لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۳۸
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مرتبط با حوزه نفت می گوید، انتظار می رود صادرات نفت خام ايران برای ماه جاری، اکتبر، با سی درصد کاهش نسبت به اکتبر سال گذشته به نزديک ۷۲۰ هزار بشکه در روز برسد.

خبرگزاری رويترز با استناد به چند منبع آگاه که بارگيري های نفتکشها را رصد می کنند، جمعه ۳ آبان گزارش داد که ايران برای بازپس گرفتن بازار نفت خود که بعد از تحريمهای غرب به رقبايی مانند عراق و عربستان باخته بود، دست به مشتريان نفتی خود در آسيا دراز کرده، اما با بی اشتياقی آنها در مقابل «پيشنهاد تخفيف در قيمت» نفت صادراتی خود مواجه شده است.

اين گزارش می افزايد که بازارهای نفت آسيايی با افزايش نفت صادراتی روسيه، آفريقای غربی و آمريکای جنوبی، همچنين کاهش تقاضای نفت کشورهای غربی به خوبی اشباع شده و فروشندگان نفت برای حفظ مشتريان نفتی خود حاضر به دادن تخفيف و فروش نفت خام با قيمت ارزانتر به کشورهای آسيايی شده اند.

رويترز می نويسد که وضعيت پيش آمده همچنين به چهار کشور عمده وارد کننده نفت ايران، يعنی چين، هند، ژاپن و کره جنوبی اين فرصت را می دهد تا واردات نفت خود از اين کشور را کاهش داده و بتوانند از تحريمهای نفتی آمريکا عليه ايران که هر شش ماه يکبار بازبينی می شود، معافيت بگيرند.

رويترز با اشاره به گفته های مقامات آمريکايی که «تسهیل و کاهش تحريمها ممکن است زمانبر باشد»، از قول يک منبع چينی آگاه به موضوع می نويسد که «تا زمانی که معافيت تحريمهای آمريکا بر واردکنندگان نفت ايران موجود است، تغييری در وضعيت موجود ايجاد نخواهد شد و هيچ کس تحرک چندانی نخواهد داشت».

صادرات نفت خام ايران تحت تاثير تحريمها طی سال ۲۰۱۲ نسبت به سال قبل آن تا يک ميليون بشکه در روز کاهش يافت و به ۱٫۲ ميليون بشکه در روز رسيد. رويترز می نويسد که ماه گذشته صادرات نفت خام ايران حدود ۹۶۷ هزار بشکه در روز بود. البته گزارش ماهانه آژانس بين المللی انرژی که ۱۱ اکتبر منتشر شد، حاکی است که ايران در ماه سپتامبر يک ميليون و ۱۷۰هزار بشکه صادرات نفت داشته است.

البته رويترز می نويسد که بعضا در آمارهای بين المللی و گمرکها واردات ميعانات گازی از ايران نيز در آمار واردات نفت خام داخل می شود.

اين خبرگزاری بر اساس گفته های يک منبع نفتی نوشته است که چين در ماه گذشته حدود ۳۱۱ هزار بشکه در روز صادرات نفت خام از ايران داشته، البته شايد آمارهای گمرکی اين رقم را بيشتر نشان دهند، چرا که برای نمونه يک پالايشگاه جديد چين که کار خود را از ماه ژوئيه آغاز کرده، طی ماه گذشته روزانه ۷۰ هزار بشکه ميعانات گازی از ايران وارد کرده است.

ميعانات گازی نوعی نفت بسيار سبک و گران قيمت است که از چاههای گازی توليد می شود.
رويترز می نويسد که برای ماه جاری، چين احتمالا تنها کمی بيش از ۱۸۸ هزار بشکه در روز از ايران نفت خام وارد کند که نصف رقم واردات نفت ايران توسط اين کشور از ماه ژوئيه تا سپتامبر است. هند نيز که طی سال جاری واردات نفت از ايران را نسبت به سال گذشته تا ۳۸ درصد کاهش داده است، برای ماه جاری احتمالا ۱۵۳ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز نفت خام از ايران وارد کند.

بر اساس ايران گزارش ژاپن روزانه ۱۱۲ هزار و ۶۰۰ بشکه و کره جنوبی ۱۲۹ هزار بشکه برای ماه جاری واردات نفت خام از ايران خواهند داشت.

برای ماه اکتبر به ترتيب روزانه تايوان ۶۴ هزار و ۵۰۰ بشکه و ترکيه ۷۰ هزار و ۹۰۰ بشکه واردات نفت خام از ايران خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG