لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۸

لیگ قهرمانان آسیا؛ استقلال حذف شد


به دنبال تساوی استقلال با الاتحاد عربستان و حذف از ليگ قهرمانان فوتبال آسيا، تنش بين سرمربی و مدير عامل استقلال علنی شد و قلعه نويی از مقام خود کناره گيری کرد.

پس از قهرمانی استقلال در ليگ برتر فوتبال ايران، مسائل موجود بين اميررضا واعظی آشتيانی، مدير عامل باشگاه استقال تهران و امير قلعه نويی سرمربی اين تيم، در رسانه های داخلی هرروز ابعاد گسترده تری يافت تا آن جا که در جريان مسابقه با قهرمان عربستان در ورزشگاه آزادی تهران بيشتر شعار تماشاگران در حمايت از قلعه نويی و عليه واعظی آشتيانی بود.

قلعه نويی که تنها پيروزی بر الاتحاد می توانست تيمش را همچنان به صعود اميدوار نگاه دارد، با تساوی يک بر يک ناکامی در اين جام را به شکست در جام حذفی ايران اضافه کرد.

او در پايان مسابقه به خيرنگاران گفت که ادامه همکاری با واعظ آشتيانی غيرممکن است و رسما کناره گيری اش از سرمربيگری تيم استقلال را در جمع خبرنگاران اعلام کرد.

بعد از ظهر سه شنبه پانزدهم ارديبهشت تيم استقلال تهران با تساوی يک بر يک با تيم الاتحاد عربستان، از راهيابی به دور دوم ليگ قهرمانان آسيا بازماند. هر دو گل اين مسابقه در ده دقيقه پايانی به ثمر رسيد.

دو تيم استقلال و الاتحاد در حالی مسابقه برگشت خود را در ورزشگاه آزادی انجام دادند که پيش از آن به مقام قهرمانی ليگ برتر فوتبال ايران و عربستان رسيده بودند. اين مسابقه نزديک به بيست هزار تماشاگر داشت.

نيمه نخست با برتری نسبی استقلال بدون گل به پايان رسيد. پس از برتری کوتاه و اوليه تيم الاتحاد، آبی پوشان تهران کم کم بر بازی مسلط شدند و با حمله هايی از دو جناج سعی کردند به مبروک زيد، دروازه بان عربستانی و بهترين بازيکن اين بازی نزديک شوند.

اما با وجود حالت تهاجمی همچنان ضعف در ضربه های آخر به چشم آمد. کنترل بد آرش برهانی در پی پاس عالی حسين کاظمی، فرصت گلزنی و برتری نتيجه در پايان اين نيمه را از استقلال گرفت.

امير قلعه نويی که بقا در ليگ آسيايی را پيروزی بر پيشتاز گروه سوم می ديد، در اين بازی به خسرو حيدری فرصت داده بود که از جناح راست بيشتر در حالت رو به جلو و توپ سازی ار جناح خود ظاهر شود.

در اين موقعيت ابراهيم تقی پور بيشتر نقش پوشش دفاعی از جناح راست را داشت و در حالتی نزديک به ۲-۴-۴ سه مدافع ديگر استقلال را هادی شکوری ، کاپيتان پيروز قربانی و هاشم بيک زاده تشکيل می دادند.

در ميانه ميدان اميد روانخواه بيشتر نزديک به خسرو حيدری بازی می کرد. در شروع نيمه دوم فرهاد مجيدی جايگزين روانخواه شد. فابيو جان واريو در نقش يک هافبک بازيساز، بيشتر به جناح چپ تمايل داشت و تمرکز آرش برهانی و سياوش اکبرپور به جناح ميانی حمله، حيدری از راست و بيک زاده از چپ و در نزديک خط، سعی به باز کردن خط دفاعی الاتحاد را داشتند.

با آمدن فرهاد مجيدی استقلال عملا با سه مهاجم به دنبال گل بود. قلعه نويی، سرمربی استقلال، با اين جا به جايی خواست از تله گابريل کالدرون، سرمربی آرژانتينی تيم الاتحاد بگريزد.

او در طول نيمه نخست حربه را به بستن راه نفوذ حيدری گذاشته بود. وجود فرهاد مجيدی جريان بازی را بيشتر به سود استقلال نشان داد که حاصل آن ضربه های کرنر پياپی و چند حضور خطرناک در محوطه جريمه حريف بود که در اوج آن با فرار مجيدی و ارسال عالی توپ برای برهانی همه چيز برای گل مهيا شد که برهانی از دهانه دروازه بدترين ضربه را به توپ زد. حضور مجيدی در زمين تا پايان بازی به طول نکشيد و در دقيقه ۷۲ به دليل مصدوميت جايش را به علی عليزاده داد.

حسين کاظمی در قلب ميدان نزديک ترين بازيکن ميانی به خط دفاعی بود. او با قدرت دوندگی بارها نيز به ياری مهاجمان آمد. برای استقلال گل زدن به همان اندازه حياتی بود که گل خوردن پی آمدی برای پايان کار داشت. مساله ای که سرانجام در دقيقه ۸۱ گريبان اين تبم را گرفت و با وجود فرصتهای بسياری که بدست آورد و آن ها را هدر داد، تا آستانه شکست هم پيش رفت.

بعد از گل ابوجرامه تازه وارد در دقيقه ۸۱ در خلاف جهت بازی، استقلال آن قدر به در بسته کوبيد که سرانجام در واپسين دقيقه ها با ضربه کرنر خسرو حيدری و ضربه سر علی عليزاده در بر پاشنه چرخيد. گل ديرهنگام در پی فرصتهای بسياری بود که استقلال هدر داد و علی زاده که در پرتابهای بلند اوت شهرت دارد، لحظه های پرالتهابی برای الاتحاد آفريد.

استقلال هر سه مسابقه خانگی خود در ورزشگاه آزادی را يک بر يک به پايان رساند و پس از دو شکست در زمين الاتحاد و ام صلال قطر تنها يک بازی ديگر با الجزيره در امارات باقی دارد که پيروزی در آن هم تاثيری در سرنوشت صعود استقلال ندارد.

قلعه نويی پيش از مسابقه گفته بود که کسب قهرمانی ليگ برتر ديگر فشاری بر بازيکنان نيست و آنان سراسر تهاجمی بازی خواهند کرد. به گفته او استقلال در حد قهرمان ايران قصد داشت با الاتحاد نبرد کند و برای حفظ اميد کم رنگش پيروز شود.

اما چنين نشد. از هر گروه دو تيم برتر صعود می کنند. الاتحاد با ۱۰ امتيازپيشتاز دست نيافتنی و استقلال سه امتيازی است. دو تيم الجزيره سه امتيازی و ام صلال هفت امتيازی پس از اين مسابقه يا يکديگر يک بازی تشريفاتی در امارات داشتند. صعود الجزيره نيز حتمی است.
XS
SM
MD
LG