لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۱۸

روز سرنوشت ساز ماندن يا رفتن قاليباف


رسول خادم، حسن بیادی، نادر شریتعمداری و محمدباقر قالیباف چهارکاندیدای شهرداری تهران

جلسه شورای شهر تهران برای ادامه بحث و بررسی انتخاب شهردار تهران، که ماندن یا رفتن محمد باقر قالیباف را تعیین خواهد کرد، به روز چهارشنبه موکول شد.


خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران گفت که تاکنون محمد باقر قاليباف، شهردار کنونی، رسول خادم عضو شورای شهر و حسن بيادی نايب رييس شورای اسلامی شهر تهران، سه کانديداي پست شهرداری تهران، برنامه های خود را به اين شورا ارايه کردند و شورای شهر تهران برای دريافت برنامه های نادر شريعتمداری نامزد دیگر، روز چهارشنبه تشکيل جلسه خواهد داد.


آقای دانشجو گفت جلسه صبح فردا دو حالت دارد. حالت اول این است که يک نفر با هشت رای از بين چهار کانديدای مطرح، به عنوان شهردار انتخاب می شود. اما در صورتی که هيچ کدام حائز رای اکثريت نشدند، دو نفر به مرحله بعدی راه می یابند و مجددا برای آنها رای گيری می شود که از بين اين دو نفر شهردار منتخب شورای سوم انتخاب می شود.


«بودن يا نبودن قاليباف»


از نخستين روزهای کاری دور سوم شورای شهر تهران در اوايل ارديبهشت سال جاری خورشیدی، انتخاب شهردار و اين که آيا محمد باقر قاليباف در سمت خود باقی خواهد ماند یا نه، به بحث اصلی اين شورا تبدل شده است.


اگرچه پيشتر به نطر می رسيد که آقای قاليباف بار ديگر به راحتی در مقام خود ابقا خواهد شد، اما انتخابات رييس شورای شهر تهران آغازگر ترديدهايی در اين باره بود. رويارويی مهدی چمران و مرتضی طلايی به نفع آقای چمران تمام شد. ۱۰ رای آقای چمران نشان داد که شهردار آينده، می تواند کسی به جز شهردار کنونی باشد.


تغيير آرايش سياسی اعضای شورای شهر تهران بر پيچيدگی های موجود برای انتخاب شهردار تهران افزوده است. اگر چه پيشتر در يک تقسيم بندی کلی اعضای شورای شهر به اصولگرايان (طرفداران دولت و اصول گرايان مستقل) و اصلاح طلبان تقسيم می شدند، ولی به نظر می رسد اين صف بندی در درون جریان اصول گرایان دستخوش تغييراتی شده باشد.


روزنامه اعتماد ملی از «اراده رييس دولت نهم برای حذف رقيب سياسی خود از شهرداری پايتخت» يعنی آقای قاليباف خبر می دهد. این در حالی است که برخی رسانه های ديگر خبر از «پشت پا زدن سياسی» بعضی از متحدان آقای قاليباف داده اند.


برپايه برخی گمانی زنی ها گفته می شد که ائتلاف حاميان قاليباف با نام‌هايی چون مهدی چمران، رسول خادم، معصومه آباد، مرتضی طلايی، حسن بيادی،‌ حبيب کاشانی، شيبانی و عليرضا دبير به پيروزی رسيده است.


اما با تغييراتی که از زمان انتخابات تاکنون رخ داده است به نظر می رسد که طرفداران آقای قاليباف با ريزش مواجه بوده اند.


اکنون به نظر می رسد مرتضی طلايی، عليرضا دبير و معصومه آباد و چهار عضو اصلاح طلب دور سوم شورای شهر تهران از آقای قاليباف حمايت کنند. طبق اظهارات آقای دانشجو شهردار تهران نياز به ۸ رای دارد.


در همين زمينه آقای بيادی نايب رييس شورای شهر تهران روز شنبه در گفت وگو با خبرگزاری ايسنا با انتقاد از قطع شدن رابطه قاليباف با شورای شهر از احتمال سی درصدی ابقای آقای قاليباف سخن گفته بود. آقای بيادی در عين حال تاکيد کرد چنانچه آقای قاليباف بخواهد در اين سمت باقی بماند بايد شروطی را بپذيرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG