لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۰

تظاهرات سراسری در هند در حمايت از اعتصاب غذای اعتراضی یک فعال مدنی


تظاهرات گسترده ای روز چهارشنبه در شهرهای مختلف هند در حمايت از آنا هزاره،فعال ضد فساد که در زندان «روزه تا سرحد مرگ» گرفته، برگزار شده است.

آنا هزاره، ۷۴ ساله، که درمخالفت با لايحه مبارزه با فساد در هند دست به اعتصاب غذا زده، روز سه شنبه بازداشت شد، اما هنگامی که مقامات قصد داشتند وی را آزاد کنند، آنا هزاره از ترک زندان خودداری کرد.

روز سه شنبه همچنين نزديک به ۱۵۰۰ نفر از هواداران آنا هزاره به مدت کوتاهی بازداشت شدند.

به گزارش رويترز، روز چهارشنبه دست کم ۱۵ هزار نفر در مرکز دهلی نو، پايتخت هند دست به تظاهرات زدند. در ايالت آسام در شمال هند، هزاران کشاورز، دانشجو و وکيل در خيابان دست به تظاهرات زده اند.

در بمبئی یا مومبای نيز هزاران نفر در خيابان های اين شهر دست به تظاهرات زده و شعار می دادند «من آنا» هستم.

در حيدر آباد هم وکلا از حضور دادگاه خودداری کرده، دانشجويان کلاس های درس را ترک کرده اند و صدها نفر در خيابان ها دست به تظاهرات زده اند.

هزاران نفر هم در ايالت «آندرا پرداش» با بستن جاده ها و تشکيل زنجيرهای انسانی در حمايت از آنا هزاره دست به اعتراض زده اند.

در همین حال گزراش ها حاکی است هزاران نفر از طرفداران آنا هزاره در بيرون از زندان تجمع کرده اند.

به گزارش رويترز، مانموهان سينگ، نخست وزير هند، که درپارلمان اين کشور صحبت می کرد، گفته است آنا هزاره بر پايه «تصورات غلط» دست به اعتصاب غذا زده است.

در همين حال آرون جايتلی، رهبر حزب هندو ملی گرای بهاراتيا جاناتا، گفته است:«اين بيدار باشی برای همه ما است تا نظم را به خانه هایمان بازگردانيم. مردم اين کشور بی قرار شده اند.»

طبق اين گزارش آنا هزاره خواستار آن شده است که به او اجازه داده شود تا به پارکی که قصد داشت اعتصاب غذای علنی خود را در اعتراض به لايحه مبارزه با فساد در آن برگزار کند، باز گردد.

به گزارش رويترز، بازداشت آنا هزاره در روز سه شنبه و تصميم به آزادی فوری وی نشانه است که دولت مانموهان سينگ به شدت نگران وضعيت پيش آمده است.

مانموهان سينگ روز چهارشنبه گفته است:«اذعان می کنم که آنا هزاره ممکن است از ايده های بزرگی الهام گرفته باشد، اما مسيری که او برای اعمال نفوذ بر اين پيش نويس انتخاب کرده است مبتنی بر تصورات غلط است، و اين اقدام او عواقب خطرناک و بی شماری را برای دموکراسی پارلمانی ما در پی دارد.»

نخست وزيرهند اضافه کرده است:«ما نبايد فضايی به وجود بياوريم که اختلافات داخلی، رشد اقتصادی را تحت تاثير قرار دهد.»
آنا هزاره در ماه آوريل دراعتراض فساد در هند دست به اعتصاب غذا زد. اما هنگامی که مقامات کشور وعده ارائه لايحه مبارزه با فساد را دادند وی از اعتصاب غذای خود دست برداشت.

اين لايحه دراوايل ماه جاری، اوت، ارائه شد، اما فعالان مدنی در هند معتقدند اين پيش نويس از قدرت کافی برخوردار نيست و در اين پيش نويس نخست وزير و قضات از تحقيق در مورد فساد ملی، معاف شده اند.

آنا هزاره و دیگر گروه های فعالان مدنی هند می گویند باید نخست وزیر، قضات و نیز نمایندگان پارلمان در این لایحه وارد شوند تا کسی نتواند از قدرت سوءاستفاده کرده و حاشیه امن داشته باشد. دولت می گوید ورود این مقامات و شخصیت های حقوقی به این طرح، ممکن است مخل انجام وظایف و حوزه اختیارات آن ها باشد.
XS
SM
MD
LG