لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۹
دنيس راس، مشاور ارشد باراک اوباما در تيم رييس جمهوری آمريکا در امور خاورميانه و ايران، از مقام خود کناره گيری کرده و دليل آن را «مسايل شخصی» و «قولی که به همسرخود داده بود»، عنوان کرده است.

خارج شدن آقای راس از گردونه مشاوران اوباما در حالی است که چند ماه پيش نيز جرج ميچل، فرستاده ويژه آمريکا در امور اسرائيلی – فلسطينی کناره گيری کرد و اندکی پس از آن نيز دان شاپيرو، مسئول بخش خاورميانه در شورای امنيت ملی کاخ سفيد از اين مأموريت کنار رفت.

بنوشته هاآرتص، کناره گيری آقای راس می تواند به مفهوم فروپاشی تيم خاورميانه ای اوباما باشد.

دنيس راس در طول چند دهه به رؤسای جمهوری آمريکا و وزارت خارجه کشورش در امر پيشبرد صلح خاورميانه کمک کرده بود.

آقای راس در زمان کمپين باراک اوباما برای رياست جمهوری سال ۲۰۰۸ به او پيوست و بويژه در برابر يهوديان آمريکا به سود اوباما به سخنرانی پرداخت و خود که يهودی است، تلاش کرد تا ديدگاههای اوباما را به عنوان نامزد رياست جمهوری برای يهوديان پرنفوذ و صاحب سرمايه آمريکا توضيح دهد.

با روی کارآمدن اوباما، دنيس راس به تيم وزارت خارجه آمريکا بويژه برای دادن مشورت در باره امور ايران پيوست اما بسيار زود به کاخ سفيد فرا خوانده شد تا هرروز در کنار اوباما باشد.

يکی از مأموريت های مهم راس در کاخ سفيد دادن مشورت به اوباما درامر نظارت بر برنامه هسته ای ايران بود؛ مسئله ای که نخست وزير اسرائيل آن را «خطر حياتی» ناميده و دولت آمريکا را برای تشديد تحريم ها در قبال ايران زير فشار سنگينی گذاشته است.

اما انتقال راس از وزارت خارجه به کاخ سفيد به اين دليل ضروری شده بود که مناسبات اوباما با بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل را که بدلايل متعدد متشنج شده بودد، سر و سامان دهد.

دنيس راس تنها دو روز پس از آن تيم سياسی اوباما را ترک می کند که آمريکا گزارش های مربوط به تنش دوباره در روابط اوباما- نتانياهو را رد کرده و تأکيد کرده است که مناسبات رييس جمهوری و نتانياهو خوب است.

رسانه های فرانسه در روزهای اخير سخنان اوباما و نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه را در لحظاتی که آنها در همآيش سران در کن فرانسه از بازبودن ميکروفون ها آگاهی نداشته اند، منتشرکردند؛ اظهاراتی که به گفته برخی، جنبه مزاح نداشته و بيانگر نظرات واقعی آنها درمورد نتانياهو بوده است.

سرکوزی درحالی که نتانياهو را دروغگو ناميده، گفته بود که ديگر تمايلی به ديدن نتانياهو ندارد و اوباما نيز در پاسخ سرکوزی گفته بود، اگر تو شکايت می کنی، من چه بگويم که هر روز بايد با او سرو کار داشته باشم؟

هنگامی که خبرنگاران پنجشنبه از جی.کرنی، سخنگوی کاخ سفيد پرسيدند که رفتن دنيس راس چه اثراتی بر روند راکد مانده صلح اسرائيلی – فلسطينی خواهد داشت، وی گفت «از اين جا به بعد نيز ما بر اساس آنچه که او بنا کرده بود، عمل خواهيم کرد».

در همين حال، راس در حالی تيم بلندپايه اطراف اوباما را ترک می کند که رکود شديد در تماس های سياسی اسرائيلی – فلسطينی ادامه دارد و ديويد هيل، فرستاده موقت آمريکا به خاورميانه و کوارتت، کميته چهار جانبه حامی صلح خاورميانه نتوانسته اند سران اسرائيل و فلسطين را به از سرگيری گفت و گوها متقاعد کنند.

بنوشته روزنامه اسرائيلی هاآرتص، رفتن آقای راس به اين مفهوم نيز هست که اوباما با وارد شدن به مسير تلاش ها برای انتخاب دوباره به پست رياست جمهوری، بيشترين زمان و سرمايه سياسی خود را به تحقق اين هدف اختصاص می دهد و کوشش ها برای پيشبرد روند صلح دوباره به دست فراموشی سپرده می شود.

هاآرتص افزوده است که بلند پايگان حکومت فلسطينی، بويژه محمود عباس، رييس اين تشکيلات، دنيس راس را نماينده نتانياهو در کاخ سفيد و عاملی خصم برای منافع فلسطينی ها می ديدند و از او ناخشنود بودند.

بنوشته هاآرتص، دنيس راس کسی بود که بر دولت آمريکا فشار زيادی می آورد تا در برابر گام سياسی فلسطينی ها در زمينه مراجعه به سازمان ملل متحد برای پذيرش عضويت دراين سازمان، شديداً موضع بگيرد.
XS
SM
MD
LG