لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۲۵

مرکل: پيشرفت در صلح خاورميانه، شانس توافق با ايران را افزايش می دهد


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، می گويد: پيشرفت در مسئله صلح اسرائيل و فلسطينيان می تواند شانس پايان دادن به مناقشه هسته ای ايران را افزايش دهد.

خانم مرکل که روز چهارشنبه همراه با پادشاه اردن در يک کنفرانس خبری با خبرنگاران صحبت می کرد افزود: «اين خيلی مهم است که در صلح خاورميانه پيشرفت حاصل شود، چرا که اين مسئله شانس دستيابی به توافق با ايران را افزايش خواهد داد.»

صدراعظم آلمان تصريح کرد: «اين بايد شفاف شود که صلح در خاورميانه برای جهان صرفنظر کردنی نيست.»

آلمان همراه با فرانسه، بريتانيا، چين، روسيه و آمريکا، عضو گروه ۱+۵ است که می کوشند راه حلی برای پايان دادن به مناقشه هسته ای ايران به دست آورند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون سه قطعنامه تحريمی عليه ايران تصويب کرده است. اين در حالی است که ايران می گويد برنامه هسته ای اين کشور صلح آميز و برای توليد انرژی است.

اسرائيل که به اعتقاد کشورهای خاورميانه تنها کشور مسلح به سلاح اتمی در اين منطقه است، ايران را تهديدی برای موجوديت خود ارزيابی می کند.

بينامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، مکررا گفته است که ايران بزرگترين نگرانی اين کشور از زمان به وجود آمدن در سال ۱۹۴۸ تاکنون است.

قرار است آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه اسرائيل، روز پنجشنبه، با فرانک والتر اشتاين ماير، همتای آلمانی خود ديدار کند.

آقای ليبرمن در ادامه سفر پنچ روزه خود به اروپا، از کشورهای فرانسه، جمهوری چک و ايتاليا ديدار می کند.

پایان رویکرد تغییر رژیم

همزمان با اظهارات صدراعظم آلمان، جان کری، رييس کميته روابط خارجی آمريکا، روز چهارشنبه گفت: آمريکا ديگر به دنبال «تغيير رژيم» در ايران نيست و اين کشور بهتر است به درخواست بين المللی برای توقف برنامه غنی سازی اورانيوم پاسخ مثبت بدهد.

جان کری همچنين گفت: تلاش های ما بايد با واکنش متقابل طرف مقابل همراه شود، همان گونه که ما سياست تغيير رژيم تهران را کنار می گذاريم و نقش مشروع ايران را در منطقه به رسميت می شناسيم، رهبران ايران نيز می بايست رفتارهای خود و جريان های وابسته مثل حزب الله و حماس را تعديل کنند.»

در همين حال، جان کری گفت که کميته روابط خارجی آمريکا طی روز های آينده گزارشی درباره برنامه هسته ای ايران را منتشر خواهد کرد.

اين در حالی است يک دستيار اين کميته به خبرگزاری فرانسه گفته است: اين گزارش احتمالا به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.
XS
SM
MD
LG