لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۵۳

درباره ما

رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی یک بنگاه مستقل خبری است که کنگره ایالات متحده آمریکا از طریق هیئت مدیران شورای اطلاع‌رسانی بين‌المللی آمريکا یا «بی.بی.جی»، هزینه این تشکیلات را پرداخت می‌کند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیوآزادی برپایه قوانین ایالات متحده ملزم شده است با خبرنگاری حرفه‌ای،بی‌طرفانه و مبتنی بر واقعیات به مخاطبانش خدمات‌رسانی کند.

مقام‌های ایالات متحده، از جمله مدیر ارشد اجرایی «بی.بی.جی.»، از دخالت در نحوه گزارشگری اخبار از سوی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی منع شده‌اند.

ماموریت ما گسترش ارزش‌ها و نهادهای دمکراتیک است برای ارائه آنچه که بسیاری از مخاطبان ما در محل زندگی خود به آن دسترسی ندارند، یعنی اخبار سانسور نشده،گفت‌وگوی مسئولانه و بحث آزاد. ما خدمات‌مان را در ۲۳ کشور و به ۲۵ زبان عرضه می‌کنیم.

وظيفه شورای اطلاع‌رسانی بين‌المللی آمريکا که از ادارات دولت فدرال محسوب می‌شود، تقويت و گسترش آزادی و دموکراسی از طريق انتشار آزادانه اطلاعات و اخبار دقيق و بی‌طرفانه است. اين شورا ضامن استقلال و اعتبار حرفه‌ای برنامه‌های راديو فردا و ساير برنامه‌های راديویی و تلويزيونی بين‌المللی دولت آمريکاست.


راديو فردا و وب‌سايت اين راديو اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای ارائه می‌کنند.

راديو فردا که کار خود را از سال ۱۳۸۲ آغاز کرده، در کنار کار حرفه‌ای خبررسانی، گزيده‌ای از موسيقی‌های پاپ ايرانی و غربی را نیز پخش می‌کند.

برنامه‌های راديويی و موسيقی‌های متنوع راديو فردا هفت روز هفته، در تمام ساعات شبانه‌روز، روی امواج کوتاه و متوسط پخش می‌شود. اين برنامه‌ها را از طريق ماهواره‌های "نايل‌ست"، "عرب‌ست"، "آسياست" و "يوتل‌ست- هات‌برد" هم می‌توان شنید. شنوندگان ما همچنين می‌توانند برنامه‌های راديو فردا را هم به طور مستقيم و هم به طور گزيده از طريق اينترنت بشنوند.

وب‌سايت راديو فردا در کنار ارائه گزارش‌ها و اخبار پخش‌شده از راديو گزارش‌ها و تحليل‌های ديگری را نيز عرضه می‌کند. وب‌سايت راديو فردا در تمام ساعات شبانه‌روز به‌روز می‌شود تا مطالب مختلف در زمينه‌های گوناگون را در کوتاه‌ترين زمان در اختيار مخاطبان قرار دهد.

تمام گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی ملزم به رعایت اصول زیر هستند:

  • دقت در نشر اخبار

گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی، تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطالب و اخباری که در بخش‌های مختلف این رسانه منتشر می‌شود بر پایه واقعیات و اطلاعات دقیق باشد. در مواردی که تردید یا اختلاف نظری هست، مطالب خبری باید با استناد به حداقل دو منبع مستقل تهیه شود.

گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد - رادیوآزادی، اخبار و مطالبی را که منبع آن شایعات و اطلاعات غیرقابل تأیید باشد، منتشر نمی‌کنند.

هر گونه اشتباه در انتشار وقایع و اخبار به‌سرعت تصحیح خواهد شد.
  • اصل بی‌طرفی

اطلاعات و اخبار بر اساس چارچوب‌هایی واقعی منتشر می‌شوند که به درک وقایع و موضوعات خبری کمک کنند، بدون آنکه هیچ خدشه‌ای در انتشار واقعیات يا جانب‌داری درآنها وجود داشته باشد.

گزارشگران و خبرنگاران ما دیدگاه‌های مختلف و متضاد را با دقت و رعایت اصل احترام به تعادل در نشر اطلاعات منتشر می‌کنند. در مواردی که یکی از طرف‌های درگير در موضوعی از اظهار نظر خودداری می‌کند، این نکته باید در خبر یا گزارش مربوطه گنجانده شود.

رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی، از احزاب یا گروه‌های سیاسی حاکم یا مخالف دولت استقلال کامل دارد و به منافع و گروه‌های اقتصادی یا مذهبی در داخل یا خارج از کشورهایی که در پوشش برنامه‌های این رسانه هستند وابسته نیست. این رسانه از دیدگاه‌ها یا منافع ویژه هیچ گروه سیاسی،اقتصادی یا مذهبی دفاع نمی‌کند.
  • تحلیل، تفسیر، سرمقاله

تمام مطالب این رسانه، باید دربردارنده توضیحات کافی و سوابق موضوع باشد تا به مخاطبان برای درک اهمیت انتشار هر خبر و عواقب وقایعی که مورد پوشش قرار می‌گیرند کمک کند. روزنامه‌نگاران نباید دیدگاه‌ها یا قضاوت‌های شخصی خود را در گزارش‌های خبری بگنجانند. در مجموع باید از تفسیر پرهیز کرد.

رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی، برای تحلیل و تفسیر موضوعات به دیدگاه‌های فردی کارشناسان بيرون از اين رسانه تکیه می‌کند. مفسران و تحلیل‌گران این رسانه فقط در مواردی بسیار استثنایی مطالب تحلیلی منتشر می‌کنند که آن هم باید با تأیید سردبیر یا یکی از معاونان او منتشر شود.

در تفاسیر یا تحلیل‌هایی که توسط مفسران خارج از کادر این رسانه تهیه می‌شوند باید اصول و استانداردهای حرفه‌ای رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی رعایت شود.
  • لحن، زبان متعادل، اصل احترام

تمام مطالب این رسانه باید با لحن و زبانی ملایم و میانه‌رو تهیه شده و منعکس‌کننده روشی متمدنانه، مباحثه بر پایه استدلال‌های منطقی و رعایت اصل احترام به حقوق انسانی تمام افراد مورد بحث باشد. در مطالب این رسانه به هیچ وجه نباید موارد توهین‌آمیز به اعتقادات دینی، فرهنگی یا قومی افراد و گروه‌ها وجود داشته باشد و موازین عمومی احترام و ادب باید رعایت شوند.

در مطالب این رسانه نباید نکات تحریک‌آمیز یا موضوعاتی باشد که می‌توانند تشویق به خشونت تعبیر شوند. حوادث خشونت‌بار یا موضوعات حساسی نظیر آنها باید با رعایت اصل بی‌طرفی، تعادل و تکیه بر واقعیات گزارش شوند.
  • پرهیز از تهییج

رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی، از دموکراسی و اصول حقوق بشر رایج در نظام‌های دموکراتیک دفاع می‌کند، اما مبلغ سیاست خاص یا مدافع نظام سیاسی یا قانونی خاص نیست و مطالب و جهت‌گیری آن در پوشش خبری نباید در تأیید یا مخالفت با یک نامزد یا گروه انتخاباتی خاص باشد.

رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی، از حق تمامی مردم برای تعیین سرنوشت سیاسی خویش آن طور که در منشور هلسینکی، مصوب شورای همکاری و امنیت اروپا، قید شده دفاع می‌کند. با این حال در مطالب خود نباید از جدایی‌طلبی دفاع کند.

رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی، از حق تمامی مردم برای سفر و مهاجرت بر اساس موازین پذیرفته بین‌المللی حمایت می‌کند، اما مجاز نیست فرار از نظام‌های سیاسی یا مهاجرت را تشویق کند.
  • موازین اخلاقی

کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی، باید عالی‌ترین موازین اخلاقی را در رفتار و کار حرفه‌ای خود رعایت کنند. آنها باید در مناسبات خود با گروه‌های سیاسی و اقتصادی یا افراد چه در داخل و چه در خارج از حریم کار خود، به‌ویژه اصل پرهیز از تداخل منافع شخصی با کار حرفه‌ای را محترم بشمارند.

کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی، به هیچ وجه نباید از موقعیت حرفه‌ای یا نام و اعتبار این رسانه برای پیشبرد منافع شخصی خود سوء‌استفاده کنند. (برای توضیح بیشتر به بخش تداخل منافع شخصی و حرفه‌ای رجوع کنید)

بیشتر بخوانید

XS
SM
MD
LG