لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۴۹

واکنش اتحاديه اروپا به بيانيه ارتش ترکيه


ارتش ترکيه در اين بيانيه تصريح کرده بود که نبايد فراموش شود که ارتش مدافع سرسخت نظام جدائی دين از حکومت یا سکولاریسم است.

به دنبال ابراز نگرانی ارتش ترکيه از روند انتخابات رياست جمهوری، اتحاديه اروپا روز شنبه بيست و هشتم آوريل به ارتش ترکيه هشدار داده که از دخالت در نظام سياسی کشور خودداری کند.


اولی رن، مسئول امور گسترش اتحاديه اروپا گفت ارتش ترکيه بايد موضوع دموکراسی را به دولتی که به شيوه دموکراتيک انتخاب شده، واگذار کند.


اين مقام اتحاديه اروپا تصريح کرد که روند انتخاب رياست جمهوری در ترکيه در عين حال محکی برای آزمايش ارتش در مورد احترام به دموکراسی است.


روز جمعه پس از آنکه عبدالله گل وزير امورخارجه و کانديدای حزب اسلامگرای حاکم، حزب عدالت و توسعه، برای احراز مقام رياست جمهوری در نخستين دور رای گيری پارلمان نتوانست حد نصاب آرای لازم را بدست بياورد، ارتش اين کشور در بيانيه ای اعلام کرد که فرآيند انتخابات رياست جمهوری را با نگرانی دنبال می کند.


ارتش ترکيه در اين بيانيه تصريح کرده بود که نبايد فراموش شود که ارتش مدافع سرسخت نظام جدائی دين از حکومت یا سکولاریسم است.


ارتش ترکيه در اين بيانيه تصريح کرده بود که نبايد فراموش شود که ارتش مدافع سرسخت نظام جدائی دين از حکومت یا سکولاریسم است.


ملی گرايان و سکولارها از آن نگرانند که در صورت پيروزی آقای گل در انتخابات رياست جمهوری ترکيه، اسلام گرايان که پست رياست جمهوری و دولت را در اختيار خواهند داشت تلاش کنند تا ارزش های سکولار را تغيير دهند.


در دور نخست رای گيری آقای گل، نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه، ۳۵۷ رای به دست آورد که ۱۰ رای کمتر از دو سوم لازم بود.


روز دوم می، پارلمان ترکيه‌ بار ديگر برای انتخاب رييس جمهور تشکيل جلسه‌ می دهد. اگر بار ديگر رييس جمهور انتخاب نشود، دور سوم انتخابات روز ۹ می برگزار خواهد شد.


در همين حال حزب مخالف جمهوری خلق اعلام کرد که درباره انتخابات به دادگاه قانون اساسی شکايت می کند،چرا که هنگام رای گيری شمار نمايندگان حاضر درجلسه به حد نصاب لازم نرسيده بود.


حزب مخالف جمهوری خلق اعلام کرد که درباره انتخابات به دادگاه قانون اساسی شکايت می کند،چرا که هنگام رای گيری شمار نمايندگان حاضر درجلسه به حد نصاب لازم نرسيده بود.

جميل چيچک، وزير دادگستری و سخنگوی دولت ترکيه، شنبه، در نخستين واکنش رسمی به اطلاعيه ارتش اين کشور در ارتباط با روند انتخابات رياست جمهوری، گفت ستاد فرماندهی ارتش، بايد به خاطر داشته باشد که نهادی زير نظر نخست وزير و دولت است و اقدام ارتش در انتشار اين اطلاعيه از نظر زمان آن و پس از ارجاع مساله انتخابات رياست جمهوری به دادگاه قانون اساسی، بسيار قابل تامل بوده و به عنوان اقدامی در جهت تاثيرگذاری بر دادگاه قانون اساسی ديده می شود.

سخنگوی دولت ترکيه که پس از جلسه فوق العاده امروز کابينه در يک کنفرانس خبری سخن می گفت، افزود که رجب طيب اردوغان امروز تماس تلفنی سازنده و مفيدی با ژنرال ياشار بيوک، فرمانده ارتش داشته است

عبدالله‌ گل سياستمدار ۵۷ ساله‌ اهل قيصريه‌، مدت ۱۰ سال به عنوان رييس بانک توسعه‌ اسلامی در جده‌ عربستان سعودی بوده‌ و جزو مخالفين پيوستن به‌ اتحاديه‌ اروپا و متمايل به‌ برقراری روابط نزديکتر با کشورهای اسلامی و عربی شناخته‌ شده‌ است.


عبدالله‌ گل از اعضای حزب اسلامی رفاه‌ به‌ رهبری نجم الدين اربکان بود که‌ پس از منحل شدن اين حزب به‌ همراه‌ رجب طيب اردوغان حزب عدالت و توسعه‌ را تشکيل داد که‌ در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۰۲ توانست به‌ پيروزی قاطعی دست يابد.


در صورت پيروزی آقای گل در انتخابات رياست جمهوری او نخستين رييس جمهوری خواهد بود که گرايش های اسلام گرايانه دارد و همسرش از روسری استفاده می کند.


خير نصاء گل، همسر عبدالله‌ گل، که‌ محجبه‌ و از طراحان مدهای اسلامی لباس های زنانه‌ و بيکينی های اسلامی ترکيه است،‌ مساله‌ ديگری است که‌ مايه‌ نگرانی ملی گرايان شده است.


XS
SM
MD
LG