لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۰
کاخ سفيد روز جمعه هشتم فروردین در بيانيه ای اعلام کرده است که باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در ديدار با ملک عبدالله پادشاه عربستان، بر روابط محکم آمريکا با عربستان تاکيد کرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، ملک عبدالله به همراه جمعی از مقامات بلندپايه اين کشور در مزرعه شخصی پادشاه عربستان در بيرون از رياض به مدت دو ساعت با رييس جمهوری آمريکا و هيات همراه گفت و گو و مذاکره کرد.

طبق اين گزارش تلويزيون دولتی عربستان سعودی نيز تصاوير ديدار باراک اوباما، جان کری، وزير امور خارجه آمريکا و سوزان رايس، مشاور امنيت ملی در جريان ديدار با پادشاه عربستان را پخش کرده است.

در بيانيه کاخ سفيد که پس از اين ديدار منتشر شده، آمده است: دو کشور در تلاشند تا در خصوص مسايلی چون بحران سوريه، جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح هسته ای، مبارزه با افراط گرايی و صلح خاورميانه با يکديگر همکاری کنند.

کاخ سفيد تصريح کرده است: باراک اوباما در ديدار با پادشاه عربستان بر جايگاه مهم روابط محکم واشينگتن با رياض، روابطی که طی ۸۰ ساله گذشته دوام داشته، تاکيد کرد.

به گزارش رويترز، در بيانيه کاخ سفيد اشاره ای به مساله احتمال مطرح شدن بحث حقوق بشر در عربستان نشده است. اين در حالی است که يک مقام دولت آمريکا روز پنجشنبه گفته بود، انتظار می رود مساله حقوق بشر در عربستان در مذاکرات باراک اوباما و ملک عبدالله مطرح شود.

طبق اين گزارش مقامات بلندپايه عربستان سال گذشته گفته بودند که دو کشور بر سر رويکرد در قبال تحولاتی که به «بهار عربی» معروف شد، اختلافات عميق دارند، از جمله مساله سوريه و ايران.

بن رودی، معاون مشاور امنيت ملی گفته است، همکاری با پادشاهی عربستان در خصوص سوريه به ويژه در مورد کمک به شورشيان بهبود پيدا کرده است.

عربستان سعودی از حاميان اصلی مخالفان مسلح حکومت بشار اسد در سوريه به شمار می رود. اين در حالی است که آمريکا از قدرت گرفتن گروه های مسلح مرتبط با القاعده در سوريه ابراز نگرانی کرده است.

با آنکه «عربستان سعودی» بزرگ‌ترين صادرکننده نفت در جهان، نسبت به گذشته ميزان کمتری نفت به آمريکا صادر می‌کند، اما امنيت صادرات نفت اين کشور و نيز همراهی‌اش در مبارزه با القاعده، برای واشنگتن از اهميت زيادی برخوردار است.

مقامات عربستان سعودی پيشتر ابراز اميدواري کرده بودند که در جریان سفر باراک اوباما به عربستان بتوانند او را ترغيب کنند تا از مخالفان مسلح بشار اسد، حمايت کند.
XS
SM
MD
LG