لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۲۸

محکومیت چهار متهم بمبگذاری نافرجام ۲۰۰۵ لندن


اين چهار نفر متهم اند که در هفتم ژوئن سال ۲۰۰۵ در اقدامی مشابه، مواد مفجره در سه ايستگاه قطار زيرزمينی و يک اتوبوس کار گذاشتند

دادگاهی در بريتانيا چهار متهم بمب گذاری نافرجام در سيستم حمل ونقل عمومی لندن در ماه ژوئن سال ۲۰۰۵، دو هفته پس از انفجاری که منجر به کشته شدن ۵۲ رهگذر در قطار شهری لندن شد، را مجرم شناخت.


اين چهار نفر متهم بودند که در هفتم ژوئن سال ۲۰۰۵ در اقدامی مشابه، مواد مفجره در سه ايستگاه قطار زيرزمينی و يک اتوبوس کار گذاشتند.


گرچه مواد منفجره حاوی گاز هيدروژن و فلورعمل نکرد واين اقدام تلفاتی و جراحاتی در پی نداشت، اما هيات منصفه اقدام چهار نفر از شش مضنون به بمبگذاری را عمدی تشخيص داده است.


هر شش مضنون به بمب گذاری، اتهامات وارده را رد کرده اند و می گويند که مواد منفجره که مورد استفاده قرار دادند،کهنه وفاسد بوده وعمل آنها اعتراضی به جنگ در عراق بوده است.


اما به گفته پليس «آزمايش کارشناسان ثابت می کند که مواد منفجره سالم بودند ولی آنها نمی دانند که چرا عمل نکرده است».


مختار سعيد ابراهيم ۲۹ ساله،ياسين عمر ۲۶ ساله حسين عثمان۲۸ ساله و رمزی محمد ۲۵ ساله چهار نفری هستند که در اين عمليات تروريستی مجرم شناخته شده اند.


هيات منصفه يک روز پس از پرده برداری از محل دوخودروی بمب گذاری شده در لندن و حمله به فرودگاه بين المللی گلاسگو به مجرم بودن اين چهار نفر رای داد.


انتقاد اينترپل از روند تحقيق


در همين حال يک مقام بلند پايه پليس اينترپل روز دوشنبه نهم ژوئيه با انتقاد ازروند همکاری مقامات بريتانيا با پلييس گفت:زمان مبارزه اينچنينی با ترور به سر آمده است.


رونالد نابل، ژنژال امنيتی اينترپل در يک مصاحبه تلويزيونی در بريتانيا از آنچه «همکاری نکردن مقامات بريتانيا در ارايه اطلاعات برای تحقيق درباره سه حمله تروريستی اخير» خواند ،انتقاد کرد.


يک خودرو در حالی که در آتش می‌سوخت، خود را به ساختمان اصلی ترمينال فرودگاه گلاسکو در اسکاتلند کوبيد

به گفته اين مقام امنيتی بريتانيا «در طول روند تحقيق حول حملات انتحاری دو هفته اخير ما نه نامی ، نه اثر انگشتی، نه شماره تلفنی ، نه آدرسی،هيچ چيز از مقامات بريتانيا دريافت نکرده ايم».


اما سخنگوی وزارت کشور بريتانيا درباره همکاری نزديک مقامات بريتانيا با پليس می گويد: «مبنای اطلاعاتی پليس اينترپل با مشورت و رايزنی آژانس جنايت های سازمان يافته بريتانيا تهيه شده است.
در همين حال پليس جنايی در سه قاره به دنبال سر نخ هايی درباره جزئيات بيشتر حوادث اخير تروريستی در لندن و گلاسکو است».


بازجويی از پزشک دستگير شده


پليس بريتانيا روز دوشبه نهم ژوئن بازجويی بيشتری را از پزشک دستگير شده در شهر بريسبن که درارتباط با حملات اخيردر لندن بازداشت شده ، آغاز کرد.


در هندوستان نيز پليس اين کشور به دنبال اطلاعات بيشتر در درباره فردی است که با جيپ خود را به فرودگاه گلاسکو کوبيد.


يک روز پس از کشف دو خودروی بمبگذاری شده در لندن در روز ۲۹ ژوئيه، يک خودرو در حالی که در آتش می‌سوخت، خود را به ساختمان اصلی ترمينال فرودگاه گلاسکو در اسکاتلند کوبيد.


پليس بريتانيا هشت نفر مظنون را در ارتباط با حمله انتحاری در گلاسکو و خودروهای بمب گذاری شده در لندن دستگير کرده است که هفت نفر از آنها دارای تابعيت بريتانيايی و نفر ديگر استراليايی است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG