لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۱۶

نشست گروه تماس درباره سوريه در نيويورک به تعويق افتاد


پناهندگان سوری در اردن
نشست گروه تماس درباره سوريه که قرار بود امروز جمعه به درخواست روسيه در نيويورک برگزار شود، به تعويق افتاد. هنوز خبرگزار‌‎ی‌ها دليلی برای به تعويق افتادن نشست اعلام نکرده‌اند.

اين در حالی است که تنها يک روز از پايان دادن به ماموريت ناظران سازمان ملل متحد در سوريه با تصويب شورای امنيت می‌گذرد.

ناظران سازمان ملل متحد به سوريه رفته بودند تا بر اجرای آتش بسی که برپايه طرح صلح کوفی عنان طرف‌های درگير اين کشور با پايبندی به آن موافقت کرده بودند، نظارت کنند. حضور ناظران اما به پايان خشونت‌ها در سوريه نينجاميد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، ويتالی چورکين، سفیر روسيه در سازمان ملل متحد، پس از پايان نشست روز پنجشنبه شورای امنيت که پشت درهای بسته برگزار شده بود، به خبرنگاران گفته بود که مسکو درخواست برگزاری نشست گروه تماس درباره سوريه را ارائه داده است. او ابراز اميدواری کرده بود که ايران و عربستان سعودی در اين نشست شرکت کنند.

از سوی ديگر، لوران فابيوس وزير امور خارجه فرانسه اعلام کرد که اطلاعاتی در درست دارد مبنی بر اين که جدايی‌های «خيره کننده‌ای از نظام بشار اسد رئيس جمهور سوريه» در راه است.

چندی است روند جدايی شخصيت‌های سياسی و نظامی از نظام بشار اسد اوج گرفته است. رياض فريد حجاب، نخست وزير سوريه و مناف طلاس، پسر ژنرال مصطفی طلاس وزير دفاع پيشين اين کشور و از نزديکان بشار اسد، برجسته‌ترين افرادی بودند که جدايی خود از نظام و پيوستن به معترضان را اعلام کردند.

به گزارش شبکه خبری الجزيره، فابيوس در آستانه سفر به بيروت پايتخت لبنان به خبرنگاران گفت: «اطلاعاتی در اختيار داريم که در روزهای آينده از صحت و سقم آن‌ها آگاه خواهيم شد. اين اطلاعات نشانگر جدايی های جديد شگفت انگيزی است که در نظام سوريه روی خواهد داد.»

او با اشاره به جدايی رياض حجاب خاطرنشان کرد: «همه اين‌ها نشان می‌دهد که افرادی از طيف های مختلف تصميم گرفته‌اند نظام را کنار بگذارند، زيرا آن‌ها مشاهده کردند تنها کاری که بشار اسد می‌کند، کشتن شهروندان است.»

وزير امور خارجه فرانسه افزود که نظام سوريه در حال «فروپاشی» است و «ما می‌خواهيم اين رخداد هرچه زودتر روی دهد.»

در تحولی ديگر، محمد عطری سخنگوی رياض حجاب به خبرگزاری رويترز گفت که نخست وزير پيشين سوريه، به منظور گفت‌وگو بر سر راه‌های متحد کردن معترضان برای تسريع در روند سرنگونی نظام بشار اسد، به قطر رفته است.

عطری اما اشاره ای به شخصيت‌هايی که ریاض حجاب با آن‌ها ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد، نکرد.

اين تحولات در حالی روی می‌دهد که شبکه حقوق بشر سوريه اعلام کرد روز جمعه دستکم ۱۱۶ نفر در اين کشور کشته شدند.

معترضان سوری نام اين روز رو «جمعه با وحدت ارتش آزاد پيروزی محقق می‌شود» نام نهادند.

همزمان با برگزاری تظاهرات در مناطق مختلف سوريه، درگيری‌های شديدی ميان مخالفان مسلح و نيروهای دولتی روی داد که عمده آن‌ها در حلب و دمشق بود.
XS
SM
MD
LG