لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۷

موافقت حکومت بشار اسد با ارسال کمک های سازمان ملل به سوريه


يک مسئول بلندپايه در آژانس کمک‌های انسانی سازمان ملل متحد اعلام کرد که حکومت بشار اسد با ارسال کمک های انساندوستانه سازمان ملل متحد به چهار منطقه بحران زده در سوريه موافقت کرده است.

برپايه برآورد سازمان ملل متحد، دستکم ۱ميليون نفر نيازمند کمک‌های انساندوستانه در نتيجه حدود ۱۵ ماه تنش در سوريه هستند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، جان گينگ که رياست يک نشست محرمانه عمليات بشر دوستانه در سوريه که در ژنو برگزار شده است را بر عهده داشت، گفت: «توافق با دولت سوريه در دمشق پايتخت اين کشور به امضا رسيده است.»

او افزود که سازمان ملل متحد چهار دفتر در درعا، ديرالزور، حمص و ادلب، افتتاح خواهد کرد و مسئولان سوری متعهد شدند که در صدور رواديد برای کارکنان آژانس‌های کمک رسان و صدور مجوزهای گمرکی برای کمک‌های انسانی، سرعت عمل نشان دهند.

جان گينگ ادامه داد: «آزادی رفت و آمد بدون مانع تراشی برای امداد رسانی به نيازمندان در سوريه موضوع اصلی است. صداقت مسئولان سوری اکنون در معرض آزمون است.»

برپايه اعلام سازمان هلال احمر سوريه، بيش از نيم ميليون نفر در داخل اين کشور آواره شده‌اند و بسياری منازل خود را از دست داده‌اند. همچنين کميساريای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده است که بيش از ۷۸هزار سوری به کشورهای عراق، اردن، لبنان و ترکيه گريخته‌اند.

کنفرانس کمک‌های انسانی به نيازمندان سوريه به ميزبانی سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد. اين سومين کنفرانسی است که در تلاش برای توسعه بخشيدن به عمليات کمک رسانی به گرسنگان، بيماران و زخمی‌های غير نظامی در سوريه برگزار می‌شود. اين کشور پس از مرور ۱۵ ماه از آغاز اعتراض عليه نظام بشار اسد، شاهد خشونت‌های روز افزون است.

جان گينگ ادامه داده است: «پر واضح است که با وجود يک ميليون نيازمند، فاصله زيادی ميان تحرک ما و اين نياز‌ها وجود دارد.»

او اما از شمار کارکنان آژانس‌های کمک رسانی که برپايه جدول زمانبندی مشخص به سوريه اعزام خواهند شد، سخنی به ميان نياورد و گفت: «جزئيات در حال بحث و بررسی با مسئولان سوری است.»

او افزود: «شاهد پيشرفتی بوديم که بايد در روزهای آينده ببينيم آيا باعث باز شدن روزنه‌های کمک رسانی خواهد شد يا نه.»

اين مسئول در سازمان ملل متحد ادامه داد: «می‌خواهيم که فورا امداد رسانان را در سوريه ببينم چرا که بدون وجود نيرو، نمی‌توانيم کمک‌ها را برسانيم.»

از سويی، کلی کلمينتس جانشين معاون وزير اخور خارجه آمريکا به خبرنگاران گفت: «رساندن کمک‌های بشر دوستانه به نيازمندان به شکلی آزادانه و بدون مانع تراشی يکی از بخش‌های اصلی طرح صلح کوفی عنان است.»

کوفی عنان فرستاده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب به سوريه، طرح صلحی شش ماده‌ای برای پايان دادن به بحران اين کشور ارائه داده است.

کلی کلمينتس افزود که اکنون همه توافق‌ها روی کاغد است و «بايد در عمل ببينيم چه پيش خواهد آمد.»

شايان ذکر است که فيصل خباز الحموی سفير سوريه در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو در نشست‌های محرمانه عمليات بشر دوستانه در سوريه شرکت کرد.
XS
SM
MD
LG