لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۲

پلیس دوچرخه‌سوار در خیابان‌های تهران؛ «ماموران پلیس اضافه وزن دارند»


عکس منتشر شده در رسانه ها از دوچرخه های پلیس در تهران (عکس از وب سایت الف)

پلیس راهور تهران بزرگ استفاده از «پلیس‌های دوچرخه سوار» را در دستور کار خود قرار داد. این در حالی است که همزمان با این خبر گزارشی درباره«افزایش وزن» برخی نیروهای پلیس نیز منتشر شده است.

خبرگزاری تسنیم روز جمعه (پنجم آبان) گزارش کرده که حضور «پلیس دوچرخه‌سوار» در تهران برای اجرای «هرچه بهتر ماموریت‌های پلیسی» در دستور کار این نهاد انتظامی قرار گرفته است.

این خبرگزاری گزارش کرده که پلیس راهور تهران بزرگ با هدف «افزایش سرعت عملکرد در انجام وظایف»، استفاده از پلیس‌های دوچرخه سوار را در دستور کار خود قرار داده است.

قرار است از این پس٬ ماموران پلیس دوچرخه‌سوار با استفاده از دوچرخه‌هایی که به «آرم و نشان‌های پلیس» مجهز است٬ در مناطق مرکزی تهران مستقر شوند.

اعزام سریع به محل ماموریت «در شرایط اوج ترافیک و انسداد معابر» از جمله اهداف اجرای این طرح اعلام شده است.

خبرگزاری تسنیم٬ امروز گزارش دیگری نیز منتشر کرده و در آن به نقل از معاون تربیت و آموزش ناجا به دلایل افزایش وزن برخی نیروهای پلیس پس از جذب در نیروی انتظامی پرداخته است.

در این گزارش تحت عنوان «لباس گشاد یا کار زیاد؛ عامل چاق شدن پلیس‌های ایران کدام است؟»٬ امیرحسین یاوری٬ اضافه وزن برخی از نیروهای پلیس را تائید کرده است.

این مقام پلیس با اشاره به یکی از علت‌های اضاف وزن پلیس گفته «طبعاً مامورانی که تمام وقت می‌دوند و در ماموریت هستند، فرصتی برای تمدد اعصاب و تمرکز برای تناسب اندام خود ندارند.»

وی لباس‌های گشاد ماموران پلیس ایران را نیز از دیگر دلایل اضافه وزن آنها عنوان کرده و افزوده «لباس‌های جذب باعث می‌شود فرد متوجه عدم تناسب اندام خود شود و بر روی متناسب سازی اندام خود تمرکز کند.»

یاوری به افزایش وزن برخی ماموران پس از جذب در این نیرو اشاره کرده و گفته «ماموران پلیس در زمان جذب، تناسب اندام دارند ولی زمانی که وارد کار می‌شوند به دلیل فشارهای موجود برخی از آن‌ها دچار اضافه وزن می‌شوند.»

آن‌طور که خبرگزاری «تسنیم» در گزارش خود به آن اشاره کرده٬ پلیس در سال‌های اخیر بر روی کاهش اضافه وزن ماموران متمرکز شده و با الزامی کردن ورزش روزانه و اقدامات سختگیرانه٬ تلاش می‌کند آنها را به تناسب اندام برساند.

معاون نیروی انسانی سابق ناجا هم در همین رابطه گفته که «برنامه‌ریزی‌ها به نحوی چیده شده که در پنج سال آینده (سال ۹۹) میانگین وزنی نیروی انتظامی، به میانگین وزنی استاندارد و مطلوب برسد.»

۱۵ اردیبهشت ماه امسال نیز محمد تقی عصار٬ معاون نیروی انسانی ناجا اعلام کرده بود که «میانگین وزنی کارکنان ناجا نشان می‌دهد ما در نیروی انتظامی، با اضافه وزن مواجه هستیم.»

عصار در عین حال گفته بود که «میانگین وزنی ماموران جوانِ دارای عمر خدمتی کمتر از ۱۵ سال ما، در حد استاندارد است.»

اسماعیل احمدی‌مقدم٬ فرمانده سابق نیروی انتظامی هم آذر ماه سال ۱۳۹۱ اعلام کرده بود پلیس‌هایی که اضافه وزن دارند در صورتی که نتوانند وزن خود را کاهش دهند، ترفیع نخواهند گرفت.

از آمار دقیق ماموران انتظامی که چاق یا دارای اضافه وزن هستند تاکنون گزارش رسمی منتشر نشده٬ اما مقام‌های بلند‌پایه پلیس همواره این موضوع را تائید کرده و بارها از اجرای برنامه‌هایی به منظور کنترل یا کاهش این مساله سخن گفته‌اند.

براساس اعلام رسانه‌ها و نهاد‌های مسئول٬ بیش از ۵۰ درصد مردم ایران دارای اضافه وزن یا دچار چاقی هستند.

دی ماه سال ۱۳۹۵ حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت گفته بود که ۵۰ درصد جمعیت ایران اضافه وزن دارند و بیشتر این تعداد درمیان زنان هستند.

باقر لاریجانی، معاون وزارت بهداشت هم اعلام کرده که ۳۱ درصد زنان و ۲۳ درصد مردان ایرانی ورزش نمی‌کنند و تحرک کافی ندارند.

۱۴ فروردین ماه سال ۹۵ هم هدایت حسینی٬رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور درباره افزایش روند چاقی در ایران هشدار داده بود که به نظر می‌رسد ماموران پلیس نیز از این امر مستثنی نیستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG