لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۱

سه‌هزار کشته در یک ماه، سپتامبر را به «مرگبارترین ماه ۲۰۱۷ در سوریه» بدل کرده است


گروه ناظر حقوق بشر در سوریه اعلام کرد که ماه سپتامبر دست‌کم سه هزار نفر طی جنگ داخلی سوریه کشته شده‌اند تا این ماه به خونین‌ترین ماه سال ۲۰۱۷ در این کشور تبدیل شود.

بر اساس این گزارش که روز یکشنبه ۹ مهر در خبرگزاری فرانسه منتشر شده است، ۹۹۵ نفر از قربانیان جنگ داخلی سوریه در ماه سپتامبر غیرنظامی محسوب می‌شدند و این میان ۲۰۷ نفر آنها نیز کودک بودند.

به گفته رامی عبدالرحمان مدیر گروه ناظر حقوق بشر، «بیش از ۷۰ درصد این غیرنظامیان در در جریان حملات هوایی ارتش بشار اسد، روسیه و ائتلاف بین‌المللی علیه داعش کشته شده‌اند».

حکومت بشار اسد در هفته‌های اخیر تلاش کرده با پشتیبانی حملات هوایی روسیه مناطق تحت تصرف داعش در استان دیرالزور، شرق سوریه، را بازپس بگیرد.

از سویی ائتلاف بین‌المللی با رهبری آمریکا علیه داعش نیز از نیروهای متحد کرد و عرب‌ و نیروهای دموکراتیک سوریه با حملات هوایی حمایت می‌کند که مجموع این‌ شرایط باعث شده تا شمار قربانیان جنگ داخلی سوریه مدام افزایش یابد.

رامی عبدالرحمان می‌گوید: «شمار مردمی که ماه سپتامبر کشته شدند بالاتر از دیگر ماه‌ها بود که دلیل آن تشدید جنگ و افزایش حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی و روسیه به پناه‌گاه‌های جهادگران در شمال و شرق سوریه و همچنین افزایش حملات روسیه و حکومت اسد به مناطق تحت تصرف شورشیان بوده است.»

هواپیماهای روسیه و حکومت بشار اسد در دو هفته گذشته حملات متعددی را در استان ادلب، واقع در شمال غربی سوریه تدارک دیدند، منطقه‌ای که بیشتر آن تحت تصرف گروه حیات تحریر الشام است که پیش از این به سازمان القاعده وابسته بود.

گروه ناظر حقوق بشر در سوریه می‌گوید که تنها در حملات هوایی روزهای جمعه و شنبه به شهرک ارمناز در استان ادلب ۳۴ غیرنظامی کشته شند که ۸ نفر آنها کودک بودند.

این گروه همچنین عنوان کرده که ماه سپتامبر حکومت اسد ۷۹۰ نفر، جهادگرایان داعش و گروه تحریر حیات شام ۷۳۸ نفر و شورشیان ۵۵۰ نفر از اعضای خود را از دست دادند.

شمار کل کشته شدگان جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون از ۳۳۰ هزار نفر فراتر رفته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG