لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۵۲

سرخط‌ خبرها

وزیر استانهای عراق گزارش پلیس در باره ربوده شدن خود را تکذیب کرد

پليس عراق اعلام کرد وزير امور استانهاي عراق ربوده شد. به گفته پليس و وزارت کشور عراق وائل عبدللطيف روز يکشنبه همراه با 10 تن از همراهان و محافظان در شهرک سويره در جنوب بعداد ربوده شد. وائل عبداللطيف اين گزارش را نادرست خوانده و مي‌گويد در خانه خود به سر مي‌برد و هيچ مشکلي ندارد.

24 شورشی عراقی در حمله نیروهای آمریکا به حومه بغداد کشته شدند

ارتش آمريکا اعلام کرد 24 شورشي را درجريان يک حمله به حومه بغداد کشت و 7 تن را زخمي کرد. بنا براین گزارش، 6 سربازنيز زخمي شدند.

چهارنفر در تظاهرات مخالفان حکومت قرقیزستان کشته شدند

با به خشونت کشيده شدن تظاهرات مخالفان دولت در قرقيزستان 4 نفر کشته شدند مخالفان دولت از چند روز گذشته با بيه چالش خواندن انتخابات پارلماني و تقلب خواندن آن خواهان ابطال انتخابات شده اند. پليس در شهر اُش به منظور بيرون راندن مخالفان از ساختمانهاي اشغال شده دولتي 4 نفررا کشت. دست کم 60 نفر دستگير شدند.

اردن و عراق رابطه دیپلماتیک خود را تقلیل دادند

اردن و عراق سفيران خودرااز پايتختهاي يکديگر فراخواندند. دولت عراق دولت اردن را متهم مي‌کند که جلو رخنه تروريستها به داخل عراق را نمي گيرد.

جرج بوش و آیت الله سیستانی، برندگان احتمالی جایزه نوبل صلح سال آینده

روزنامه نيويورک تايمز نوشت جايزه صلح نوبل امسال بايد به ايت اله علي سيستاني مرجع شيعه داده شود. نيويورک تايمز مي‌افزايدآيت اله سيستاني در هموار کردن راه دموکراسي در عراق بيشترين نقش را داشته است. مايکل فريدمن از سردبيران روزنامه مي‌نويسد اگر دموکراسي در عراق پا بگيرد مي‌توان جرج بوش را نيز نامزد جايزه کرد.

وزیر امورخارجه آمریکا در پکن با رئیس حکومت چین ملاقات کرد

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، روز يکشنبه در پکن با هو جين تاتو رئيس حکومت چين ملاقات کرد. وزير امور خارجه آمريکا که از کره جنوبي به چين رفت قصد دارد مسائل ميان دو کشور را با آنچه «روح همکاري و احترام» خوانده شده مطرح کند. رئيس جمهوري چين به خانم رايس گفت اميدوار است آمريکا موضع چين را درباره تايوان بپذيرد و از آن حمايت کند. خانم رايس به رئيس حکومت چين گفت قانون ضد تجزيه که توسط پارلماني که حکم مهر لاستيکي دارد هيچ کمکي به کاهش تنش ميان سرزمين اصلي چين با تايوان نمي‌کند. چين تايوان را بخشي از سرزمين اصلي چين مي‌داند و تهديد کرد در صورتي که رهبران تايوان اعلام استقلال کنند، آن جزيره را به زور به سرزمين اصلي ملحق کند. کاندوليزا رايس درباره آزادي‌هاي بيشتري مذهبي و بهبود وضع حقوق بشر در چين نيز با رهبران اين کشور مذاکره مي‌کند.

رئیس مبارزه با فساد پلیس عراق در موصل کشته شد

رئيس اداره مبارزه با فساد پليس عراق در انفجار بمبي در شهر شمالي موصل کشته شد. به گفته مقامات، وليد کـَـش مولا Walid Kashmoula امروز توسط بمبي که در ساختمان پليس و در محل کار وی جاسازی شده بود، درگذشت.

پیام نوروزی رئیس حکومت ازبکستان

اسلام کريم‌اف رئيس حکومت ازبکستان در پيام نوروزي خود گفت: در عيد باستاني نوروز نيرويي نهفته است که هر انساني را با هر گرايش ديني و مليت متحد مي‌کند. آقاي کريم‌اف گفت: پيام نوروز، صلح، دوستي، اتحاد و طراوت است و به همين دليل اين عيد بزرگترين و محبوبترين جشن ملي ازبکستان است.

وزارت دفاع آمریکا مطالعه برای تعطیل بعضی از پایگاه های نظامی داخل کشور را آغاز کرد

روزنامه نيويورک تايمز روز يکشنبه گزارش داد وزارت دفاع آمريکا در نظر دارد تعدادي از پادگانهاي نظامي داخل کشور را تعطيل کند و به اين منطور مشغول بررسي وضعيت 425 پادگان داخل کشور است. در دور قبلي رسيدگي به وضعيت پادگانها، وزارت دفاع آمريکا پنتاگون 97 پادگان و صدها تاسيسات کوچکتر را تعطيل و بااين کار دهها ميليارد دلار صرف جويي کرد. مقامهاي نظامي آمريکا مي‌گويند شبکه دفاعي ايجاد شده در دوران جنگ سرد هنوز از ظرفيتي بيش از حد مورد نياز در دوران مدرن برخوردار است. قرار است آقاي دانالد رامسفلد وزير دفاع آمريکا در ماه مه فهرست پيشنهادي خود را از پادگانهايي که تصميم به تعطيلي آن مي‌گيرد به کميسيون مستقلي ارائه نمايد. در نهايت کنگره و رئيس جمهوري درباره تعطيلي يا عدم تعطيل کردن پادگانهاي اضافي تصميم خواهند گرفت.

پاکستان در باره انفجار مرگبار در بلوچستان تحقیق می کند

وزير اطلاعات پاکستان گفت مقامهاي اين کشور مشغول تحقيق درباره انگيزه انفجار بمبي هستند که در مقبره رکيل شاه در بلوچستان اين کشور باعث کشته شدن بيش از 32 نفر شد. شيخ راشد احمد مي‌گويد هنوز روشن نيست که اين انفجار عملي انتخاري بوده، يا در نتيجه اختلافهاي مذهبي روي داده است. مقامهاي محلي مي‌گويند انفجار هنگام صرف شام در مقبره اي در دهکده فتح پور روي داد که در 350 کيلومتري جنوب کويته قرار دارد. اين محل مقبره رکيل شاه شيعه مقدسي است که در قرن 19 زندگي مي‌کرده است. اين مقبره مورد احترام شيعيان و سنيان است و هنگام صرف شام تعدادي از اعضاي هر دو گروه بعلاوه تعدادي از هندوان نيز حضور داشته‌اند.

اسلامگرایانعلیه رئیس حکومت پاکستان و آمریکا در کراچی تظاهرات کردند

چند هزارنفر از اسلامگرايان پاکستان در شهر بندري کراچي در جنوب اين کشور اجتماع کردند و خواهان استعفاي پرويز مشرف رئيس حکومت اين کشور شدند. اين تظاهرات توسط ائتلاف شش حزب مذهبي زير عنوان مجلس متحده عمل برگزار شد. شعارهاي تظاهرکنندگان عليه پرويز مشرف و آمريکا بود. آقاي مشرف که در سال 1999 با يک کودتاي نسبتاً آرام قدرت را در دست گرفت از متحدان کليدي آمريکا در جنگ عليه ترور و اسلامگرايان افراطي است. آقاي مشرف قول داده بود تا پايان سال گذشته از فرماندهي نيروهاي نظامي کناره بگيرد ولي عدم اجراي اين قول، باعث خشم بيشتر اين گروههاي مذهبي شده که در پارلمان اين کشور نيز نفوذ زيادي دارند.

وزیر امورخارجه آمریکا در یک مراسم مذهبی مسیحی در پکن شرکت کرد

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا روز يکشنبه در پکن همراه با مسيحيان اين شهر مراسم يکشنبه نخل را برگزار کرد. خانم رايس در طول ديدار خود از آسياي جنوب شرقي بارها کارنامه چين در نقض حقوق بشر، بخصوص محدوديتهاي مذهبي در اين کشور را مورد انتقاد قرار داده است. عدم وجود آزادي مذهب در چين يکي از مسائل قديمي مورد اختلاف ميان آمريکا و چين است. دولت کمونيستي چين هرگونه مراسم دعا و نماز دسته جمعي خارج از سازمانهاي رسمي ديني در اين کشور را ممنوع کرده است.

اسرائیل کنترل امنیت طولکرم را به تشکیلات فلسطینی واگذار می کند

شائول موفاز وزير دفاع اسرائيل گفت اسرائيل به زودي اداره دومين شهر در کرانه باختري را به فلسطينيان واگذار مي‌کند. قرار است فرماندهان دو طرف اواخر روز يکشنبه جزئيات چگونگي انتقال اداره طولکرم به فلسطينيان را تصويب کنند. به گفته آقاي موفاز انتقال اداره شهر طولکرم روز دوشنبه اجرا خواهد شد. چند روز پيش نيز نيروهاي اسرائيلي شهر اريحا را ترک و اداره آن را به فلسطينيان واگذار کردند. آقاي موفاز در اظهارات روز يکشنبه خود همچنين به واگذاري شهر قلقيليه نيز اشاره کرد و گفت اداره اين شهر نيز بزودي به فلسطينيان واگذار خواهد شد. يک روزنامه اسرائيلي از عکسهايي خبر داد که نشان از ساختمان سازيهاي گسترده و جديد در شهرکهاي يهودي نشين اين منطقه دارد که اشکارا نقض تعهد اسرائيل در طرح صلح خاورميانه مورد حمايت آمريکاست.

پاپ اجرای مراسم عید پاک را به اسقف ها واگذار کرد

پاپ جان پل دوم، رئیس کلیسای کاتولیک، براي نخستين بار در 26 سالي که رهبري اين کليسا را بر عهده دارد، نتوانست در مراسم جشن يکشنبه نخل شرکت کند. البته پاپ براي مدت زمان کوتاهي هنگام اجراي مراسم از پنجره اتاق مطالعه‌اش شاخه‌اي نخل را براي هزاران نفر پيروان خود که در ميدان سن پيتر جمع شده بودند تکان داد. اسقف جيوواني باتيستا رهبر جمع کاردينالها روز يکشنبه به شوخي گفت بالاخره پاپ اجازه داد اسقفها وظايف جشن‌هاي عيد پاک را خودشان انجام بدهند!

سیل در رومانی هزاران هکتار اراضی زراعتی را زیر آب برد و دو نفر را کشت

مقامات رومانیائی گفتند دو نفر در اثر جاری شدن سیل ناشی از آب شدن سریع برفهای کوهستانها، کشته شدند و دو هکتار اراضی کشاورزی زیر آب رفت. وزارت محیط زیست و آب رومانی اطلاع داد 98 شهر وروستا در 18 منطقه براثر سیل آسیب دیدند و صدها خانه و مزرعه نیز آسیب دید.

بیشتر

XS
SM
MD
LG