لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۱

وزير کشور: آغاز نام نويسی داوطلبان انتخابات رياست جمهوری از ۱۷ ارديبهشت ماه ۹۲


مصطفی محمدنجار، وزير کشور ايران، روز شنبه ۲۵ آذرماه گفته است که نام نويسی از داوطلبان شرکت در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوری از ۱۷ ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۲ شروع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، مصطفی محمد نجار به خبرنگاران گفته است: داوطلبان از ۱۷ تا ۲۱ ارديبهشت ماه ۱۳۹۲، به مدت پنج روز می‌توانند برای شرکت در انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوری، نام‌نويسی کنند.

طبق اين گزارش مصطفی محمد نجار همچنين گفته است که چهارمين دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

وزير کشور ايران افزوده است، ثبت نام نامزدهای چهارمين دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا از ۲۶ فروردين ماه سال ۹۲ آغاز به مدت هفت روز ادامه خواهد داشت.

عمر قانونی هر دوره شوراها در ایران ۴ سال است و انتخابات دوره چهارم شوراهای شهر و روستا قرار بود سال ۱۳۸۹ برگزار شود. ولی در پی تصویب قانونی در مجلس، انتخابات مجلس خبرگان رهبری با انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات شوراها با انتخابات ریاست‌جمهوری ادغام شود. به این ترتیب عمر شوراهای سوم ۷ سال یعنی نزدیک به دو برابر به درازا کشید.

در زمان تصویب این قانون، گروهی از منتقدان جمهوری اسلامی آن را مرتبط با اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شمردند که آن‌زمان هنوز در ایران در جریان بود.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، وزارت کشور وظيفه برگزاری انتخابات رياست جمهوری و ديگر انتخابات ها را برعهده دارد،‌ اما شورای نگهبان مرجع نهايی تائيد صحت انتخابات در ايران است. شورای نگهبان همچنين مرجع بررسی صلاحيت کانديداهای انتخابات رياست جمهوری در ايران است.

مساله نظارت استصوابی شورای نگهبان در تائيد يا رد صلاحيت نامزد‌های انتخابات مجلس و رياست جمهوری، در دو دهه گذشته از موضوع های چالش‌برانگيز‌ در جمهوری اسلامی بوده است.

در حالی وزير کشور زمان آغاز نام نويسی از داوطلبان شرکت در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوری را اعلام کرد که هنوز مساله اعتراضات به انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ يکی از محورهای اصلی شرايط حضور گروهای سياسی در انتخابات رياست جمهوری سال آينده است.

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸، همچنان درحصر خانگی به سر می برند و احمد جنتی، دبير شورای نگهبان اخيرا گفته است، معترضان به انتخابات رياست جمهوری سال ۸۸ و کسانی که از اين معترضان «برائت نجسته‌اند و آنها را تاييد کردند» امکان حضور در انتخابات را ندارند.

انتخابات رياست جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ به راهپيمايی و اعتراضات خيابانی در تهران و برخی شهرهای ايران منجر شد. به گفته مخالفان دولت ايران در اين اعتراضات دهها نفر کشته شدند.مقام‌های قضايی و انتظامی ايران اذعان کردند که د راين اعتراضات هزاران نفر بازداشت شده اند.

به دنبال اظهار نظر مقام های جمهوری اسلامی در خصوص اين که چه گروه هايی در انتخابات رياست جمهوری ايران می توانند شرکت کنند، ‌محمد موسوی خوئينی‌ها، عضو ارشد مجمع روحانيون مبارز، گفته بود: «می‌گويند اگر می‌خواهيد در انتخابات شرکت کنيد بايد از فتنه ابراز بيزاری کنيد. ابراز بيزاری يعنی چه؟ يعنی از آقايان مهندس موسوی و حجت‌الاسلام کروبی تبری بجوييم؟»

اين دادستان کل کشور در زمان حيات آيت‌الله خمينی همچنين گفته است: «ريش و قيچی انتخابات دست احمد جنتی است که بگويد چه کسی صلاحيت دارد و چه کسی ندارد در حالی که به کسی جوابگو نيست که دلايل تاييد يا رد صلاحيت را توضيح بدهد.»

محمد موسوی خوئينی‌ها گفته است که هيچ اميدی ندارد که حاکميت راه را برای ورود اصلاح طلبان و انتخابات آزاد باز کند چرا که همچنان معيار انتخابات آزاد از ديد حاکميت انتخابات در «چارچوب نگاه آقای جنتی است.»

احمد جنتی در انتخابات رياست جمهوری گذشته از محمود احمدی‌نژاد حمايت کرده بود.
XS
SM
MD
LG