لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۴

تنش در روابط روسیه با آمریکا بر سر تحریم های واشینگتن


وزير امور خارجه روسيه، از اقدام آمریکا در تحریم یک شرکت روسی انتقاد کرد.(عکس: AFP)

وزير امور خارجه روسيه با انتقاد از تحريم های آمريکا عليه شرکت دولتی صادر کننده اسلحه روسيه، گفت: اين اقدامات، مسکو را به موضع واشينگتن در قبال برنامه هسته ای ايران نزديک تر نخواهد کرد.


آمريکا روز پنجشنبه شرکت روسی «روس اوبورون اکسپورت» به همراه دوازه شرکت ديگر از چين، سودان، ونزوئلا و کشورهای ديگر را به دليل مشارکت در عرضه تکنولوژی حساس به ايران، کره شمالی و سوريه مورد تحريم قرار داد.


سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، روز جمعه گفت: «اگر برخی افراد در واشينگتن فکر می کنند چنين اقدامی می تواند روسيه را به پذیرش روش آمريکا برای حل بحران هسته ای ايران وادار کند، آنها اشتباه می کنند.»


وزير امور خارجه روسیه اين اقدام آمريکا را محکوم کرد و آن را نمونه ای از «يکجانبه گرايی» خواند. وی افزود: واشينگتن می کوشد قانون داخلی خود را به همه جهان تعمیم دهد.


سرگئی لاورف همچنين با اشاره به اين که اقدام مزبور«از فلسفه جهان يک قطبی نشئت گرفته» گفت: «روسيه خواهان پايان دادن به اقداماتی است که با نظم جهان مدرن ناسازگار هستند.»


به گفته وی، همکاری روسيه با ايران و کشورهای ديگر در چارچوب قوانين بين المللی است.


  • «اگر برخی افراد در واشينگتن فکر می کنند چنين اقدامی می تواند روسيه را به پذیرش روش آمريکا برای حل بحران هسته ای ايران وادار کند، آنها اشتباه می کنند.»
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به این که این تحریم ها به روابط دو جانبه صدمه می زند، گفت: «ما اين موضوع را در روابط خود با آمريکا و همچنین معاملات تجاری، اقتصادی و دیگر عرصه ها به حساب خواهيم آورد.»


در همين زمينه، وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرده است: تصميم به تحريم شرکت های مزبور به اين دليل بود که قوانين آمريکا صدور تکنولوژی که به توليد موشک و سلاح های کشتار جمعی کمک می کند، را ممنوع کرده است.


تحريم های تازه هر گونه مبادله تجاری شرکت های دولتی آمريکا با شرکت های تحريم شده را ممنوع کرده است.


روسيه روابط نزديکی با ايران دارد و هم اکنون در حال ساخت نخستين نيروگاه هسته ای ايران در بوشهر است. روسيه همچنين از قطعنامه های شورای امنيت عليه ايران حمايت کرده است.


شورای امنيت سازمان ملل متحد طی پنج قطعنامه از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با سرپيچی از اين قطعنامه ها برنامه غنی سازی اورانيوم خود را توسعه داده است.


روسيه همچنين طی سال های اخير قرارداد های تسليحاتی فروش سلاح و سيستم های دفاع هوايی با ايران منعقد کرده است که در همين زمينه مورد انتقاد آمريکا قرار گرفته است.


«رقابت ناعادلانه»


وياکوسلاو داويدنکو، سخنگوی روس اوبورن اکسپورت، نيز از اقدام دولت آمريکا انتقاد کرده و آن را اقدامی در راستای کنار زدن يک رقيب در بازار جهانی دانسته است.


وياکوسلاو داويدنکو در گفت وگو با تلويزيون روسيه گفت: «ما اين اقدام را به مثابه نمونه ديگری از رقابت ناعادلانه ارزيابی می کنيم.»


آمريکا در گذشته نيز تحريم هايی از اين دست را عليه برخی شرکت های روسی اعمال کرده است. واشينگتن در سال ۲۰۰۶ تحريم هايی را عليه شرکت روس اوبورن اکسپورت وضع کرده بود.


آمريکا روز پنجشنبه علاوه بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، شرکت چينی زينشيدا، شرکت چينی کشتی سازی و همکاری ساحلی، شرکت توسعه معادن کره شمالی، شرکت تجاری تئوسانگ کره شمالی، يولين يولان تکنولوژی کره جنوبی، و روس ابورون اکسپورت روسيه را مورد تحريم قرار داده است.


آمريکا همچنين شرکت های «آر. اند. ام» امارات متحده عربی، شرکت تکنولوژی سودان، شرکت مرکز تکنولوژی سودان، و شرکت عرضه نظامی سوريه را به دليل مشارکت در مبادله تکنولوژی موشکی و سلاح های کشتار جمعی مورد تحريم قرار داده است


XS
SM
MD
LG