لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۵۴


يکی از رهبران سرشناس حزب دمکرات کردستان ايران اعلام کرد همراه با چند تن از اعضای با سابقه دیگر، از اين حزب جدا شده است.


حزب دمکرات کردستان ايران يکی از گروه های کرد مخالف دولت ايران است که مراکز آن در شمال عراق و به ويژه در شهراربيل پايتخت منطقه خودمختار کردستان واقع شده است .


عبدالله حسن زاده ، روز پنج شنبه هفتم دسامبر به خبرگزاری فرانسه گفته است که انشعاب او وهم حزبی هایش به صلح آميز و بدون هرگونه درگيری انجام شده است .


آقای حسن زاده که در سليمانيه کردستان به سر می برد می گويد در دو سال گذشته بحث اصلی در درون حزب ، پیرامون اصلاح ساختار رهبری جمعی حزب بود و به دليل عدم رسیدگی به خواست هایمان، به اين نتيجه رسيديم که از حزب دمکرات جدا شويم.


یکی از اعضای ارشد حزب دمکرات کردستان می گوید علت انشعاب، اختلاف بر سر مساله رهبری حزب بود


در همين زمينه، کميته مرکزی حزب دمکرات کردستان ايران در اطلاعيه ای با تاييد انشعاب گفته است ميانجی گری های حزب دمکرات کردستان عراق و اتحاديه ميهنی کردستان عراق در ترغيب منشعبين به ماندن در حزب بی نتيجه بوده است.حزب دمکرات کردستان ايران در بيست و پنجم سال ۱۳۲۴ در شهر مهاباد تاسيس شد .اين حزب شش ماه پس ازتاسيس ، با استفاده ازشرايط جنگ جهانی دوم و حضور متفقين و شوروی درايران در بخشی از کردستان ايران که در اشغال شوروی بود ، حکومت جمهوری اعلام کرد که از آن به عنوان به جمهوری مهاباد نام برده می شود.


پس از خروج ارتش شوروی از ايران، جمهوری مهاباد با تهاجم ارتش در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۲۵سرنگون شد.XS
SM
MD
LG