لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۴

مذاکرات فتح و حماس در قاهره متوقف شد


احمد قریع(چپ)، مذاکره ارشد فتح، و موسی ابو مرزوق، مذاکره کننده حماس، در گفت وگو های قاهره.
مقام های مصری می گويند: گفت و گوی های ميان دو گروه رقيب، جنبش حماس و سازمان فتح، برای تقسيم قدرت روز پنجشنبه بدون دستيابی به نتيجه ای به اواخر ماه آوريل موکول شده است.

دور تازه مذاکرات بين حماس و فتح به ميانجي گری مصر برای تشکيل دولت وحدت ملی، روز چهارشنبه از سر گرفته شده بود.

حسام زکی، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر، گفت: مذاکرات یک روز پس از آغاز، متوقف شد و نشانه ای از «پيشرفت» در خصوص هيچ يک از مسايل موجود ديده نمی شود.

گروه های فلسطينی از میانجی گران مصری خواسته اند تا به آنها فرصت داده شود تا با مقام های سازمانی خود مشورت کرده و در ۲۵ آوريل بار ديگر مذاکرات را از سر بگيرند.

دور مذاکرات قبلی به دنبال لاينحل ماندن مسئله پذيرش توافق صلح فلسطينی ها با اسرائيل توسط حماس، ماه گذشته در قاهره قطع شده بود.

در همين زمينه محمود زهار، يک رهبر حماس به خبرگزاری رويترز، گفت:ايده های تازه ای مطرح شد و نياز بود تا هر گروه با مقامات سازمانی خود در اين باره مشورت کند.

به گفته مقامات حماس، دو گروه بر سر رويکرد سياسی دولت وحدت ملی اختلاف دارند.

اسماعيل هنیه، يکی از رهبران بلندپايه حماس، روز يک شنبه گفته بود، «شانس» بزرگی وجود دارد که مذاکرات قاهره به اختلافات دو ساله بين دو گروه پايان دهد.

در سال ۲۰۰۷ نيروهای حماس با اخراج نيروهای فتح از غزه، این منطقه همجوار مصر را به تصرف خود در آوردند.

مصر در تلاش است تا با ميانجي گری بين گروه های فلسطينی، زمينه تشکيل دولت ملی را فراهم کند تا اين دولت بتواند کار بازسازی غزه و برگزاری انتخابات آینده در مناطق فلسطینی را برعهده بگيرد.

مهمترين مسئله پيش روی دولت وحدت ملی اين خواهد بود که اين دولت به چه ميزان به موافقتنامه های امضا شده بين فتح و اسرائيل برای صلح پايبند خواهد بود.

فتح و حماس بر سر صلح با اسرائيل اختلاف نظر دارند. حماس مايل به آتش بس دراز مدت با اسرائيل است، اما به مبارزه مسلحانه عليه اسرائيل اعتقاد دارد.

اين در حالی است که محمود عباس ، رييس تشکيلات خود گردان فلسطينی و فتح، می گويد مذاکره با دولت اسرائيل بهترين گزينه است.

بازجويی از وزير امور خارجه اسرائيل

همزمان با اين تحولات، اويگدر ليبرمن، وزير امور خارجه جديد اسرائيل، برای پاسخگويی به اتهامات مالی روز پنجشنبه به مدت هفت توسط پليس مورد بازجويی قرار گرفت.

مايکی رزنفليد، يک سخنگوی پليس اسرائيل، روز پنجشنبه در اين زمينه گفت: آقای ليبرمن توسط بازجويان مبارزه با فساد مالی در خصوص فعاليت های مظنون به «فساد، تقلب مالی و پول شويی» مورد بازجويی قرار گرفت.

به گزارش رسانه های اسرائيل، آقای ليبرمن که کار خود را روز چهارشنبه آغاز کرد مبالغ زيادی کمک مالی برای فعاليت های انتخاباتی خود دريافت کرده است که برخی از اين شرکت های کمک کننده جعلی بوده اند.
XS
SM
MD
LG