور که به دعوت ائتلاف تمدن ها در مادريد گرد آمده بودند، چهارشنبه شب با ارايه ده ها طرح جهت گسترش گفت وگوی تمدن ها و نزديک ساختن فرهنگ ها به کار خود پايان داد.


در این نشست ملکه نور اردن و همسر امير قطر حمايت مالی از برخی از اين طرح ها را به عهده گرفتند.


نخستین فوروم يا «نشست مشترک» جوامع مدنی و نهادهای دولتی که با حضور بيش از سیصدو پنجاه شخصیت سیاسی، دینی و فرهنگی از کشورهای مختلف از روز سه شنبه در مادريد آغاز به کار کرده بود، چهارشنبه شب با جمع بندی نماينده ويژه سازمان ملل متحد برای گفت وگوی تمدن ها و خورخه سام پايو، رييس جمهوری سابق پرتغال، به پايان رسيد.


رييس جمهوری سابق پرتغال در ادامه نتايج دو روز بحث و گفت وگوی نمايندگان جامعه مدنی و مقام های دولتی گفت:«طرح های بسياری در اين نشست مطرح شدند که البته اجرای آنها ملزم يافتن حمايت مالی است».


نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل متحد برای گفت وگوی تمدن ها نيز گفت که گفت وگوهايی را با برخی از ثروتمندان بين المللی چون استيو جويس، صاحب شرکت کامپيوتری اپل، و بيل گيتس، صاحب مايکروسافت، و ريچارد برانسون، صاحب ويرجين، آغاز کرده است و اميدوار است با «حمايت مالی اين افراد و ديگر صاحبان صنايع بخش خصوصی بتواند بودجه انجام طرح هايی که می توانند به ديالوگ شرق و غرب و نزديکی فرهنگ ها کمک کنند را تامين کند».


در جريان نشست مادريد تنها کشورهای اردن و قطر حمايت مالی از چند طرح را متقبل شدند. ملکه نور اردن که در اين نشست حضور داشت گفت بنيادی که وی رياست آن را عهده دار است با پرداخت ۱۰ ميليون دلار از طرحی که برای تهيه و بخش فيلم هايی که به نزديک ساختن تمدن ها کمک کنند حمايت خواهد کرد.


ملکه نور افزود برخی از تهيه کنندگان سينما در هاليوود نيز قول همکاری در اين زمينه را داده اند و احتمالا بودجه اجرای اين طرح در ماه های آينده به ۱۰۰ ميليون دلار افزايش خواهد يافت.


موزه بنت ناصر المسند، همسر امير قطر، نيز تقبل کرد يکصد ميليون دلار در اختيار مجريان طرح ايجاد اشتغال برای جوانان در کشورهای شمال آفريقا موسوم به مغرب قرار دهد. در جبهه کشورهای غربی تا کنون تنها اسپانيا چهار و نیم ميليون دلار از مخارج برگزاری نشست های اتحاد تمدن ها را تقبل کرده بود.


بان کی مون دبيرکل سازمان ملل که برای شرکت در اين نشست به اسپانيا سفر کرده بود با نگرانی از آينده اتحاد تمدن ها به دليل کمبود بودجه گفت:«صحبت از پل بين شرق و غرب است، ولی ساختمان اين چنين پلی همکاری و همياری جامعه جهانی است در غير اين صورت سخنان بسيار زيبايی که در مادريد شنيديم هرگز پا به عرضه عمل نخواهند گذارد».


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG