لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۸

بازداشت یک اسرائیلی به اتهام ارتباط با ايران


سرويس اطلاعاتی اسرائيل، «شين بت»، يک شهروند اين کشور را متهم کرده است که اطلاعاتی در اختيار مقام های دولت ايران قرار داده است.

«شين بت» روز پنجشنبه در بيانيه ای اعلام کرد که اين مرد اسرائيلی در جريان سفر به آرژانتين با يک ديپلمات ايرانی تماس گرفته و يک کپی از پاسپورت اسرائيلی و کارت شناسايی خود را به وی داده است.

طبق بيانيه یاد شده، اين شهروند اسرائيلی در اين ديدار پيشنهاد کرده بود تا در قبال ارائه اطلاعات بيشتر به ايران پول دريافت کند.

سرويس اطلاعاتی اسرائيل هويت اين فرد را «موريسيو سيگال» اعلام کرده و گفته است که اين فرد را ۲۲ دسامبر سال ۲۰۰۸ بازداشت کرده است.

اين نخستين بار نيست که اسرائيل فردی را در ارتباط با ايران بازداشت می کند. این کشور در خرداد ماه سال جاری اعلام کرد که يک شهروند اسرائيلی متولد ايران را به اتهام جاسوسی به نفع جمهوری اسلامی ايران بازداشت کرده است.

آمارهای دولت اسرائيل نشان می دهد که حدود ۱۳۵ هزار يهودی با ريشه ايرانی در اين کشور زندگی می کنند که خانواده و بستگان آنها در ايران به سر می برند.

جمعيت يهوديان ايران بالغ بر ۲۵ هزار نفر ارزيابی می شود

سال گذشته نيز دکتر داويد شامير، يک روانشناس ۴۵ ساله بازنشسته ارتش اسرائيل به اتهام آمادگی برای دادن اطلاعات ارتش این کشور به ايران بازداشت شد.

دکتر شامير به پنج سال زندان محکوم شد و از اقدامات خود «تقاضای پوزش» نکرد. گفته می شود که او با وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران ارتباط گرفته بود.

در سال ۲۰۰۶ نيز دادگاه بندر حيفا، جريس جريس، يک عرب ۵۸ ساله دارای تابعیت اسرائيل را که شهردار شهرک «فاسوطا» و عضو جنبش فتح بود را به اتهام ارتباط با نمايندگان اطلاعاتی جمهوری اسلامی در قبرس به ۳۴ ماه حبس تعزيری و يک سال حبس مشروط محکوم کرد.

خردادماه سال جاری نيز يک شبکه تلويزيونی اسرائيل فاش ساخت که در واحد ۸۰۰۲ ارتش اسرائيل، که به سازمان ارتش مربوط است، شهروندان اسرائيلی زاده شده در ايران به مقام های بالا منصوب نمی شوند و آنها از اين بابت ابراز ناخشنودی کرده و آنرا به رسانه ها درز داده اند.

XS
SM
MD
LG