لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۲۰

مراسم یادبود جرالد فورد در واشنگتن


جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا به همراه همسرش لورا بوش در حال ادای احترام به جرالدفورد

مراسم رسمی یادبود جرالد فورد رييس جمهور پيشين آمريکا که هفته گذشته درگذشت، روز سه شنبه دوم ژانويه با حضوراعضای دولت، سنا و کنگره در کليسای جامع واشنگتن برگزار شد.


رييس جمهور پيشين آمريکا سه شنبه هفته گذشته در سن ۹۳ سالگی در گذشت. آقای فورد درشهر «کوچلا» در ايالت کاليفرنيا زندگی می کرد و مدت ها بود که به نوعی بيماری قلبی دچار بود.


در مراسم یادبود جرالد فورد در کليسای جامع واشنگتن، بيش از سه هزار شرکت کننده، از سی هشتمين رييس جمهور آمريکا تجليل کردند

جرج بوش در اين مراسم گفت:«در دوران رياست جمهوری فورد، دنيا بهترين آمريکا را ديد وآمريکا مردی را يافت که شخصيت ورهبريش آرامش و التيام را در حساس ترين لحظات تاريخ ملت ما به همراه آورد».


هم چنین در اين مراسم هنری کسينجر وزيرامور خارجه پیشین آمريکا در دولت جرالد فورد به ستايش از دستاوردهای رهبری آقای فورد در مذاکرات کنترل جنگ افزارهای هسته ای با شوروی، اولین توافق سياسی ميان مصر و اسراييل و کمک به قدرت گرفتن اکثريت سیاه پوست در افريقای جنوبی پرداخت.


در مراسم یادبود جرالد فورد در کليسای جامع واشنگتن بيش از سه هزار نفر از سی هشتمين رييس جمهور آمريکا تجليل کردند.


جرالد فورد در سال ۱۹۷۴ پس از آن که ريچارد نيکسون، رييس جمهوری وقت آمريکا، با فاش شدن رسوايی واترگيت از مقام خود کناره گيری کرد جانشين وی شد.


آقای فورد در زمان واقعه واترگیت، معاون پرزیدنت نيکسون بود و در اولين سخنرانی خود پس از کناره گيری ريچارد نيکسون گفت: «مردم آمريکا، کابوس ملی ما ديگر به پايان رسيد. قانون اساسی ما همچنان پابرجاست، جمهوری بزرگ ما دولت قانون است نه دولت اشخاص.»


رسوايی واترگيت، که گفته می شود يکی از بحث برانگيزترين حوادث تاريخ ايالات متحده است به پيش از انتخابات سال ۱۹۷۲ که نيکسون در آن شرکت کرد، باز می گردد.


رييس جمهوری پيشين آمريکا روز چهارشنبه در زادگاه خود در«گراند رپيدز» در ميشيگان به خاک سپرده خواهد شد .


مراسم عزاداری شش روزه برای رييس جمهوری پيشين شامل يک روز سکوت در مرکز تجارت نيويورک، وال استريت، و بسته ماندن بخشی از اين مرکز در روز سه شنبه بود.


اين سنت به سال ۱۸۸۵ و مراسم تشييع جنازه اوليس گرنت بازمی گردد و آخرين بار نيز به مناسبت درگذشت رونالد ريگان در سال ۲۰۰۴ انجام شد .


به دستورجرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، اداره پست آمريکا به احترام جرالد فورد روز سه شنبه را تعطيل کرد.


XS
SM
MD
LG