لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۵۷
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، روز چهارشنبه گفته است، کشته شدن مقامات بلندپايه امنيتی سوريه نشان می دهد که بشار اسد، رييس جمهوری اين کشور درحال از دست دادن کنترل سوريه است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، جی کارنی گفته است: «فکر می کنم حادثه امروز اين مساله را روشن کرد که (بشار) اسد در حال از دست دادن کنترل سوريه است.»

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد گفته است:«روزنه درحال بسته شدن است و ما نياز داريم که به صورت يکپار چه و متحد اقدام کنيم تا انتقال قدرتی که مردم سوريه شايسته آن هستند روی دهد.»

به گزارش رسانه های دولتی سوریه، در انفجار روز چهارشنبه در دمشق، آصف شوکت همسر خواهر بشار اسد و معاون وزير دفاع و رئيس ستاد نيروهای مسلح، داوود راجحه وزير دفاع، و همچنين حسن ترکمانی رئيس کميته بحران سوريه کشته شدند.

این در حالی است يک روز پس ازکشته شدن اين مقام های بلندپايه امنيتی سوريه، خبری از وضعيت بشار اسد، رييس جمهور اين کشور، منتشر نشده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، از زمان اين انفجار بشار اسد در انظار عمومی ظاهر نشده و بيانيه ای در اين زمينه منتشر نکرده است.

طبق اين گزارش نيروهای دولتی شامگاه چهارشنبه مواضع مخالفان را در پايتخت بمباران کرده اند.

پس از انفجار روز چهارشنبه باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، با ولادمير پوتين، رييس جمهوری روسيه تلفنی در مورد سوريه مذاکره کرده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، کاخ سفيد گفته است: باراک اوباما و ولادمير پوتين درباره وخامت شرايط در سوريه گفت وگو کردند.

کاخ سفيد در بيانيه ای گفته است که رهبران دو کشور در خصوص پايان دادن به خشونت ها در سوريه اتفاق نظر دارند.

طبق اين گزارش، کاخ سفيد تاکيد کرده است: باراک اوباما و ولادمير پوتين به اختلاف نظر دو کشور در خصوص سوريه اذعان کرده اند، اما آنها همچنين توافق کردند تا در راستای حل اين اختلافات تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، کاخ سفيد بارديگر تاکيد کرده است که عمر حکومت بشار اسد رو به پايان است و اکنون جامعه جهانی می بايست برای گذار سوريه به دمکراسی پس از حکومت بشار اسد، متحد اقدام کند.

تونی ويتور، يک سخنگوی ديگر کاخ سفيد گفته است: هر چه زودتر انتقال قدرت روی دهد، شانس برای جلوگيری از خونريزی بيشتر و جنگ داخلی و همچنين گذار به دمکراسی با ثبات در سوريه بيشتر خواهد بود.

هشدار اردن

در همين حال، ملک عبدالله پادشاه اردن، روز چهارشنبه به شبکه تلويزيونی «سی ان ان» گفته است، تحولات در سوريه دارد از کنترل خارج می شود و بدترين سناريو ممکن اين است که گروه القاعده بخشی از سلاح های شيميايی در سوريه را به دست بياورد.

پادشاه اردن گفته است: «اطلاعات ما نشان می دهد که القاعده مدت هاست در بخش های مشخصی در داخل سوريه حضور دارد.»

وی اضافه کرده است: «در حالی که ما به دنبال راه حل سياسی هستيم ،بدترين سناريو اين است که انبار های سلاح های شيميايی به دست افراد ناباب بيفتد.»
XS
SM
MD
LG