لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۴۵
آر اس اس چیست؟

آر اس اس حروف اختصاری ساز و کاری فنی است به نام Really Simple Syndication که به شما امکان می‌دهد به شکلی که مطلوب شماست به اطلاعات منتشر شده روی وب‌سایت‌ها دسترسی پیدا کنید.

به جای این که هر بار برای مطالب و اخبار مورد نظر خود در وب‌سایت‌ها جستجو کنید، می‌توانید با بهره‌گیری از این سیستم آن را طوری برنامه‌ریزی کنید که دقیقاً هر زمانی که مطلبی یا خبری در آن موارد خاص روی وب‌سایتی منتشر می‌شود به شکل خودکار به کامپیوتر شما منتقل شود.

استفاده از آر اس اس را چگونه آغاز کنیم؟

به طور کلی اولین چیزی که به آن نیاز دارید برنامه یا نرم‌افزاری است به نام خبرخوان یا news reader که به طور مداوم مطالب واردشده به سیستم آر اس اس را چک می‌کند و هر خبر و مطلب تازه‌ای را به آن می‌افزاید.

نمونه‌های گوناگونی از نرم‌افزار خبرخوان هست که برخی از آنها از طریق مرورگر یا browser قابل دسترسی‌اند و برخی دیگر نرم‌افزارهایی هستند که می‌توان روی کامپیوترهای شخصی پیاده کرد.

سیستم خبرخوانی که با دسترسی به مرورگر کار می کند به شما اجازه می‌دهد مطالب واردشده به سیستم آر اس اس را از طریق هر کامپیوتری در هر جا دریافت کنید.

اما سیستم خبرخوانی که روی کامپیوتر پیاده می‌شود به شما امکان می‌دهد که اخبار و مطالب جدید را فقط روی همان کامپیوتر دریافت کنید. درست مثل روشی که فرضاً برای پیاده کردن ایمیل می‌توان از سیستم Outlook استفاده کرد و یا مجموعه‌ای میل‌ها را روی صفحات مجازی مستقر در شبکه اینترنت فرضاً Hotmail حفظ کرد.

نرم‌افزار یا برنامه‌های مستقل

در عین حال می‌توانید از برنامه‌های مستقل خبرخوان هم استفاده کنید که کار با آن بسیار ساده است. وقتی که سیستم یا ابزار خبرخوان خود را انتخاب کردید آن چه باقی می‌ماند این است که تصمیم بگیرید کدام دسته یا چه نوع مطالبی را از طریق خبرخوان خود می‌خواهید دریافت کنید. این کار را می‌توانید با پیدا کردن آر اس اس مربوطه و مشترک شدن با آن انجام دهید.

آر اس اس در مرورگرها

مرورگرهای موزیلا فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و اپرا قابلیت به کارگیری آر اس اس و انتقال مطالب به خود را دارند. اگر روی دکمه آر اس اس مورد نظر خود کلیک کنید، مرورگر شما به شکل خودکار مضامین آن را به نمایش می‌گذارد.

بالای دریچه از شما سؤال خواهد شد که آیا می‌خواهید مشترک شوید و کجا می‌خواهید این مطالب را منتقل کنید. پس از پذیرش اشتراک، این سیستم به طور خودکار تازه‌ترین مطالب و اخبار مرتبط را برای شما دریافت می‌کند و نمایش می‌دهد.

برای دریافت مستقیم اخبار و اطلاعات از طریق خبرخوان خود، مشترک آر اس اس رادیو فردا شوید.

XS
SM
MD
LG