لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۷
مجلس روز سه شنبه کليات تمديد دوره فعلی شوراهای اسلامی شهر و روستا و تجميع انتخابات آن با انتخابات بعدی رياست جمهوری به مدت دو سال را تصويب کرد.

طرح برگزاری همزمان انتخابات دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا و دوره يازدهم رياست جمهوری به پيشنهاد شورای عالی استانها به مجلس ارائه شده بود و روز سه شنبه کليات اين طرح با ۱۱۷ رای مثبت، ۱۰۰ رای مخالف و هشت رای ممتنع به تصويب رسيد.

در صورت تصويب اين مصوبه در شورای نگهبان دوره فعلی شوراهای شهر تا برگزاری يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوری به کار خود ادامه خواهند داد.

قرار بود امسال انتخابات شوراهای شهر برگزار شود که می توانست نخستين انتخابات پس از انتخابات مناقشه برانگيز رياست جمهوری باشد.

در خواست برای تجميع انتخابات در مجلس هفتم مطرح شد و مجمع تشخيص مصلحت نظام در سال ۱۳۸۷ در مقام رفع اختلاف ميان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان درخصوص طرح برگزاری همزمان انتخابات مجلس شورای اسلامی و رياست‌جمهوری، ضمن تصويب و تأييد اصل پيشنهاد تجميع انتخابات، مصاديق آن را تغيير داده و در نهايت مصوبه‌ای را با عنوان قانون تجميع انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی و دوره يازدهم رياست‌جمهوری به تصويب رساند.

به دنبال تصويب تجميع انتخابات در مجمع تشخيص مصلحت، شورای عالی استان‌ها در واکنش اعلام کرد دوره چهارم شوراها که عملاً عمر ۲۲ ماهه خواهند داشت به همين دليل پيشنهاد کرد با تمديد دو‌ساله‌ طول دوره سوم شوراهای شهر ، انتخابات دوره چهارم و دوره يازدهم رياست‌جمهوری همزمان برگزار شوند.

مخالفان و موافقان

پيش ازتصويب اين طرح تعدادی از نمايندگان در موافقت و مخالفت با تجميع انتخابات شوراهای شهر و رياست جمهوری صحبت کردند.

مصطفی کواکبيان، نماينده سمنان و از فراکسيون اقليت، در مخالفت با تمديد دوره فعلی شوراها گفته است:«قبلا مجلس و مجمع تصويب کرده بودند که انتخابات بعدی شوراها برای مدت ۲۲ ماه برگزار شود اکنون چه ضرورتی پيش آمده که مجلس می خواهد آن نظر را تغيير دهد».

مصطفی کواکبيان اضافه کرده است: شورای نگهبان قطعا اين مصوبه را رد خواهد کرد چون ما وکالت در توکيل نداريم. مردم اعضای شورای فعلی را برای مدت ۴ سال انتخاب کرده اند ما چه حقی داريم که بگوييم ۲ سال ديگر به اين دوره اضافه شود.

علی اصغر يوسف نژاد نماينده ساری هم در مخالفت با اين طرح گفته است:« هيچ مرجعی نمی تواند دوره حضور شوراها را تمديد کند الا مردم».

سيد مصطفی ذوالقدر، نماينده بندرعباس، در موافقت با تجميع دوره شوراها گفته است: «انتخابات هزينه دارد که اگر در برگزاری آن تاخير بيفتد اين هزينه ها کمتر می شود و علاوه بر اين اختلاف ميان افراد در زمان انتخابات افزايش می يابد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG