لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۶

لاوروف: اسد هيچ جا نمی‌رود حتی اگر روسيه و چين از او بخواهند


سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه شنبه ۲ دی گفت که جنگ داخلی در سوريه به بن بست رسيده است و بشار اسد رئيس جمهور اين کشور از قدرت کنار نخواهد رفت، حتی اگر روسيه و چين از او بخواهند.

اين سخنان لاوروف در حالی بيان شده است که درگيری‌ها ميان نيروهای دولتی سوريه و مخالفان مسلح، بيش از پيش به دمشق پايتخت اين کشور کشيده شده است.

پيش‌تر خبرگزاری روسی اينترفکس به نقل از ميخائيل بوگدانوف، فرستاده رئيس جمهور اين کشور به خاورميانه گزارش داده بود که وی، پيروزی مخالفان بر نيروهای دولتی سوريه را بعيد ندانسته است. او همچنين از آمادگی روسيه برای خارج کردن شهروندان خود ار سوريه خبر داده بود. اين سخنان اين گونه تعبير شد که روسيه خود را برای مرحله پس از اسد آماده می‌کند.

اين درحالی است که رهبران کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی، بار‌ها از اسد خواسته‌اند که برای جلوگيری از ويرانی بيشتر سوريه و کشته شدن شمار بيشتری از شهروندان اين کشور، از سمت خود کناره گيری کند.

اما اکنون لاوروف تصريح کرده است که رئيس جمهور سوريه زير بار فشارهايی اعمال شده بر او نخواهد رفت حتی اگر از سوی رهبران کشورهای نزديک به او همچون روسيه و چين اعمال شود.

به گزارش خبرگزاری رويترز، لاوروف که در هواپيما در مسير بازگشت از بروکسل به مسکو بود به خبرنگاران گفت: «هيچ کس در اين جنگ پيروز نخواهد شد. اسد به هيچ جا نخواهد رفت هرکس از او چنين چيزی بخواهد؛ حتی اگر روسيه و چين باشند.»

لاوروف يادآور شد که روسيه درخواست کشورهايی در منطقه برای فشار بر بشار اسد به منظور کناره گيری‌اش از قدرت و تامين محل اقامتی امن برای او را نپذيرفته است. او تاکيد کرد که کناره گيری بشار اسد از قدرت می‌تواند به تشديد تنش در سوريه بينجامد.

وزير امور خارجه روسيه درباره سلاح‌های شيميايی سوريه گفت که نظام بشار اسد، اين سلاح‌ها را به يک يا دو منطفه تحت کنترل خود انتقال داده است.

او ادامه داد: «برپايه اظلاعاتی که به سازمان‌های اطلاعاتی ما و غرب رسيده است، در حال حاضر دولت سوريه تمام تلاش خود را برای تامين امنيت سلاح‌های شيمايی به کار می‌بندد.»

حدود سه هفته پيش برخی کشورهای غربی از اعلام کردند که احتمال دارد دولت اسد خود را برای استفاده از گاز سمی برای مقابله با مخالفان آماده می‌کند.
XS
SM
MD
LG