لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۵۵

کاخ سفید اطلاع ترامپ از «گزارش جایزه روس‌ها برای کشتن آمریکایی‌ها» را رد کرد


در این تصویر از دسامبر ۲۰۱۹ پیکر یکی از سربازان آمریکایی کشته شده در افغانستان به ایالات متحده بازگردانده می‌شود

کاخ سفید آمریکا این‌ موضوع که «برآوردی» از سوی نهادهای اطلاعاتی در مورد «جایزه روس‌ها به شبه‌نظامیان افغان برای کشتن آمریکایی‌ها»، به اطلاع رئیس‌جمهوری رسیده باشد، را رد کرده است.

سخنگوی کاخ سفید آمریکا هفتم تیر ماه در بیانیه‌ای گفته نه دونالد ترامپ و نه معاون او، مایک پنس، چیزی در مورد برآورد ادعا شده در گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز نشنیده‌اند.

کایلی مک‌انانی در این بیانیه می‌گوید «منظور استحقاق برآورد اطلاعاتی ادعایی نیست، بلکه منظور نادرست بودن داستان نیویورک‌تایمز در این مورد است که گویی شرحی از موضوع به اطلاع رئیس‌جمهوری ترامپ رسیده است».

یک روز پیش از این واکنش، روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده بود نیروهای اطلاعاتی آمریکا به این برآورد رسیده‌اند که اداره اصلی اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه برای کشتن نیروهای آمریکایی و ائتلاف به شبه‌نظامیان افغان پیشنهاد پاداش داده است.

بنا بر این گزارش این شبه‌نظامیان بخشی از پاداش را هم دریافت کرده‌اند، با این حال مشخص نیست از بین ۲۰ آمریکایی کشته‌شده در سال گذشته میلادی در افغانستان، کشته‌شدن چند تن با این «پاداش‌های» ادعایی ارتباط داشته‌است.

سفارت روسیه همان روز جمعه این اتهام‌ها را رد کرده و آن‌ها را «بی‌پایه و افترای منابع بی‌نام و نشان» توصیف کرده‌ بود.

اما آن‌چه ظاهرا واکنش سخنگوی کاخ سفید بر محور آن شکل گرفته این بخش از گزارش روزنامه است که مدعی شده آقای ترامپ، در ماه مارس (اواخر زمستان، اوایل بهار) از این برآورد اطلاعاتی مطلع شده است.

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، و رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری، در پی انتشار گزارش نیویورک‌تایمز از آقای ترامپ انتقاد کرده‌است.

آقای بایدن گفته اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، آن‌چه شوکه‌کننده است این است که رئیس‌جمهوری «ماه‌ها از آن باخبر بوده» و اقداماتش در قبال روسیه «بدتر از آن‌ بود که دست به هیچ کاری نزند».

رقیب ترامپ از حزب دمکرات وعده داده در صورت پیروزی در انتخابات «با پوتین برخورد خواهد شد و روسیه با هزینه‌های جدی روبه‌رو خواهد شد».

علاوه بر سفارت روسیه در واشینگتن و وزارت خارجه آن کشور، سخنگوی طالبان نیز گزارش نیویورک‌تایمز را «قویا رد» کرده‌است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه شبه‌نظامی اسلام‌گرا، گفته گروهش «مرهون احسان هیچ ارگان استخباراتی و کشور خارجی نیست و نه هم امارت اسلامی در تشخیص اهداف خود به کسی نیاز دارد».

آن‌طور که واشینگتن‌پست گزارش داده سخنگوی شورای امنیت ملی، وزارت دفاع آمریکا و سی‌آی‌ای، از واکنش به ادعاهای مطرح‌شده خودداری کرده‌اند. واشینگتن‌پست نیز گزارش مشابهی را منتشر کرده بود.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و توئیتر
XS
SM
MD
LG