لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۲

سرخط‌ خبرها

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

روسيه نيروهاي خارجي را به اقدامات تحريک آميز متهم کرد

سرگي لاوروف وزير خارجه روسيه نيروهايي خارج از کشورهاي مستقل همسود را به فعاليتهايي در منطقه بمنظور تحريک روسيه متهم کرده است.


وزير خارجه روسيه که امروز ( چهارشنبه ۲۱ مارس ) در مجلس نمايندگان روسيه سخن ميگفت ايالات متحده را بخاطر استفاده از شيوه هاي دوران جنگ سرد جهت متقاعد کردن متحدان اروپايي به استقرار تجهييزات سپر دفاع موشکي خود مقصر دانست.


روسيه اعلام کرد از تحريمهاي سخت عليه ايران حمايت نميکند

سرگي لاوروف وزير خارجه روسيه امروز ( چهارشنبه ۲۱ مارس ) گفت روسيه از تحريمهاي شديد عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل حمايت نخواهد کرد.


وزير خارجه روسيه با اشاره به اصلاحات پيشنهادي آفريقاي جنوبي و اندونزي در پيشنويس قطعنامه سازمان ملل اين اصلاحات پيشنهادي را در خور توجه و بررسي دقيق خوانده است.


اظهارات سرگي لاوروف در حالي بيان شده است که اقدامات در شوراي امنيت براي تصويب پيشنويس قطعنامه جديد تحريم ايران جريان دارد.


مديرعامل شرکت نفتي توتال تحت بازجويي قرار گرفت

کريستوفه دِمارژري مديرعامل شرکت نفتي فرانسوي توتال به اتهام فساد مالي در ايران تحت بازجويي مقامات قضايي فرانسه قرار گرفته است.


وي که ماه گذشته مديرعامل شرکت توتال شد چند ماه است که تحت تحقيقات قضات فرانسه در خصوص اتهامات فساد مالي در ارتباط با برنامه نفت در برابر غذاي عراق و يک پروژه گاز در ايران قرار داشته است.


فعاليت بهاييان در ویتنام قانوني اعلام شد

ويتنام فعاليت پيروان مذهب بهايي در آن کشور را قانوني و آزاد کرده است.


مقامات ويتنام شمار بهایيان در اين کشور کمونيستي را حدود هفت هزار تن برآورد کرده اند.


به گزارش نِگويِن هو اوآنح، خبرگزاري رسمی ويتنام، نايب ریيس کميته امور مذهبي دولت ويتنام مجوز فعاليت جامعه بهائيان آن کشور را صادر کرده است.


آمريکا بار ديگر با طرح خط لوله گاز ايران به هند مخالفت کرد

آمريکا بار ديگر مخالفت خود را با طرح احداث خط لوله انتقال گاز ايران به هند ابراز داشته است.


ساموئل بودمن وزير انرژي آمريکا امروز ( چهارشنبه ۲۱ مارس ) گفت در جريان سفرش به هند براي مقامات بلندپايه دولت آنکشور روشن کرده است که آمريکا با احداث خط لوله انتقال گاز ايران به هند مخالف است.


در صورت احداث اين خط لوله که از پاکستان ميگذرد و ۲۶۰۰ کيلومتر امتداد خواهد داشت روزانه ۱۵۰ ميليون متر مکعب گاز از طريق آن انتقال خواهد يافت.


هزينه احداث اين خط لوله حدود هشت ميليارد دلار برآورد شده است.


کردهاي ترکيه نوروز را تحت تدابير شديد امنيتي برگزار ميکنند

کردها در ترکيه بويژه در منطقه کردنشين ديار بکر آيينهاي نوروزي را تحت تدابير شديد امنيتي مقامات آنکشور برگزار ميکنند.


مقامات ترکيه با افزايش تدابير امنيتي در آنکشور اعلام


کرده اند تظاهرات غيرقانوني از سوي فعالان کرد در جريان مراسم نوروز را تحمل نخواهند کرد.


رضا پهلوي، ايرانيان را در مرحله تصميمي تاريخي دانست

رضا پهلوي، ولیعهد سابق ایران، در پيام نوروزي خود ايرانيان را در مرحله يک تصميم گيري و استفاده از يک فرصت تاريخي دانست.


رضا پهلوي در پيام نوروزي خود، «ايران را در خطر از هم پاشيدگي، انحطاط، تهاجم خارجي و جنگ و جدال داخلي دانسته» و ايران را «شايسته حکومتي سازنده، دنيا پسند و با قواره هاي امروزين» خوانده است.


مقام های ايران درباره آنچه «توطئه هاي دشمن» خواندند هشدار دادند

رهبران جمهوري اسلامي در پيام هاي نوروزي خود درباره آنچه توطئه هاي دشمن عليه ملت ايران خوانده اند هشدار داده اند.


محمود احمدي نژاد، ریيس جمهوري اسلامي در پيام نوروزي خود حق ايران در برخورداري از انرژي


هسته اي را يادآور شد و گفت که غرب بايد سرانجام اين حق را به رسميت بشناسد.


آيت الله علي خامنه اي، رهبر جمهوري اسلامي نيز در پيام نوروزي خود درباره آنچه «توطئه هاي دشمن» براي ايجاد تفرقه بين مردم ايران و تضعيف ملت ايران خواند هشدار داد.


رئيس جمهوري آمريکا در پيامي نوروز را شادباش گفت

جرج دبليو بوش در پيامي نوروز را به همه مردماني که آنرا جشن ميگيرند شادباش گفته است.


رئيس جمهوري آمريکا در پيام خود نوروز را زمان ويژه اي براي جشن گرفتن و شکرگذاري ميليونها تن از مردماني خوانده است که ميراثشان را در ايران عراق افغانستان ترکيه پاکستان هند و آسياي ميانه مي يابند و به سال نو خوشآمد ميگويند.


جرج بوش در پيام خود همچنين در پيام خود آورده است که آمريکا با تنوع فرهنگي و گوناگوني مردمان تقويت و از اين نعمت برخوردار است که ملتي باشد که به همه افراد با هر زمينه نژادي فرهنگي و مذهبي خوشآمد بگويد.

فرح پهلوی، اعتراض ها در ایران را سرنوشت ساز خواند

فرح پهلوي، ملکه سابق ایران، در پيام نوروزي خود اعتراضات اخير زنان و آموزگاران در ايران را نويدبخش روزهاي سرنوشت ساز خوانده است.


خانم پهلوي در پيام نوروزي خود برگزاري هرچه باشکوهتر نوروز در هر سال را «نشانه شکست رژيم حاکم در برابر احساسات ملي و غرور تاريخي ملت ايران» دانسته است.


دادگاه ورزش با بازگشت استقلال به ليگ قهرمانان موافقت كرد

وكيل باشگاه استقلال تهران مدعي شده كه دادخواست اين باشگاه براي رسيدگي به محروميتش از مسابقات جام باشگاههاي آسيا مورد پذيرش دادگاه ورزش در لوزان سوييس قرار گرفته و امكان بازگشت به اين مسابقات فراهم شده است.


خبرگزاري دولتي ايرنا بنقل از وکيل باشگاه استقلال گزارش داده است که دادگاه ورزشي لوزان نامه بخشش استقلال و بازگشت اين تيم به جام باشگاههاي آسيا را به كنفدراسيون آسيا فرستاده است و اگر اين كنفدراسيون با راي مذكور مخالف باشد بيست روز فرصت دارد كه اعتراض خود را به دادگاه فيفا بفرستد.


کنفدراسيون فوتبال آسيا تيم استقلال تهران را بخاطر ارسال ديرهنگام فهرست بازيکنانش از شرکت در مسابقات ليگ قهرمانان آسيا محروم کرده است.


سپاهان و الشباب در ليگ قهرمانان آسيا بمصاف هم ميروند

ديدار تيم‌هاي فوتبال سپاهان ايران و الشباب عربستان از گروه چهارم مسابقات ليگ قهرمانان آسيا ساعاتي ديگر ( چهارشنبه اول فروردين ساعت ۳۰/۱۸ بوقت اروپاي مرکزي ) در رياض آغاز خواهد شد.


سپاهان در نخستين ديدار خود در چارچوب اين مسابقات با نتيجه دو بر يک الاتحاد سوريه را شکست داده بود.


قهرمان مسابقات ليگ قهرمانان آسيا علاوه بر کسب جام دايره شکل قهرماني باشگاههاي آسيا و نيز دريافت نيم ميليون دلار پاداش نقدي/ به مسابقات جام قهرماني باشگاههاي جهان راه مي يابد.


همه پرسی اصلاحات قانون اساسی در مصر برگزار می شود

حسنی مبارک ، رییس جمهوری مصر، دوشنبه ششم فروردین ( 26 مارس) را روز برگزاری همه پرسی اصلاحات قانون اساسی اعلام کرد.این اقدام آقای مبارک پس از تصویب لایحه ای بحث انگیز در مجلس مصر صورت می گیرد.اصلاحات مورد نظر شامل گسترش اختیارات پلیس در مقابله با تروریسم ، کاهش قدرت قضات در نظارت بر انتخابات و همچنین باز گذاشتن دست رییس جمهوری در منحل کردن مجلس است.گروه اقلیت مجلس مصر به دلیل آنچه تهدید آزادی مردم خواند با تصویب این لایحه مخالفت کرده است.


ايران و روسيه گزارش نيوريورک تايمز را رد کردند

روسيه و ايران گزارشنيويورک تايمز در باره نیروگاه بوشهر را رد کردند. در این گزارش آمده بود، روسيه به ايران اطلاع داده که ارسال سوخت برای نيروگاه بوشهر مشروط به تعليق غنی سازی اورانيوم است .شورای امنيت روسيه روز سه شنبه ۲۰ مارس در بيانيه ای گزارش روزنامه نيويورک تايمز درباره «اولتيماتوم روسيه به ايران» را تکذيب کرد.در همین حال علی حسینی تاش معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در گفتگو با رادیوی دولتی ایران گزارش نیویورک تایمز را رد کرده است.


بازرسی باستان شناسان ترکیه ازعملیات مسجد الاقصی

گروهی متشکل از باستان شناسان ترکیه قصد دارند روز چهارشنبه ، از نزدیک به بازرسی عملیات باستان شناسی در نزدیکی مسجدالاقصی بپردازند.این عملیات که توسط دولت اسراییل انجام می شود تا کنون به بروز مخالفت هایی در جهان اسلام انجامیده است.اسراییل ضمن اعلام آن که عملیات باستان شناسی این کشور هیچ خطری متوجه مکان های مقدس مسلمانان نمی کند ، ماه گذشته پذیرفت که گروهی از باستان شناسان ترکیه از این عملیات دیدن کند.
در روسیه ،امروز چهارشنبه عزای عمومی اعلام شد

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه امروز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد.طی چهار روز اخیر در روسیه به دلیل وقوع چند واقعه ناگوار دستکم 200 نفر کشته شده اند.مرگبارترین واقعه ، انفجار در یک معدن ذغال سنگ بود که دوشنبه در سیبری رخ داد و منجر به کشته شدن 106 نفر شد.سه شنبه نیز یک آتش سوزی شبانه در یک سرای سالمندان واقع در ناحیه « کراسنودار» به کشته شدن 62 نفر انجامید که اکثرشان افراد سالخورده بودند.شنبه گذشته نیز هفت نفر در مرکز شهر سامارا بر اثر سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری کشته و پنجاه نفر زخمی شدند.


نیروهای ناتو به کمک سیل زدگان افغان شتافتند

ناتو با استفاده از هلی کوپتر 600 نفر از روستاییان سیل زده جنوب افغانستان را به مناطق امن رساند.بر اساس گزارشی که توسط بخش امنیت بین المللی ناتو شامگاه سه شنبه انتشار یافت، هلی کوپتر های آلمانی و آمریکایی با فرود در مناطق جنوبی استان های «هلمند» و «اوروزگان» به نجات سیل زدگان پرداختند.


جورج بوش نوروز را تبریک گفت

جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی نوروز را تبریک گفت.جورج بوش در پیامش می گوید:"نوروز زمان ویژه ای برای شکرگزاری و جشن است. زمانی است برای میلیون ها نفر در سراسر جهان؛ برای کسانی که میراث فرهنگی شان از ایران، عراق، افغانستان ، ترکیه، پاکستان، هند و آسیای میانه منشا می گیرد تا سال نو را گرامی دارند. این روز برای هزاران سال فرصتی بوده تا خانواده ها و دوستان گرد هم آیند و با نگاهی به سال گذشته با نیرویی جدید، به آینده امید وار باشند.آمریکا به علت وجود فرهنگ های مختلف قدرت گرفته است و این خوشبختی ملت ماست که تمامی افراد را با نژاد ها ، مذاهب و فرهنگ های مختلف می پذیریم. برگزاری نوروز احترام به ارزش های خانوادگی و سنت و حفظ بافت منحصر به فرد کشور ماست.من و لورا بهترین آرزوها را برای سلامت و شادی در سال آتی نثار می کنیم."


کاندولیزا رایس فرارسیدن نوروز را به ایرانیان تبریک گفت

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا طی پیامی فرارسیدن سال نوروز را به مردم ایران تبریک گفت.خانم رایس در پیامش می گوید برای من مایه بسی خرسندی است که آرزوهای گرم خود را به مردم ایران و همه کسانی که نوروز را جشن می گیرند نثار کنم.کاندولیزا رایس در پیامش اظهار امید واری کرد سال نو، تفاهم بهتری میان ملت ها و فرصت های تازه ای برای آزادی، صلح و پیشرفت به ارمغان آورد.


مدارس بریتانیا از ورود دانش آموزان محجبه ممانعت می کنند

دولت بریتانیا امروز اعلام کرد مدارس انگلیسی حق دارند از ورود دانش آموزان با پوشش اسلامی ممانعت کنند و اگر معلمان تشخیص دهند که پوشش اسلامی امنیت، سلامت و قدرت یادگیری دانش آموزان را تحت تاثیر قرارمی دهد، از پوشیدن روسری یا حجاب اسلامی منع شوند.

بر پایه دستورالعمل جدید دولت بریتانیا که در ماه های آینده نهایی می شود، معلمان حق خواهند داشت به دانش آموزان اجازه دهند که در کلاس درس، حجاب اسلامی داشته باشند یا خیر.

ولادیمیر پوتین خواستار بررسی علل سه حادثه مرگبار اخیر در روسیه شد

رییس جمهوری روسیه خواستار توضیح مقامات مسوول درباره سه فاجعه بزرگ در هفته اخیر در این کشور و رسیدگی به علل وقوع آن ها شد.


سقوط یک هواپیما، انفجار در معدنی در سیبری و آتش سوزی در یک خانه سالمندان در این کشور، در هفته اخیر موجب کشته شدن بیش از ۲۰۰ تن در نقاط مختلف روسیه شد.

میخاییل فرادکوف، نخست وزیر روسیه سرپرستی هیات ویژه رسیدگی به این حوادث را بر عهده دارد. امروز ۶۲ ساکن یک خانه سالمندان در آتش سوزی در جنوب روسیه کشته شدند.

تعداد قربانیان انفجار در معدنی در سیبری نیز به ۱۰۶ تن رسید. یک معدنچی از این حادثه جان سالم به در برد و از سرنوشت ۴ تن هنوز خبری در دست نیست.

روز شنبه گذشته نیز یک هواپیمای روسی سقوط کرد و ۵۷ سرنشین آن کشته شدند.

منوچهر متکی با رییس جمهوری آفریقای جنوبی دیدار کرد

منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی با رییس جمهوری آفریقای جنوبی دیدار و گفت و گو کرد.

مقامات آفریقای جنوبی می گویند نتایج گفت و گوهای وزیر خارجه ایران و رییس جمهوری آفریقای جنوبی منتشر نخواهد شد.

انتظار می رود موضوع پرونده هسته ای ایران از مهم ترین موضوعات مورد گفت و گو بوده باشد.

آفریقای جنوبی، که این ماه ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد، دیروز پیشنهاد کرد متن پیش نویس قطعنامه سوم شورای امنیت سازمان ملل، درباره بحران هسته ای جمهوری اسلامی، اصلاح شود.

وزیر خارجه روسیه اعدام طاها یاسین رمضان را محکوم کرد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز اعدام طاها یاسین رمضان، مشاور سابق صدام حسین را محکوم کرد و گفت این اعدام به وضعیت عراق کمکی نخواهد کرد و تاثیری در ثبات اوضاع عراق نخواهد داشت.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی وارد آفریقای جنوبی شد

منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، پیش از ظهر امروز، سه شنبه، برای دیدار و گفت و گو با رییس جمهوری آفریقای جنوبی وارد بندر کیپ تاون شد.

انتظار می رود روند پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت در گفت و گوهای منوچهر متکی و «تابو امبکی»، رییس جمهوری آفریقای جنوبی از موضوعات مهم مورد مذاکره باشد.

آفریقای جنوبی که این ماه ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد، دیروز پیشنهاد کرد متن پیش نویس قطعنامه سوم شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران هسته ای جمهوری اسلامی اصلاح شود.

متن فعلی پیش نویس ، بر تحریم های قبلی علیه ایران، افزوده است.

آفریقای جنوبی خواستار حذف بخش هایی از پیش نویس شده است که در آن جلوگیری از صادرات سلاح های متعارف ایران و تحریم مالی سپاه پاسداران و بانک سپه، پیش بینی شده است.

یازده روز پس از آنکه تهران در پایان یک مهلت ۶۰ روزه، بار دیگر به درخواست شورای امنیت سازمان ملل بی اعتنایی کرد، پنج عضو دایم شورای امنیت، در روز سیزدهم اسفند ماه، بر سر متن پیش نویس قطعنامه جدید توافق کردند.

ایران خبر اولتیماتوم روسیه به تهران را رد کرد

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، گزارش روزنامه نیویورک تایمز را مبنی بر مشروط کردن تحویل سوخت نیروگاه اتمی بوشهر به تعلیق غنی سازی اورانیوم ، رد کرد.

علی حسینی تاش، در گفت و گو با خبرگزاری فارس، گفت : در دیدار با ایگور ایوانف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه ، هیات روسی کوشیدند طرف ایرانی را قانع کنند که موضوع نیروگاه هسته ای بوشهر هیچ ارتباطی به پرونده هسته ای ایران ندارد.

روزنامه نیویورک تایمز، امروز سه شنبه در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود نوشته بود ایگور ایوانف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه به ایران اولتیماتوم داده است در صورتی که غنی سازی اورانیوم را معلق نکند، سوخت لازم برای نیروگاه اتمی بوشهر را به ایران تحویل نخواهد داد.

در گزارش روزنامه نیویورک تایمز آمده بود که ایگور ایوانف، هفته گذشته این اولتیماتوم را به علی حسینی تاش، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی داده بود.

روسیه هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG