لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۴

اتحاديه اروپا خواستار آزادی فوری شهروند فرانسوی در ایران شد


کلوتيلد رايس، شهروند فرانسوی که در اوين زندانی است.
سوئد، رييس دوره ای اتحاديه اروپا، روز پنجشنبه در بيانيه ای از دولت ايران خواسته است تا بي درنگ کلوتيلد رايس، شهروند فرانسوی که در زندان اوين به سر می برد، را آزاد کند.

در بخشی از اين بيانيه آمده است: «گروه تروئيکای اتحاديه اروپا (فرانسه، آلمان و بريتانيا)، بار ديگر نگرانی خود را نسبت به بازداشت شهروند فرانسوی، خانم کلوتيلد رايس، تکرار کرده و خواستار آزادی بي درنگ وی شده‌است.»

اين بيانيه تصريح کرده است که اتحاديه اروپا به طور قاطع از خواست گروه تروئيکا در اين زمينه حمايت می کند.

طبق اين گزارش، اين بيانيه پس از ديدار ديپلمات‌های سوئدی و اسپانيايی با مقام های وزارت امور خارجه ايران منتشر شده است.

کلوتيلد رايس، روز چهارشنبه، دهم تيرماه، هنگامی که قصد خروج از ايران و سفر به بيروت را داشت در فرودگاه تهران دستگير شد.

کلوتيلد رايس، ۲۳ ساله، که به تازگی فوق ليسانس خود را به پايان رسانده است در دانشگاه اصفهان به تدريس زبان فرانسه اشتغال داشت.

وی بيش از پنج ماه است که در ايران به سر می‌برد.

به گفته مقام های فرانسوی دولت ايران کلوتيلد رايس را متهم کرده است که در راهيپمايی های اعتراضی در اصفهان شرکت کرده و عکس و اطلاعاتی را از اين تظاهرات برای دوستان خود اي ميل کرده است.

مقامات فرانسوی از دولت ايران درخواست کرده اند تا اين شهروند فرانسوی را آزاد کند.

پيشتر، برنارد کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه نيز درباره بازداشت کلوتيلد رايس، به اتهام جاسوسی گفته است: «شما فکر می‌کنيد کشور من آن قدر با کمبود پرسنل مواجه است که يک دختر ۲۳ ساله برای جاسوسی به ايران بفرستد. اين احمقانه است و امکان ندارد.»

آقای کوشنر همچنين گفته بود: ظاهراً اتهام کلوتيلد رايس عکس‌هايی بوده است که با موبايل خود از صحنه اعتراض‌های پس از انتخابات گرفته بود.

نيکلا سرکوزی، رييس جمهور فرانسه، نيز در سخنانی شديداللحن دستگيری اين شهروند فرانسوی در تهران را محکوم کرده است.

رييس جمهور فرانسه در اين باره گفته بود: «اتهام‌های جاسوسی بسيار مضحک است. هيچ کسی به بهانه جاسوسی، ربودن و بازداشت شهروندان فرانسوی را نمی‌پذيرد.»
XS
SM
MD
LG