لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۵۷

تحریم‌های جدید آمریکا علیه صنعت نفت و مقامات امنیتی سوریه


ایالات متحده روز دوشنبه ۱۹ آبان تحریم‌های جدیدی را علیه بخش نفت سوریه، نمایندگان مجلس و مقامات امنیتی این کشور وضع کرد و تاکید داشت که فشار بر حکومت بشار اسد را ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در بیانیه‌ای عنوان کرد: «رژیم اسد یک انتخاب دارد: گام‌هایی برگشت‌ناپذیر به سمت حل و فصل مسالمت‌جویانه این نبرد بردارد که حدود یک دهه به درازا انجامیده است یا این که با تحریم‌های فلج‌کننده بیشتری مواجه شود.»

وزارت خزانه‌داری و خارجه ایالات متحده در دور جدید تحریم‌های این کشور علیه سوریه ۱۹ فرد و نهاد را در فهرست سیاه خود قرار داده‌اند، از جمله دو کمپانی که شریک تجاری وزارت نفت سوریه محسوب می‌شوند.

اطلاعیه این دو وزارتخانه می‌گوید که شرکت‌ نفتی ارفادا و شرکت کشتی‌رانی سالیزار با وزارت نفت سوریه در پالایشگاه استان جنگ‌زده رقه و بندر طرطوس همکاری می‌کنند.

ایالات متحده همچنین ژنرال غسان جودت اسماعیل، فرمانده حفاظت اطلاعات نیروی هوایی سوریه، و ژنرال ناصر العلی، رئیس اداره امنیت سیاسی سوریه از نهادهای متهم به سرکوب مخالفان حکومت اسد را تحریم کرده است.

این پنجمین دور تحریم‌های آمریکا علیه سوریه از اوایل تابستان امسال و وضع قانون «سزار» برای مقابله با حکومت اسد است. طبق این قانون، کمک‌های ایالات متحده برای بازسازی سوریه متوقف می‌شود و فشار بر دمشق افزایش می‌یابد تا بشار اسد را پاسخ‌گو سازد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که آخرین دور تحریم‌ها با یاد بیش از ۷۰ شهروند غیرنظامی وضع شده است که

پنج سال قبل در جریان بمباران بازاری در دوما جان باختند. دوما شهری است در مجاورت دمشق که آن زمان تحت کنترل شورشیان سوری بود و سه سال بعد نیز طبق گزارش سازمان ملل متحد، مورد حمله شیمیایی قرار گرفت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG